banner92

Enerji Bakanı: Sektörün en büyük destekçisiyiz

Güneydoğu Avrupa ve Avrasya bölgesindeki tüm otomotiv üretim ve onarım profesyonellerini bir araya getiren Automechanika İstanbul ve paralel olarak düzenlenen Uluslararası Petrol, LPG, Madeni Yağ Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı olan Petroleum İstanbul 11 Nisan 2013 Perşembe günü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından açıldı.

banner113
PİYASA 11.04.2013, 17:33 11.04.2013, 17:40
Enerji Bakanı: Sektörün en büyük destekçisiyiz
banner95
Sektörün en büyük destekçisi olduklarına ve sahip çıktıklarını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Türkiye bir değişim, büyüme içerisinde. Bu değişimi yönetirken, kamu elindeki varlıkları makul oranda özel sektöre devrederken, tabi ki özel sektörün özelliklerine dikkat edecek ve onlara portföyünde yer verecek. Çünkü bu sektör bundan sonra el ele LPG gibi, petrol ve ürünleri gibi tamamen özelleşmiş bir yapının özel sektör eliyle yürümesini sağlamak tabi ki bize düşen görevdir" dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı, Birleşik Meksika Devletleri Türkiye Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral'ın konuşmalarıyla yer aldığı açılışta, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Hayri Kaya ve Enerji Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Komşuoğlu da önemli açıklamalarda bulundu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş ise Petroleum Istanbul fuar ve konferanslarının her geçen yıl daha da büyüyen ve gelişen bir etkinlik niteliği taşıdığını belirterek, ''Bu ileriye gidişi sağlayan temel unsur ise Türkiye petrol piyasasının büyümesi ve gelişmesidir. Her geçen yıl sektörde rekabet artmakta, piyasaya yeni oyuncular katılmakta, kalite ürün ve hizmet çeşitliliği gelişmektedir" dedi.

Petrol sektörünün yatırımcılar için bir cazibe merkezi olmayı sürdürdüğünü kaydeden Köktaş, 2012 yılında sektördeki şirketlerin finansal piyasalarda da ilgi odağı olması ve Türkiye'nin en büyük şirketlerinin başında petrol endüstrisi şirketlerinin bulunmasının da son derece olumlu olduğunu söyledi.

20 milyar dolarlık ihracat

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 14 Nisan’a kadar görülebilen ve bu yılki partner ülkenin Meksika olduğu Automechanika İstanbul, bölgedeki tüm otomotiv üretim ve onarım profesyonellerini bir araya getirerek, 38 ülkeden, yüzde 40’ı yabancı olmak üzere toplam 1.200 katılımcısı ile pek çok ilke de imza attı. 

Petroleum

Finansal büyüklüğü 125 milyar TL’ye ulaşan Türkiye akaryakıt, LPG ve madeni yağ sektörlerini temsil eden Petroleum İstanbul Fuarı da aynı tarihlerde paralel olarak düzenlendi. Hannover Fairs International Almanya Kıdemli Başkan Yardımcısı Wolfgang Lenarz, Messe Frankfurt Almanya Başkan Yardımcısı Michael Johannes da yaptıkları konuşmalarda özetle fuarın önemine değinerek, organizasyona tüm dünyadan yoğun ilgi olduğunu ve başarılı bir fuar olacağına inandıklarını dile getirdiler.
Fuar, enerji piyasalarına yönelik yasal düzenlemelerin ardı ardına gündeme geldiği bu dönemde, önemli bir etkinliğe sahne oldu. 11. Uluslararası Petroleum İstanbul Fuarı’na, petrol, LPG, madeni yağ ve ekipman sektörlerinde faaliyet gösteren yerli ve yabancı 200’ü aşkın firmanın katıldı. Sektörün dünyada ve Türkiye'de en büyük oyuncularının katıldığı fuar, geçmiş yıllara oranla daha fazla ziyaretçiyi ağırladı. 6 bin 500 Alman KOBİ’siyle Almanya en katılımcı ülke olurken, İtalyan katılımcılar ikiye katlanmıştı. Fransa, İngiltere, Singapur, Avusturya, Hırvatistan, Hindistan, Pakistan ve Tunus’un ilk defa milli katılım gösterdiği fuara, Renault Mais de katıldı ve bir ilke imza atarak yeni modelinin lansmanını yaptı.

TAYSAD:

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hayri Kaya da TAYSAD olarak Automechanika İstanbul Fuarı'nı 2001 yılından bu yana desteklediklerini belirterek, fuarın Türk otomotiv tedarik sanayinin yerel bölgesel ve uluslararası pazarlara açılması için bir buluşma platformu sağladığını kaydetti.
Yorumlar (0)
banner92
6
parçalı bulutlu