İstanbul Otogarı güvenli, temiz ve düzenli olacak!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Otogarı'nın yenileme çalışmalarını 16 Mayıs 2020 günü yerinde izledi. Başkan Ekrem İmamoğlu, "İstanbul'un en yoğun kullanılan ama en ilgisiz kalmış alanlarından biri olan İstanbul Otogarı'nı baştan sona yeniledik. Kısa süre sonra tertemiz, güvenli ve düzenli bir otogarı olacak artık şehrimizin" dedi.

16 Mayıs 2020 Cumartesi 14:30
Bu haber 1602 kez okundu
İstanbul Otogarı güvenli, temiz ve düzenli olacak!
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçmiş yıllardaki metruk haliyle vatandaşların korkulu rüyası haline gelen Büyük İstanbul Otogarı’ndaki yenileme çalışmalarını yerinde inceledi. İmamoğlu, “Biz, unutulmuş olan İstanbul Otogarı’nı, bir anda hem taşımacılık sektörüne hizmet eden hem de şehirle bütünleşen sosyal bir alan haline getirmiş olacağız. Yani 400 bin metrekare kaybolmuş bir alanı, İstanbul’a tekrar hediye etmenin keyfini yaşıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilki 18 Temmuz 2019’da olmak üzere farklı zamanlarda 3 kez otogarı ziyaret etmişti. Özellikle alt katlardaki olumsuz manzaralara tanıklık eden İmamoğlu, “Rahatsızım. Böyle bir yere çocuğum girmez, eşim girmez. 16 milyon İstanbullunun çocuğu, eşi buraya nasıl girsin? Ha benim çocuğum ha başkasının eşi, kimsenin ailesi girmez. Burada huzurla ilgili sıkıntı var. Burası artık fonksiyonunu yitirmiş” demişti.


Çalışmalarla İlgili Bilgi Aldı
İmamoğlu, kentin uzun yıllardır kanayan yaralarından Büyük İstanbul Otogarı’ndaki çalışmaları yerinde inceledi. İmamoğlu’na inceleme gezisinde Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, İBB üst yönetimi ve İBB Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı eşlik etti. Otogar Genel Müdürü Fahrettin Beşli’den çalışmalarla ilgili bilgi alan İmamoğlu; istasyon binası, kuleler, peronlar, tamir bakım merkezi, Hamidiye Caddesi ve lojistik alanlarını dolaşarak, çalışmaları yerinde denetledi. İşçileri selamlayan İmamoğlu, inceleme gezisini, yıllar içinde izbe ve metruk haliyle İstanbulluların korkulu rüyası haline gelen otogarın, yenilenmiş lojistik alanında yaptığı kısa açıklamayla değerlendirdi.“Çağdaş Ortamlar Oluşturuyoruz”
Otogarı önemsediklerini vurgulayan İmamoğlu, “Kimse belki farkında değil; ama burası İstanbul Havalimanı kadar nüfus yoğunluğuna sahip, gelişi-gidişi olan bir merkez. Bir başka özelliği de mahallelerin göbeğinde. Yani Bayrampaşa ve Esenler’in ortasında. Ne yazık ki buranın eski hali, toplumu da etkiliyor. Çevresindeki birtakım kökü alışkanlıkların merkezi konumuna gelmişti burası. Burayı devralmaya çalıştığımız, esnafla tartıştığımız, konuştuğumuz, uzlaşma çabasında olduğumuz ilk günden bugüne, değişimi hissediyorduk” dedi.Şu an oldukça iyi bir noktaya gelindiğini belirten İmamoğlu, şöyle devam etti:“Arkadaşlar, birçok fiziki işi, özellikle asfalt, boyama ve ulaşımla ilgili birtakım hizmetlerimizi bayrama kadar yetiştirecekler. Ne yazık ki, geçmişte kimin kullandığı bile belli olmayan ve farklı amaçlarla kullanılan alanların tamamen yıkılıp ortadan kaldırılması; hem şehir adına böyle bir yerin kurtarılması hem de çevresini olumlu etkilemesi anlamına geliyor. Burada durmayacağız. Yukarıdaki güzellikleri değerli müdürümüz bize sundu; ama aşağıda da şehir halkının burayı, yine bir şehir istasyonu olarak kullandığını biliyoruz. Metro hattı buradan geçiyor. Dolayısıyla, bu istasyona giriş ve çıkışlarda, çok çağdaş ortamlar oluşturuyoruz. Şu andaki değişim bile birçok insanı mutlu etti ama devamı gelecek.”“Bakarsan Bağ Olur Misali…”
Otogar çevresindeki ilçelerde ciddi bir nüfus bulunduğunu hatırlatan İmamoğlu, “Vatandaşların, kültür-sanat ve bir kısım etkinlik noktasında kullanacakları meydan ve birtakım unsurlarla devreye girmiş olacak” diyerek açıklamasını şöyle tamamları:
“Aslında biz, unutulmuş olan İstanbul Otogarı’nı bir anda hem taşımacılık sektörüne hizmet eden hem de şehirle bütünleşen sosyal bir alan haline getirmiş olacağız. Yani 400 bin metrekare kaybolmuş bir alanı, İstanbul’a tekrar hediye etmenin keyfini yaşıyoruz. Aslında, ‘Bakmazsan ne olur, bakarsan ne olur’u çok güzel bir örnek bir yer. Bakarsan bağ olur misali, 15-20 yıldır gösterilmeyen ilgi, bir yılda gösterildiğinde nasıl bir değişimin olduğunu görmüş olduk. Mutlu oldum. Tabii buradaki esnafın mutluluğunu biliyorum. Pandemi ve sokağa çıkma yasağından dolayı esnaf kapalı. Ama tamamen bittiğinde buraya yine geleceğiz ve bu mutluluğu paylaşacağız. Şu an çok kimlikli bir alanı hediye etmenin keyfini yaşıyorum. Emeği geçen bütün yol arkadaşlarımıza, müttehitlerimize, çalışma arkadaşlarımıza emekçilere yürekten teşekkür ediyorum. Allah tamamını erdirsin; az kaldı.”


Otogar Genel Müdürü Fahrettin Beşli, Otogar'daki kulelere Galata Kulesi, Beyazıt Kulesi, Kız Kulesi, Dolmabahçe Kulesi'nin İstanbul'un tarihi kulelerin isimleri verildiğini söyledi. Giriş ve çıkış kapılarına İstanbul'un 16 kapısının adları verilecek. Topkapı, Edirne Kapı... gibi. Ortada bulunan çarşının ismini de "Kapalıçarşı" olarak adlandırıldı. Alt mekruh bölgeler kullanıma kazandırıldı. Tamiraneler Bölgesi, Tahtakale, Hamidiye Caddesi gibi işlevsel anlamlarına uygun isimlerle yaşamsal alanlar oluşturuluyor.

İstanbul Otogarı'nda, İstanbul'a yakışacak yapısal yenilemeler yapılırken bir yandan da İstanbul ile bütünleşen isimlendirmeler yapılıyor.
İŞTE VİDEO:

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul Otogarı Denetlemeleri videosu.

    Yorumlar

banner50
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 26 Mayıs 2020 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 26 Mayıs 2020 Manşeti
Arşiv