Temsa'yı Sabancı Holding geri alıyor

Temsa'nın, yüzde 50'sini Sabancı Holding diğer yarısını ise Çek troleybüs üreticisi Skoda satın alacak. Böylece Sabancı Holding 9 ay önce sattığı Temsa'yı yüzde 50 ortaklıkla geri almış olacak.

17 Şubat 2020 Pazartesi 19:01
Bu haber 5303 kez okundu
Temsa'yı Sabancı Holding geri alıyor
Skoda Transportation'ın ana ortağı PPF ve Sabancı Topluluğu, yüzde 50-50 ortaklık yapısı ile, Temsa Ulaşım Araçları'nın tamamının satın alınmasını değerlendirmek üzere bir niyet mektubu imzaladı.

Sabancı Holding'den yapılan açıklamada, "Detaylı incelemenin tamamlanması, ortaklık görüşmelerinin olumlu neticelenmesi ve gerekli izinlerin alınmasına bağlı olarak, satın alma işlemi gerçekleştirilecektir. Skoda Transportation'ın Türkiye'ye olan güveni ve Sabancı Topluluğu'nun ülkesine olan sorumluluğu neticesinde, Temsa Ulaşım Araçları'nın yeniden üretime başlaması ve yeni bir büyüme ivmesi yakalaması hedeflenmektedir" denidi.

Şirketin yüzde 50’sini satın alan Çek şirketi Skoda, troleybüs üreticisi olduğu Temsa ile ilk kez otobüs üretimine gireceği ifade edildi.

30 Mayıs 2019'da satılmıştı

Sabancı Grubu Mayıs 2019’da Temsa'yı yatırımcı Enver Rıfkı Ünver ve eşi Rukiye Devres Ünver'in sahibi olduğu İsviçre merkezli True Value Capital şirketine 140 milyon dolar değerleme üzerinden, borçlar dahil yaklaşık 60 milyon dolara satmıştı.

    Yorumlar

banner50
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 09 Mart 2020 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 09 Mart 2020 Manşeti
Arşiv