Çekici pazarı 25 binin üstüne çıkabilir

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, 2018’de ağır ticari araç pazarının 11 bin 754 adetlik seviye ile kapandığını, 2019 için öngörülerinin 10 binli adetler olduğunu söyledi. Eksin, son 20 yılın analizlerini değerlendirdiklerinde 2020 ve sonrasında çekici pazarının yine 25 binli rakamların üzerine çıkacağını söyledi.

11 Şubat 2019 Pazartesi 11:43
Bu haber 4533 kez okundu
Çekici pazarı 25 binin üstüne çıkabilir
Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, Satış Müdürü Gökhan Altun, Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Bayazıt Canbulat ve Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Adnan Yücel’in katıldığı 8 Şubat’taki basın toplantısında 2018 yılı değerlendirildi, 2019 ve sonrasına yönelik beklentiler açıklandı. 

Toplamda yüzde 10 pay 
Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, “2018 toplam pazarı 11 bin 754 adetlik satışla son 10 yılın en düşük seviyesinde tamamlandı. Yaşanan tüm zorluklara rağmen markamız 2018 yılını toplamda 1.177 adetlik satış ile payını yüzde 1 artırarak tamamladı. Çekici pazarında yüzde 16 pazar payı elde ettik. İthal çekici pazarındaki payımız ise yüzde 23” dedi. 

2020’de yükseliş 
2019 yılı toplam pazar ve Scania hedeflerini de değerlendiren Eksin “2019 ağır ticari araç pazarının, 10 bin adet seviyelerinde kapanacağını öngörüyoruz. Analizlerde görüyoruz ki toplam ağır ticari araç pazarı dönemsel olarak daralmalar yaşayabiliyor. Bizi geleceğe yönelik umutlu kılan nokta ise; daralmanın sona ermesiyle toplam pazarın, önceki senelerde 25 binin altında kaldığı her sene için tekrar yükselişe geçmesi. Dolayısıyla 2020 yılından itibaren toplam pazar, daha önce de olduğu gibi dipten en tepeye çıkabilir ve 30 bin seviyelerinde tamamlanabilir” dedi.


Doğuş Otomotiv Scania Yöneticileri:
Soldan: Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Bayazıt Canbulat, Genel Müdürü İlhami EksinSatış Müdürü Gökhan Altun, Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Adnan Yücel. 

İki yeni hizmet noktası 
Scania Satış Müdürü Gökhan Altun ise Scania olarak son 5 yılda pazar payını 2 katına çıkarttıklarını belirterek “2019 yılı için hedefimiz öncelikle toplam pazardaki yüzde 10, çekici pazarındaki yüzde 20 olan payımızı korumak olacak. 2018’de yeni hizmet noktalarına Özaltın ile Kayseri ve Akdeniz Ağır Vasıta ile Mersin’i ekledik. Bu yıl büyük bir roadshow planımız var. Alternatif yakıtlı araçların testleri ve sunumlarını gerçekleştireceğiz” dedi.

Algıları da kırdık
Scania Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Bayazıt Canbulat, “Satış sonrası hizmetlerde anlayışımız Scania sahiplerinin araçlarını sürekli operasyonda tutarak, hem yatırımlarını korumak hem de maliyetlerini düşürmektir. Müşterilerimizle rekor sayıda tamir ve bakım anlaşması yaptık. Bu anlaşmalarla ‘Türk yatırımcısı araçlarına uzun vadeli yatırımlar yapmayı tercih etmez’ algısını da kırdık” dedi. 

Alternatif yakıtların yılı 
Scania Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Adnan Yücel, ağır ticari araç sektöründe, alternatif yakıtlı, elektrikli veya otonom sürüş imkânı sunan araçların ön plana çıktığını belirtti.


    Yorumlar

banner50
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 12 Temmuz 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 12 Temmuz 2019 Manşeti
Arşiv