Ankara 300 yeni doğalgazlı otobüs alacak

Ankara Büyükşehir Belediyesince, kent genelindeki ulaşım politikalarını belirlemek amacıyla 20 Kasım Çarşamba günü Ankara Ulaşım Çalıştayı düzenlendi. Başkan Mansur Yavaş, çalıştay’da yaptığı konuşmada EGO filosuna 300 yeni otobüs kazandırmak için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

20 Kasım 2019 Çarşamba 14:06
Bu haber 2433 kez okundu
banner61
Ankara 300 yeni doğalgazlı otobüs alacak
EGO Genel Müdürlüğünce yürütülen, Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'ndaki çalıştay, üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Ulaşım Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, ulaşım sorununu çözmek için sayısal verilere dayanmadan herkesin bir fikir yürüttüğünü, kentteki ulaşımda gerçek durumu ele almak, birlikte tartışarak çözüm bulabilmek için çalıştay düzenlediklerini söyledi. 

EGO bünyesinde 1540 otobüs
EGO Genel Müdürlüğü bünyesinde bin 540 otobüsün hizmet verdiğini belirten Yavaş, "Bir büyükşehir belediye başkanının en önemli hayati görevleri arasında toplu ulaşım bulunuyor. Ankara'da toplu ulaşım maalesef bugüne kadar ihmal edilmiş. 200 kadar otobüs ilçelere hizmet veriyor. Özel otobüsler de yaklaşık 400 tane. İlçelere çalışan EGO otobüslerinin yanı sıra çeşitli sebeplerle günlük 50 otobüs sefer dışı kalıyor. Ne kadar zor şartlarda hizmet verdiğimizi mutlaka tahmin edersiniz." Dedi.


300 yeni otobüs 
EGO filosuna 300 yeni otobüs kazandırmak için çalışmalarının sürdüğünü anlatan Yavaş, “Ulaşım master planı ile yapılan ancak onaylanmayan bir çalışma var. Günlük banliyo hattında taşınan yolcu sayısı 50 bin. Sincan'dan başlayarak kent merkezine gelen banliyö tren hattının güzergahlarının genişletilmesinin de ele alınması gerekiyor. Bu hattan günlük 400-500 bin kişi yararlanmalı. Biz şu anda bütün otobüslerde taşınan yolcu sayısını tespit ediyoruz. Buna sadece dolmuşlar dahil değil. Özel halk otobüslerin para kazanmadığı yönünde bir şikayet vardı. Bunu çözmek zorundayız” dedi. 

Özel sektörün mesai saatinin değişmesi
Kentteki trafiği rahatlatmak için mesai saatlerinde değişiklik yapmak istediklerini dile getiren Yavaş, sözlerine şöyle devam etti: "En azından kamuda olmasa da özel sektörde mesai saatlerini değiştirmek suretiyle ve mesai öncesi işe gidip aynı saatte iş çıkışı yola çıkmayacakları ücretsiz taşıma ya da çok küçük ücretlerle de hizmet verebiliriz. Bisiklet yollarını hayata geçirmeye çalışıyoruz. Yakın zamanda bununla ilgili lansman yapacağız. Ankara'da araç öncelikli bir trafik öngörüldüğü için şu anda toplu ulaşımdaki sorunları çözmenin bir güçlüğü var.

Ücretsiz taşıdığımız yolcu oranı yüzde 30
“Şu anda ücretsiz taşıdığımız yolcu oranı yüzde 30” diyen Mansur Yavaş, “Bu yıl öngörülen zarar 630 milyon lira. 'Daha önceki yıllarda şöyle oldu da zararı azalttık.' diyenler var. Gayrimenkul ve otobüs hattı satarak o yıla has gelen gelirden dolayı bir miktar azalma olmuş. Kanun gereği ücretsiz taşınanlara bir çare bulunmadığı takdirde, bütün Türkiye'de kamu ulaşım sektörü mutlaka iflas edecektir. Yani Ankara ölçüsünde 630 milyon lira zarar çok önemlidir."

Kısa zamanda çok büyük mesafe kaydettik
EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş da ulaşım vizyonunun belirlenmesi için düzenledikleri çalıştaya, çeşitli kurumlardan temsilcilerin katılım sağladığını söyledi.

Alkaş, Bisiklet Yolu Projesi'nin lansmanını ilerleyen günlerde gerçekleştireceklerini bildirdi.Başkentte yapılması planlanan 56 kilometrelik Bisiklet Yolu Projesi'nin de çalıştayda görüşüleceğini anlatan Alkaş, şu ifadeleri kullandı: "Kısa zamanda çok büyük mesafe kaydettik. Daha önce katıldığımız bir sempozyumda, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 27 kilometrelik bisiklet yolunu 2 yıllık bir sürede yaptığını söylemişti. Bunu da başarılı bir süreç olarak adlandırmıştı. Biz bunu, Başkanımız Mansur Yavaş'ın önderliğinde bir yıldan kısa sürede tamamlamayı düşünüyoruz."
Alkaş, çalıştayda "Toplu Ulaşım Vizyonu", "Sürdürülebilir Ulaşım Politikaları" ve "Akıllı Ulaşım Politikaları" konularının ele alınacağını kaydetti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Başkanı Çağın Aladağ ise çalıştayın Dünya Çocuk Hakları Günü'nde düzenlenmesinden dolayı belediye yetkililerine teşekkür etti.

    Yorumlar

banner58
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 22 Haziran 2020 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 22 Haziran 2020 Manşeti
Arşiv