Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu

banner65

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü 11 Eylül 2020 tarihinde şehirlerarası otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu ile ilgili yeni bir genelge yayınladı. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmaların HES Kodu olmadan bilet satışı yaptığına yönelik şikayetlerin yapıldığına dikkat çekilen genelgede, yeni tedbirlerin alındığını açıklandı. Buna göre HES kodu olmadan bilet satan firma 10 gün seferlerden men edilecek.

banner74
GÜNDEM 11.09.2020, 18:23 12.09.2020, 11:13 Taşıma Dünyası
310
Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu

Koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülmesinin belirlenen kurallara uyum ile mumkün olunacağının vurgulandığı genelgede,  30 Mayıs 2020 tarihinde şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak+tren+otobüs) yapılacakm seyahatlerde Hayat Eve Sığar HES ugulaması üzerinden kod alındıktan sonraü biletlemenin yapılması zorunluluğunun getirildiği hatırlatıldı. Ancak uygulamada şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan bazı firmaların zaman zaman bu kurala uyum göstermediğinin de gelen şikayetlerden anlaşıldığı belirtilerek yeni tedbirlerin alındığı açıklandı. 

Buna göre; 

1. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) tarafından her türlü biletleme işlemi (internet-telefon üzerinden veya yüz yüze) esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacaktır.
2. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınma esnasında da yolcuların HES kodu kontrol edilecek, araca binmesinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcular araçlara binebileceklerdir.
3. Gerek bilet satışı gerekse araca alınma esnasındaki HES kodu kontrolünde; Covid-19 tanılı ya da temaslısı olduğu tespit edilen kişiler için gerekli bildirim ilgili firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacaktır.
4. Başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimlerimizce HES kodu olmaksızın bilet satışı yapılmaması ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınmaması hususları etkin şekilde denetlenecektir.
5. Yapılan denetimler sonucunda HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara Valiler/Kaymakamlar tarafından gerekli idari para cezası uygulanacak olup HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar ise 10 gün süre ile seferden men edilecektir.
6. Denetimler sonucunda Covid-19 tanılı veya temaslısı olduğu halde HES kodu olmadan şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla seyahat ettiği tespit edilen kişiler ilgi (b) Genelgemiz çerçevesinde Valiliklerce belirlenen yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır.

 

Yorumlar (0)
banner72
22
parçalı bulutlu