Otobüs kazaları masaya yatırıldı

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce başkanlığında Şehirlerarası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı düzenlendi.

31 Ocak 2019 Perşembe 14:22
Bu haber 3050 kez okundu
Otobüs kazaları masaya yatırıldı
Trafik güvenliğinin sağlanması, trafik kazaları ve sonucunda meydana gelen kayıpların önlenmesi amacıyla şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde yaşanılan sorunların çözümüne yönelik 29 Ocak Salı günü saat 14.00’de İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce başkanlığında Şehirlerarası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı düzenlendi.
Toplantıya; Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, İller İdaresi Genel Müdürü Sayın Ali Çelik, Karayolları Genel Müdürü Sayın Abdulkadir Uraloğlu, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Sayın Korgeneral Ali Çardakçı, TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, TTDER Başkanı Sümer Yığcı, Genel Sekreter Mehmet Öksüz, UYOF ve PUİS Başkanı İmran Okumuş, TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, İZTAD Başkanı Coşkun Altın, İSAROD Başkanı Hamza Öztürk  ile ilgili Daire Başkanları ve yolcu taşımacılığı sektöründe yer alan dernek, firma yetkilileri ile çalışanların temsilcileri katıldı.

Kazaları en aza indirme hedefi 
İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce toplantıda yaptığı konuşmada, vatandaşların yüzde 80-90’ının karayolu taşımacılığı ile yolculuk yaptığına değinerek, Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi ile karayolunda yaşanan kazaları en aza indirerek sıfır can kaybı hedeflediklerini, karayolu taşımacılığı sektöründeki firmaların üzerine düşen sorumluluklara da değinerek trafik güvenliğini sağlamaya yönelik taleplerde bulundu.

Dünyada 1 milyon 350 bin civarında insanın trafik kazasında hayatını kaybettiğini belirterek konuşmasına başlayan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya “Ülkemizde 1996-1997 yılında 7300-7500, 2007 yılında 7427, 2017 yılında 3400-3500, 2018 yılında 3300 kişi trafik kazasında hayatını kaybetti. 2019 yılında bu oranı yüzde 10 oranında azaltmayı ümit ediyoruz.” dedi.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya konuşmasının devamında; “Her gün 20 kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor, duyarlılık göstermeyen insanlar kaderimde varmış der fakat yaptığımız çalışmalar ve eğitim faaliyetleri ile bu sayıyı yüzde 50 azaltmayı hedefliyoruz. Her toplumsal sorunda olduğu gibi trafik sorununa karşı da seferber olmamız gerekiyor.” diyerek eğitimin ve duyarlılığın önemine vurgu yaptı.

Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanı Mehmet Yavuz’un sunum yaptığı toplantıda; yolcu taşımacılığının genel durumu, trafik kazaları ve sonuçları, otobüs denetimleri, şoförlere ve sektöre yönelik tespitler ve toplantıda ortaya çıkan trafik güvenliğini artırıcı öneriler üzerinde durularak görüş alışverişinde bulunuldu.

    Yorumlar

banner50
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 09 Ağustos 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 09 Ağustos 2019 Manşeti
Arşiv