Türkiye’nin en büyük kamyon teslimatı

Mercedes-Benz Türk, Barsan Global Lojistik’e gerçekleştirdiği 500 adetlik kamyon teslimatıyla sektörün ve tarihinin en büyük satışına imza attı. Bu teslimatla Barsan Global Lojistik’in aldığı araç sayısı 1350 oldu. Barsan ve Mercedes-Benz Türk yaklaşık 50 milyon Avro’luk yatırımla Türkiye ekonomisine destek veriyor.

30 Mart 2018 Cuma 18:45
Bu haber 8003 kez okundu
Türkiye’nin en büyük kamyon teslimatı

Bu tarihi iş birliğine yönelik teslimat töreni Haliç Kongre Merkezi'nde 30 Mart Cuma günü gerçekleşti. Teslimat töreninde Mercedes-Benz logosuna atfen “Havada, Karada ve Suda” teması işlenerek, bir kamyon suda, bir kamyon karada ve bir kamyon ise havada sergilendi.
Teslimat törenine Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, Kamyon Satış ve Pazarlama Direktörü Bahadır Özbayır, Kamyon Filo Satış Grup Müdürü Haluk Burçin Akı ev sahipliği yaptı. Toplantıya Mercedes-Benz Türk Yetkili Bayii Mengerler’den Yönetim Kurulu Başkanı Ergin İmre, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gülseren Zambak, Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Karaboğa, Genel Müdür Nusret Güldalı, Satış Sonrası Hizmetler Pazarlama Müdürü Cihan Ekinci, Kamyon Satış Müdürü Aytolan Yılmaz'ın yanı sıra Barsan Global Lojistik Firma Sahibi Kamil Barlın, Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Çaptuğ ve Barsan Global Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi Kara Nakliye Direktörü Sedat Geyik katıldı.Geleceğe yatırım
Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, “Bugün aslında bir düğün günü. Türkiye tarihinin en büyük kamyon teslimat törenini gerçekleştiriyoruz. 500 adetlik teslimat törenimizin ana temasını Mercedes-Benz’i dünya çapında bir marka yapan üç kollu yıldızının anlamı üzerine kurduk. Daire içine alınmış üç kollu bir yıldız gibi görünen bu sembol, motorlu araçların evrenselliğini ve insanlığın “havada, karada, suda” olabildiğince hızlı ve güvenli mobilize olabilmesini en yalın haliyle anlatıyor. Mercedes-Benz Türk olarak biz de bu felsefe doğrultusunda yıldızımızın her daim başarıyla her yerde, havada, karada ve suda var olması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Barsan Global Lojistik'in gerçekleştirdiği 500 adetlik kamyon yatırımı yalnızca Barsan Global Lojistik ve Mercedes-Benz Türk markaları için değil, aynı zamanda Türkiye'nin de geleceğine yapılan önemli bir yatırımdır” dedi.
Üç kamyondan ikisi…
“Türkiye’de kamyon Mercedes-Benz’dir” açıklamasıyla söze başlayan Süer Sülün, “1986 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası’nı açtık. Bugüne kadar 500 milyon Euro yatırım yaptık. Bugün itibariyle Türkiye’de üretilen her üç kamyondan ikisi Aksaray’daki fabrikamızda üretiliyor. Bununla da çok gurur duyuyoruz. 2016 yılında fabrika geliştirmesi ve ürün portföyü yenilemesi yaptık. Bunun da meyvelerini almaya başladık. Bu yatırım hamlesiyle üretilen 17 bin adet Actros kamyon ihraç etmek istiyoruz. Ana hedeflerimizden birisi bu. Bu, kamyon ihracatımızın 11 bin seviyelerine gelmesi demek. 2017 yılı sonunda yaklaşık 6 bin kamyon ihracatımız oldu. Bu da Aksaray’dan 1milyar Euro ihracat demek. Bu hem bizim için hem ülkemiz için çok önemli. Geçen sene Ar-Ge merkezimizin temelini attık, bu yıl açılışını yapacağız. Toplam 215 kişi istihdam edilecek. Tüm dünyaya mühendislik ihraç edeceğiz. Hedefimiz Aksaray’ı yan sanayisi ile Türkiye’deki en büyük kamyon üretim merkezi haline getirmek. Barsan Global Lojistik’i bu yatırımından dolayı tebrik ediyor ve başarıların devamını diliyoruz. Türkiye tarihinin en büyük teslimatı olan bu işbirliği için teşekkür ediyoruz” dedi. Rekor 500 adet
Mercedes-Benz Türk Kamyon Satış ve Pazarlama Direktörü Bahadır Özbayır, “Barsan Global Lojistik'e yaptığımız 500 adetlik bu satışla, 2015 yılındaki 450 adetlik rekoru, birlikte yeniden kırmış bulunuyoruz. Türk otomotiv sektörünün en büyük kamyon teslimatını, 35 yıldır lojistik sektöründe hizmet veren iş ortağımız Barsan Global Lojistik şirketi ile gerçekleştirmekten büyük gurur ve onur duyuyoruz. Barsan Global bizim iş ortağımız. 2012 yılında 100 adet Actros teslimatı gerçekleştirdik. 2013 ve 2014 yıllarında 300 Actros, 2015 yılında 450 adet oldu. Bu işbirliğimizi bugünkü teslimat ile 1.350 adede çıkartmış bulunuyoruz. Bu işbirliği artarak devam edecek. Barsan Global Lojistik şirketine ve Türkiye lojistik sektörüne hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

45 bin ihracat
50’inci yılı kutladıkları 2017 yılında 9 bini aşan bir kamyon satışı gerçekleştirdiklerini belirten Özbayır, “6 bin 500 adet kamyonu da ihraç ettik. Bugüne kadar ihraç ettiğimiz kamyon sayısı 45 bini geçti. 70 ülkeye kamyon ihraç ediyoruz. 2018 yılında teslimatlarımız da ihracatımızda hız kesmeyecek” dedi.

35 yıllık dostluk
Mengerler Yönetim Kurulu Başkanı Ergin İmre, “Sayın Kamil Barın ile işbirliği sürecimiz 35 yıl öncesine dayanıyor. Birbirimizle çok çabuk arkadaş olduk. Gerektiğinde birbirimizden destek olduk, fikir aldık. Barsan Global ile kamyon satışı gündeme geldiğinde ben dostluğumuza zarar gelmesin diye hiç pazarlık içerisinde olmadım. Bugün için satışa vesile olan bir paket satış sistemi sunuldu. Bu sistem çerçevesinde Barsan tek markalı bir şirket haline geldi. Bu işbirliği Barsan Lojistik ve Türkiye’ye hayırlı olsun. Her türlü ticarette karşılıklı kazan kazan süreci çok önemlidir” dedi.Hedef 1000

Barsan Global Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Çaptuğ, “1982 yılında Kamil Barlın tarafından kurulan şirket, 1990’lı yıllarda 17 araç alarak uluslararası karayolu macerasına başlamış. Bugün Barsan Global, entegre lojistik hizmetini küresel ölçekte karşılayan global bir dünya şirketi olup, 29 ülke 65 lojistik merkezinde hizmet veriyor. Günümüz itibarı ile dünya gayri safi milli hasılasının (GSMH) yüzde 81,67’sini oluşturan ülkelerde yapılanmasını tamamlamış durumda olan şirketimizin hedefi 2018 yılı sonunda dünya GSMH'nın yüzde 92,31'inde, 2019 yılı sonunda da yüzde 94,89'unda var olmak. 500 adetlik filo alımının Türk ekonomisine, Türk lojistik sektörüne ve şirketlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bugün 500 artık çok kısa sürede 600 veya 1000 adet seviyesinde olmasını hedefliyoruz” dedi.
Havada, karada, suda…
Teslimat töreninde dev filoyu temsilen sergilenen Mercedes-Benz Actros 1845 LSnRL kamyonlarından biri, Haliç üzerinden etkinlik alanına yüzerek getirilirken, bir başka kamyon da vinç üzerinde havada asılı sergilendi.

“Yıldızlı Satış”
Son 16 yıldır Türkiye’de 6 ton ve üzeri kamyon pazarının liderliğini aralıksız sürdüren Mercedes-Benz Türk, Barsan Global Lojistik’e 500 adet Actros 1845 LSnRL kamyonları ürün, servis sözleşmesi, kasko sigortası, projenin finansmanı ve ikinci el takası içeren “Yıldızlı Satış” kapsamında teslim etti. Yeni kamyonların finansmanı ve sigortaları Mercedes-Benz Türk Finansal Hizmetler, takas işlemleri TruckStore, kullanım süresince servis hizmetleri Mercedes-Benz Türk yetkili servis ağı tarafından sağlandı.

    Yorumlar

E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 28 Ocak 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 28 Ocak 2019 Manşeti
Arşiv