Scania, 2000 kamyon satışı hedefliyor

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, “2017 yılında 1.697 adetlik satışımızın 1.454 adedi çekici, 243 adeti kamyon segmentinde gerçekleşti. Bu satışlarla birlikte 6 bin 30 adetle kapanan ithal araç pazarında yüzde 28, toplam pazarda yüzde 9.1 pay elde ettik” dedi. Scania Satış Müdürü Gökhan Altun da, “2018’de toplam pazarın 20 bin civarında olacağını öngörüyoruz. Yüzde 10 pazar payı elde etmek amacıyla 2 bin araç satışı hedefimiz bulunuyor” dedi.

12 Şubat 2018 Pazartesi 10:54
Bu haber 3488 kez okundu
Scania, 2000 kamyon satışı hedefliyor
HASER: ERKAN YILMAZ - BARIŞ CAN BAŞKAN

Ağır ticari araç pazarı, 2017 yılında, 18 bin 554 adet satışla tamamlandı. 18 bin 343 adetlik satışla tamamlanan 2016 yılına göre toplam pazar yüzde 1 büyüdü. Ağır ticari araç pazarında 2017 yılında 6 bin 931 adet çekici, 11 bin 623 adet kamyon satıldı. Toplam pazarda satışların yüzde 63’ü kamyon olarak gerçekleşti.
Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, Satış Müdürü Gökhan Altun, Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Bayazıt Canbulat ile Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Adnan Yücel’in katılımlarıyla gerçekleştirilen basın buluşmasında, 2017 yılı değerlendirildi ve 2018 yılı hedefleri aktarıldı.


Yeni araçlarımızla artıracağız
2017 yılında, pazarın beklenenin aksine büyüdüğünü belirten Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, “Pazarı, inşaat sektöründeki hareketlilik, halihazırda devam eden ve yeni başlayan mega projeler sayesinde kamyon satışları domine etti. 2017 yılında 1.697 adetlik satışımızın 1.454 adedi çekici segmentinde gerçekleşti. Bu satışlarla birlikte 6 bin 30 adetle kapanan ithal araç pazarında yüzde 28’lik pazar payı elde ettik. İnşaat serisi araçlarımız ile bu alanda daha fazla pazar payı elde etmeyi hedefliyoruz. 2018 yılında satışlarımız ile birlikte pazar payımızı da artırmak için çalışacağız” diye konuştu. 

Her 5 çekiciden 1’i Scania
2017 yılında, çekici segmentinde yüzde 21 pazar payına ulaştıklarını belirten Scania Satış Müdürü Gökhan Altun, “Çekici pazarı ne kadar daralsa da biz pazar payımızı yüzde 21’e çıkarttık. 3 yıl önce yüzde 7 olan pazar payımızı 3 kat arttırdık. 2017 yılında satılan her 5 çekiciden 1’i Scania oldu. 2017 başındaki öngörülerimize göre 2017 pazarı, beklediğimizden daha fazla satılarak 18 bin 500 adetle kapandı. Bunun yüzde 70’i kamyon. 2018’de toplam pazarın 20 bin civarında olacağını öngörüyoruz. Yüzde 10 pazar payı elde etmek amacıyla 2 bin araç satışı hedefliyoruz. Çekicideki pazar payı hedefimizin de yüzde 22 ve üzeri olması için çalışacağız. Şu anda 16 yetkili satıcı ve 20 yetkili servisimiz bulunuyor. Bu sene satış ve serviste Kayseri’de Özaltın, Mersin’de Akdeniz Ağır Vasıta, servis tarafında ise İstanbul’da (Avrupa ve Anadolu yakası) ve Gaziantep’te Tırsan ile Adapazarı’nda Koçaslan Scania ailesine katıldı.

Kamu tarafında da iyi bir atak yaptık. Bugün yollarda sıkça Scania çöp kamyonu, yol süpürme aracı veya Scania itfaiye aracı görebiliyorsunuz. 2018 yılında yeni araçlarımız ile daha da iddialı olacağız. Bu yıl şehiriçi ve bölgesel dağıtım araçlarımızın lansmanını Türkiye genelinde roadshowlarla tanıtacağız” dedi.

Dijitalleşen ilk marka
Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Adnan Yücel ise Scania’nın sektörde dijital dönüşümü gerçekleştiren ilk marka olduğunu söyledi: “Bu dijital dönüşümün birkaç ayağı bulunuyor. Öncelikle SESS (Scania Entegre Sürüş Sistemleri) ile Türkiye’de 7 bin, tüm dünya genelinde 250 bin araçtan anlık veri transferi yapıyoruz. Sürücü koçluğu uygulamamız ile de sürücülerimize dokunabiliyoruz. Sürücü ligi ile gelen dataları oyunsallaştırarak sürücülerimizin daha verimli olmasını sağlayabiliyoruz. Sistem sayesinde, 7 bin aracın toplam gerçek zamanlı ve doğru verisini kullanarak bir sektör endeksi hazırlıyoruz. Ayrıca sosyal medyaya çok önem veriyoruz. Facebook’ta 193 bin Instagram’da 20 bin takipçiye ulaştık.” 

Yücel “Ayrıca “Scania’m Cepte” ve “Scania’m Sapasağlam” uygulamalarımız bulunmakta. Şu ana kadar 5 bin indirme gerçekleşen Scania’m Cepte uygulamasını müşterilerimizle ana iletişim kanalımız haline getirmeyi hedefliyoruz. ‘Scania’m Sapasağlam’ uygulamamız ise gönüllülük usulüne dayalı. Yolda gördükleri Scania araçlarda herhangi bir eksiklik varsa bize bildiriyor. Biz de araç sahibini davet edip kişiye özel kampanya ile onarım gerçekleştiriyoruz. Bize bildirimi yapan kişiye de Scania butik ürünlerinden hediye veriyoruz. Şu ana kadar 5 bin 250 kişi bu uygulamayı indirdi ve  1.500 üzerinde geri bildirim aldık” şeklinde konuştu.

Müşterimizin yanındayız
Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Bayazıt Canbulat, dijital sistemleri dünyada en iyi kullanan distribütör seçildiklerini hatırlatarak “Uydudan bağlantı ile SESS’te birinciyiz. Müşterilerimizin izniyle araçlara her ay bağlanıyoruz. Araçları görüp, bir problem var mı, herhangi bir ihtiyaçları var mı, kullanım süresinden dolayı bir risk bulunuyor mu diye bakıp Türkiye veya Afrika’da da olsa biz müşterilerimizi ve sürücülerimizi bilgilendiriyoruz. Bir nevi önleyici hizmet veriyoruz diyebiliriz” dedi.

1700 bakım anlaşması 
Canbulat, rekabet edilebilir, herkesin kolaylıkla ulaşabileceği rakamlarla bakım yaptıklarını belirterek “Sadece yedek parça ve işçilik satmıyoruz. Fiks paketler oluşturup müşterimize seçenek de sunuyoruz. Bakım anlaşmalarını TL bazlı yapıyoruz ve böylece müşterilerimiz dövizdeki dalgalanmalardan etkilenmiyor. 2017 yılında 1700 adet bakım anlaşması yaptık. Scania kasko sayesinde herhangi bir kazada orijinal yedek parçalarla aracı ilk günkü gibi onarıyoruz. 20 bin arabamız var, bütün müşterilerimizi ziyaret ediyoruz geçen sene 2 bin 500 ziyaretimiz oldu. Satış sonrası hizmetler kanalında 15 bin telefon görüşmemiz oldu. Tüm müşteri şikayetlerini ortalama 1 gün içerisinde çözerek, müşterilerimize her koşulda beklentilerinin üzerinde hizmet vermeyi hedefliyoruz” diye konuştu. ■


Adnan Yücel, Beyazıt Canbulat, İlhami Eksin, Gökhan Altun

    Yorumlar

E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 17 Ocak 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 17 Ocak 2019 Manşeti
Arşiv