MAN 2020’de 500 otobüs, 12 bin kamyon pazarı bekliyor

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. 2019 yılını değerlendirdi. Türkiye otobüs pazarında MAN ve NEOPLAN markalı seyahat otobüsleri ve kamyon pazar payını korudu. MAN’ın ürün gamına 2019 yılında eklenen MAN TGE, nitelikleriyle hafif ticari araçların premium markaları arasındaki yerini aldı.

11 Aralık 2019 Çarşamba 16:25
Bu haber 7578 kez okundu
banner61
MAN 2020’de 500 otobüs, 12 bin kamyon pazarı bekliyor
MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’nin geleneksel yıl sonu değerlendirme toplantısı, 11 Aralık Çarşamba günü The Marmara Taksim’de gerçekleştirildi. Toplantıda, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’den Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal, Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu ve Hafif Ticari Araçlar Satış Müdürü Cumhur Kutlubay 2019 yılını değerlendirerek, 2020 yılına ilişkin öngörüleri paylaştılar.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’nin geleneksel yıl sonu değerlendirme toplantısında Otobüs Satış Direktörü 
Can Cansu, 2020 yılında 450-500 civarında otobüs pazarı, Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara ise 12 bin adetlik kamyon pazarını beklediklerini belirttiler.MAN, seyahat otobüsü pazarında payını koruyor

MAN Lion’s Coach, ‘Coach of the Year 2020’ ödülünün açık ara kazananı oldu. Toplam 22 ülkeden çeşitli basın kuruluşlarının ticari araç editörlerinden oluşan jüri, yeni MAN Lion’s Coach’u ‘Coach of the Year 2020’ olarak seçti. 


MAN ve NEOPLAN markalı seyahat otobüsleri pazar payını korudu

Seyahat otobüsü sektörü 2019 yılını, özellikle yaz sezonunu son iki yıla göre daha verimli ve kazançlı geçirmiş olmasına rağmen yeni otobüs yatırımları 2018 yılının dahi gerisinde kaldı. 2018 yılında yaklaşık %30 daralan seyahat otobüsü pazarı 2019 yılını da %27 daralma ile 330 yeni seyahat otobüsü satışı ile tamamladığını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, şöyle konuştu: 

“2019 yılı ilk 11 aylık TÜİK tescil verilerine göre MAN ve NEOPLAN markalı seyahat otobüsleri, %12 pazar payını korudu. Nisan 2018 de dünya lansmanı yapılan ve büyük beğeni toplayan Yeni MAN Lion’s Coach ile bir önceki sene lansmanı yapılan NEOPLAN Tourliner seyahat otobüsleri şu anda sektördeki en genç ve en yeni tasarımlı seyahat otobüsleridir. Her iki marka da müşteriler tarafından yoğun talep görmektedir. Tamamen yenilenen MAN Lion’s Coach Seyahat Otobüsü son yıllarda ağırlıklı olarak talep gören 2 aks 13 metre ve 2+1 VIP koltuklarla satıldı. 2019 yılında sadece MAN filoları değil, diğer markalar ile çalışan seçkin firmalar da yatırım kararlarında MAN Lion’s Coach ve NEOPLAN Tourliner seyahat otobüslerini seçtiler. 

2020 yılında da 2 aks 13 metrelik MAN ve NEOPLAN otobüsleri fark yaratmaya devam edecek

Türkiye pazarındaki durgunluğun yavaş yavaş aşılacağının öngörüldüğü 2020 yılında MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.; 2 aks 13 metre uzunluğundaki yeni nesil MAN Lion’s Coach ve yine 2 aks 13 metre NEOPLAN Tourliner başta olmak üzere, segmentlerinde üst sınıfı oluşturan modelleri ile Türkiye otobüs pazarında fark yaratmaya devam edecek. MAN, ithal kamyon pazarındaki liderliğini sürdürdü

MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, MAN’ın önümüzdeki yılda da her alanda daima müşterilerinin yanında yer alan, öncü ve lider marka olmaya devam edeceğini söyledi. MAN’ın, 2019’da da üstün özellikler ve ileri teknolojilerle donattığı araçları ile pazar payını korumayı başardığını belirten Serkan Sara; “MAN, ithal kamyon pazarındaki daimi liderliğini bu yılda sürdürdü ve birinciliği kimseye kaptırmadı. MAN kamyon, Euro 6D normlu ve daha yüksek motor gücü ile daha az yakıt tüketen, ileri teknolojiye sahip araçlarıyla 2020 yılında da pazardaki öncülüğünü bir kez daha gösterecek” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki kamyon pazarında çok yoğun bir rekabet yaşandığını kaydeden MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, son iki yılda inşaat gibi hedef sektörlerde yaşanan sıkıntılara rağmen MAN markası olarak pazardaki yerlerini korumayı başardıklarını, bazı segmentlerde ise satışlarını artırdıklarını söyledi. 2018 yılında yaşanan sıkıntıların bir miktar azalmakla birlikte etkisinin bu yılda devam ettiğini belirten Serkan Sara, “Ekim sonu itibariyle 12 ton üstü kamyon pazarı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48 daha daraldı. Bunda özellikle inşaat sektöründeki gerilemenin etkisi büyük oldu. Tüm bunlara karşın MAN olarak, bu pazardaki gücümüzü koruduk. 2019 yılının pazar rakamlarına bakıldığında MAN, üstün özellikleri ve ileri teknolojilerle donattığı araçları ile pazar payını aynı seviyede korumayı başardı. Bununla birlikte ithal kamyon pazarındaki daimi liderliğini sürdürerek, bu yıl da birinciliği kimseye kaptırmadı” diye konuştu.


2020’nin yüzde 50 daha iyi olacağını öngörüyoruz

12 ton üzeri kamyon pazarının 2019 yılında yaşanan daralmadan sonra yılın ikinci yarısı itibari ile hareketlenmeye başladığına dikkat çeken Sara; “Enflasyon ve faiz oranlarında yaşanan pozitif gelişmeler, döviz kurunun makul bir aralıktaki seyri. Bununla birlikte ertelenen, dondurulan kimi yatırımlar da yavaş yavaş çözülmeye başladı. Bu da müşterilerin alım iştahını arttırdı. Tüm bu gelişmelere baktığımızda öngörümüz, 2020 yılı pazar rakamlarının, 2019 yılına göre yüzde 50 daha iyi olacağı yönünde” dedi. 
MAN TopUsed, portföyüne hafif ticari araçları da katarak yoluna devam ediyor

MAN TopUsed, MAN TGE’nin piyasaya girmesi ile birlikte 2019 yılında hafif ticari araç segmentinde de takas alımlarına başladı. İkinci el piyasasında yeni araç tiplerini portföyüne katan MAN TopUsed, müşteri odaklı yaklaşımı ile fark yaratmaya devam ediyor.

MAN TopUsed Türkiye, MAN Almanya merkez ve global pazarlar ile iş birliği içerisinde müşteri ve araç portföyünü her geçen gün geliştiriyor. 2019 yılında pazarda iş ortakları ve müşteriler ile yapılan iş birliğinin önemine işaret eden MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal, şunları söyledi: 

“2013 yılında sadece Ankara fabrika merkezinde 2 personel ile başladığımız yolculuğumuza İstanbul Asya ve Avrupa yakaları, Ankara Kayaş ve merkez, İzmir ve Konya’daki ilave satış noktalarımız ile birlikte Türkiye’de toplam 6 şubemizle müşterilerimize hizmet veriyoruz. Ayrıca uzun bir süreden beri bayimiz ile yakın iş birliği içerisinde önemli bir iş hacmi yarattığımız Mersin bölgesinde 2020 yılının ilk yarısında ilave bir satış noktası da açacağız.

MAN TopUsed, sıfır satışlarda vermiş olduğu takas destek hizmetinin yanı sıra marka ayrımı gözetmeksizin serbest alımlar da yapmaktadır. Takasa alınan veya serbest alım yapılan araçlar, bağımsız ekspertiz raporları ile desteklenmektedir. 

İkinci el kamyon & çekici pazarındason 4 ayda ilk 8 aylık performans

Yılın ilk yarısında göreceli olarak yüksek seyreden faiz oranları ve faizlerdeki düşüş beklentisine ilaveten temmuz ayından itibaren KDV oranlarının yeniden yüzde 18’e yükseltilmesi ikinci el pazarının yılın ilk 8 ayında çok durgun seyretmesine sebebiyet verdi. Faizlerin düşmesi ve ekonomideki toparlanma sinyalleri ile birlikte eylül ayından itibaren ikinci el piyasasında gözle görülür bir hareketlenme başladı. Bu çerçevede MAN TopUsed’ın 2019 yılının son 4 ayında, ilk 8 aylık satış hacmini geçen bir performans yakalayarak kapatacağını öngörmekteyiz. 

İkinci el otobüs pazarı değişmedi 

2016 yılı ve sonrasında yaşanan döviz dalgalanmaları ve iç pazarda düşen seyahat otobüsü talebi ile üreticiler, üretimlerinde ağırlıklı olarak yurt dışı pazarlara yöneldi ve yurt içi pazar için çok kısıtlı sayıda araç ürettiler. Buna ilaveten piyasadaki ikinci el otobüs stokunun arz talep dengesinin arz yönünde ciddi oranda fazlalık göstermesi seyahat otobüsü sektörüne önemli ölçüde etkiledi. Artan maliyetler ise bireysel otobüsçüyü tamamen sektör dışına itti. Ancak 2019 yılının başından itibaren bir taraftan üreticilerin yurt içi piyasasına kısıtlı sayıda araç üretmeleri, diğer taraftan da son yıllarda biriken otobüs stokunun yurt dışı ve diğer pazarlara satılmasıyla birlikte azalan stoklar seyahat otobüsü pazarına önemli bir hareket getirdi. Yurt içi pazarına yapılan satışlar ve yurt dışına devam eden satışlar ile birlikte MAN TopUsed, 2019 yılını da, 2018 yılına yakın adetlerde bir satış rakamı ile kapatacaktır. 

Müşteri istek ve beklentilerini de göz önünde bulunduran MAN TopUsed, koltuklandırma, iç süsleme, WC montajı gibi birçok modifikasyonu kendi yetkili servis ağında gerçekleştirebilmekte ve müşteriye özel çözümler sunabilmektedir”.MAN Satış Sonrası Hizmetler, 2019 yılında hedeflerine ulaştı

MAN’ın Satış Sonrası hizmetler alanında 2019 yılını hedeflerine ulaşarak kapattığını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu, “Sunduğumuz kapsamlı garanti ve bakım paketleri ile müşterilerimiz finansal ve teknik riskleri bize yükleyerek, kendi mülkiyetindeki araçlarını, adeta kiralık bir araç rahatlığıyla kullanabiliyorlar. Dünyada oluşan tüm bakım ve onarımlarla ilgili büyük veriyi topluyor, analiz ediyor ve müşterilerimiz yararına kullanıyoruz. Bununla birlikte yaşam boyu iş ortaklarımız, yani müşterilerimizin memnuniyeti bizler için birincil önceliğimiz, bunun için kimi zaman yerinde hizmet veriyoruz, kimi zaman da araç yaşlarına göre yüzde 90’a varan işçilik indirimleri ile onların MAN Yetkili Servisleri’nden en ideal şekilde yararlanmalarını sağlıyoruz” dedi.

MAN’ın, üstün nitelikli araçlarıyla olduğu gibi, Satış Sonrası Hizmetler alanındaki, doğru, rekabetçi ve yaşam boyu iş ortağı olarak kabul ettikleri müşterilerini düşünen hizmet anlayışıyla da öne çıktığını vurgulayan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu sözlerine şöyle devam etti:

“48 ay ve 1.2 milyon km’yi aşan garantili bakım paketlerimiz mevcut” 
“Müşterilerimiz araçlarının teknik ya da finansal risklerini bize devredebiliyorlar”

“MAN Satış Sonrası Hizmetlerde 2019 yılını yılbaşında planladığımız hedeflere ulaşarak kapatacağız. Bunda en büyük payı satılan araçlardaki bakım paketi penetrasyonumuzun yüksekliğinden sağlıyoruz. Uzatılmış garanti destekli bakım paketi anlaşmalı müşterilerimiz giderlerinin azalması ile kendi mülkiyetindeki araçlarını teknik ve finansal olarak bir kiralık araç rahatlığında kullanabiliyorlar. Teknik risklerini bize devrediyorlar. Çok sayıda müşteride yapılan anlaşmalar ile gelirleri ortak bir havuzda değerlendiriyoruz. 2019 yılında bu fiyatları meydana gelen masrafların azlığını gözeterek düşürmek yönünde revize ettik. Seyahat otobüslerinde 48 ay ve 1.2 milyon km’yi aşan kullanımlar için garantili bakım paketi teklifleri verebiliyoruz. Satıcılarımızın elinde kamyon ve çekiciler için çok seçenekli standart bakım paketi fiyatları bulunuyor."
MAN kalitesi, hafif ticari araç segmentinde de fark yarattı

MAN TGE, 2020’de Roadshow’a çıkıyor

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’nin ağır araç ürün gamına 2019 yılında eklediği MAN TGE, nitelikleriyle hafif ticari araçların premium markaları arasındaki yerini aldı. MAN TGE’nin müşterilerden büyük bir beğeni aldığını söyleyen MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Ticari Araçlar Satış Müdürü Cumhur Kutlubay, “2020 için de iddiamızı koruyoruz. Çift teker minibüslerimize ilave olarak önümüzdeki sene tek teker minibüslerimizi de müşterilerimizin beğenisine sunacağız. Araçlarımızı ise, Türkiye çapında bayi, müşteri ve iş ortaklarımızın da katılım sağlayacağı bir Roadshow ile tanıtacağız” açıklamasında bulundu.


MAN dünyasında minibüs ürünü ilk kez Türkiye’de piyasaya sunuldu

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’nin ürün gamına bu yıl eklediği hafif ticari aracı MAN TGE, teknolojisi, yakıt tasarrufu, üstyapısı ve satış sonrası süreçleri ile pazarda fark yaratıyor. MAN TGE ile büyük bir gurur yaşadıklarını anlatan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Ticari Araçlar Satış Müdürü Cumhur Kutlubay, “2019 yılında üzerine en çok eğildiğimiz, en çok meşgul olduğumuz ve Ar-Ge kaynaklarımızı neredeyse en yoğun şekilde kullandığımız ürün TGE minibüs oldu. MAN bünyesinde konusunda uzman bir ekip ve yine konusunda uzman ve öncü bir üstyapı şirketi ile el ele vererek, ortaya harika bir ürün çıkardı. Biz de, bu ürünü müşterilerimize sunmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadık. Geride bıraktığımız senede ağırlıklı olarak çift teker 19+1 ve 16+1 minibüslerimizle pazarda yerimizi aldık. MAN dünyasında minibüs ürününü piyasaya sunmayı başaran ilk ülke de Türkiye oldu” diye konuştu.

    Yorumlar

E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 29 Temmuz 2020 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 29 Temmuz 2020 Manşeti
Arşiv