Eylül ayında son 20 yılın en yüksek satış adetine ulaşıldı

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu’nun 2020’nin ilk 9 ayına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Eylül ayındaki 90 bin 619adetlik otomobil ve hafif ticari araç satışı ile bir rekora imza atıldığını belirten Murat Şahsuvaroğlu, Yılın ilk 9 ayında toplamda 493 bin 621 adetlik satışla otomotiv pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75,47 oranında bir büyüme gösterdi” dedi.

OTOMOTİV 04.10.2020, 18:31 Erkan YILMAZ
Eylül ayında son 20 yılın en yüksek satış adetine ulaşıldı

(OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, otomotiv sektörünün ilk 9 ayına yönelik değerlendirmelerde bulundu.  Eylül ayında  90 bin 619 adetlik satışın son 20 yılın en yüksek rakamı olduğunu belirten Şahsuvaroğlu, “ Pazarın 1 milyonlu adetlerde seyrettiği dönemlerde bile Eylül aylarında 85-86 bin civarında rakamlara ulaşılırdı. Ağustos’ta satış adedi 61 bin 533 olmuştu. Ağustos ayında fabrikaların 2-3 hafta kapalı olması münasebetiyle ağustos rakamları biraz düşük gerçekleşmişti, bunu da göz önünde bulundurmakta fayda olduğunu düşünüyorum” dedi. 

OTV artışı ile Türkiye’de üretilen araçların payı yükseldi 

Pandemi etkisiyle otomotivin, lojistik sektörüyle beraber mart ve nisan aylarında bir miktar küçülmeye başladığını gördüklerini açıklayan Murat Şahsuvaroğlu, “Fakat haziran ayında yüzde 0,49’luk faiz oranlarıyla kamu bankalarının sektörü desteklemeleriyle birlikte otomotivde tekrar yükselişe geçildi. 30 Ağustos tarihinde ise otomotivde bir matrah güncellemesiyle birlikte ÖTV artışı geldi. Matrah güncellemesinin de şu andaki satışlara baktığımızda güncellenen matrahın yerli araca bir miktar yaradığını görüyoruz. ÖTV’nin yüzde 60’tan 80’e çıkmasıyla yerli üretimin rakamı yüzde 51,72 seviyelerinde seyrediyor. Türkiye’de üretilen araçların payının yükseldiğini de gözlemliyoruz” dedi. 

Pazar 750 bini bulabilir

Son çeyreğe girilen bu dönemde yeni kısıtlamaların gündemde olmayacağını düşündüklerini belirten Murat Şahsuvaroğlu, “Pazarın bundan sonraki dönemde de daha iyi olacağı yönündeki görüşlerimizi korumaktayız. Bu yılın, haziran, temmuz, ağustos ve eylül temposuyla devam etmesiyle 750binadetlik seviyelerde tamamlanacağını öngörüyoruz. Bir süredir yaşanan bulunurluk sıkıntısının kısmen de olsa giderilmeye başlamasının satışlara daha da katkı yapmasını bekliyoruz. Bunun yanında ülkemizde satılan otomobillerin yüzde 60’ı ithal.Şu durumda fabrikaların tam kapasiteyle olmasa da yavaş yavaş normal seviyelerine ulaşmasıyla birlikte tedarik ile ilgili sıkıntının da yakında bitmesini bekliyorum. Şu an müşteri taleplerine hemen karşılık veremiyoruz ve bekleme süresi oluşuyor. Ancak bekleme süreleri de yeniden makul seviyelere ulaşmaya başladı” dedi.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu