Naturelgaz, LNG, CNG hizmet noktalarını artırıyor

banner65

Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan, “SOCAR Turkey LNG’nin devralınmasıyla bünyemize 2 adet yeni Endüstriyel CNG dolum tesisi, 8 adet Oto CNG istasyonu katmakla birlikte stratejik hedeflerimiz doğrultusunda sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alanında da aktif olmak üzere önemli bir adım atıyoruz.” dedi.

ENERJİ 10.02.2020, 16:38 11.02.2020, 16:46 Taşıma Dünyası
11831
Naturelgaz, LNG, CNG hizmet noktalarını artırıyor

Türkiye taşımalı doğal gaz pazarının (CNG: Sıkıştırılmış Doğal Gaz /LNG: Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) önde gelen oyuncuları arasında yer alan Naturelgaz, SOCARTurkey LNG’nin yüzde 100’ünü almak üzere hisse satın alım sözleşmesi imzaladı.Hisse satın alım sözleşmesi Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan ve SOCAR Turkey Yurtiçi Satışlar ve Pazarlama Yönetici Direktörü Fuadİbrahimovtarafından imzalandı.


Hizmet verdikleri toplam 10 Endüstriyel CNG dolum tesisine Ordu ve Denizli tesislerinin de ekleneceğini söyleyen Turan, ticari yüklerin taşınmasında yoğun kullanılan rotalar üzerindeki8Oto CNG istasyonununda ağlarına dâhil olmasıyla birlikte, büyük potansiyeli bulunduğuna inandıkları Oto CNG alanında önemli bir pozisyon kazanacaklarını söyledi.

Türkiye taşımalı doğalgaz pazarının önde gelen oyuncularından Naturelgaz, SOCAR TurkeyLNG’nin yüzde 100’ünü almak üzere hisse satın alım sözleşmesi imzaladı. Devralma işlemleri, anlaşma şartlarının yerine getirilmesinin yanı sıra Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve Rekabet Kurumu’nun onaylarının ardından tamamlanacak. Hisse devrinin ardından Naturelgaz ve SOCARTurkeyLNG’ninNaturelgazçatısı altındabirleşmesi planlanıyor.LNG’dede aktif olacağız


Türkiye taşımalı doğalgaz pazarının (CNG/LNG) önde gelen oyuncularından olduklarını ifade eden Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan, “SOCAR TurkeyLNG’nin devralınmasıyla birlikte sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alanında da aktif olacağız” dedi. Halen ana odaklarının fabrikalar, enerji üretim tesisleri, oteller, asfalt üretim tesisleri gibi müşterilerine Endüstriyel CNG dağıtımı yapmakolduğunu hatırlatan Turan, “Aynı zamanda ekonomik veya coğrafi kısıtlamalar nedeniyle doğal gaz boru hattına erişimi olmayan ilçelerdeki yerel gaz dağıtım şirketlerine de CNG ikmali gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Hizmet verilen bölgelere Ordu ve Denizli de katılacak

Mevcut durumda Naturelgaz’ın Türkiye genelindeki 10 Endüstriyel CNG dolum tesisi ile 49 ile hizmet verebildiğini söyleyen Turan, “SOCAR TurkeyLNG’nin devralınmasınınardından Ordu ve Denizli tesislerinin de eklenmesi ile birlikte hizmet verebileceğimiz il sayısı 59’a yükselecek’ şeklinde konuştu.

8 yeni oto CNG istasyonu

SOCAR TurkeyLNG’nin Türkiye’nin ticari yüklerin taşınmasında yoğun kullanılan rotalar üzerinde 8Oto CNG istasyonunun bulunduğunu ifade eden Turan, “Bu istasyonların ağımıza dâhil olmasıyla birlikte, toplam 11 adet istasyonumuzla büyük potansiyeli bulunduğuna inandığımız ticari taşımacılık sektörüneOto CNG satışında önemli bir pozisyon kazanmış olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Güçlenmiş CNG’ye ek LNG altyapısı

Naturelgaz, satın alma ve birleşme işlemi sonrasında toplam 12 Endüstriyel CNG dolum tesisi, 11Oto CNG istasyonu, 345 CNG karayolu tankeri ve 67 CNG kompresöründen oluşan bir CNG altyapısı ile hizmet verecek. Ayrıca 44 LNG tankı ve 6 LNG karayolu tankerini altyapısına kazandıracak.
Naturelgaz 2019 yılında 167,0 milyon standart metreküp CNG dağıtımı gerçekleştirdi. SOCAR TurkeyLNG’nin 2019’daki CNG ve LNG dağıtımı ise 35,4 milyon standart metreküp şeklinde oldu.


 
Yorumlar (0)
banner72
22
parçalı bulutlu