Mercedes: 2018’de otobüs pazarı yüzde 25 büyüyecek

Mercedes-Benz Türk, şehirlerarasında, 600 adedin biraz üzerinde, 340 otobüs satışı gerçekleştirdi. Toplam pazarın 1000 adet seviyesinde olduğu şehiriçinde ise Mercedes-Benz Türk’ün satışı 100. 2018 yılında ise şehirlerarası otobüs pazarının yüzde 25 artması, şehiriçindeki artışın ise yüzde 20 civarında olması bekleniyor. 2018 yılı otobüs pazarının toparlandığı bir yıl olabilir.

25 Aralık 2017 Pazartesi 09:49
Bu haber 9582 kez okundu
Mercedes: 2018’de otobüs pazarı yüzde 25 büyüyecek
Mercedes-Benz Türk, 2018’de yeni Tourismo’nun lansmanını gerçekleştirmenin heyecanını yaşayacak. 17 Ocak 2018’de yeni Tourismo’nun 3 modeli, sektöre tanıtılacak.
Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt, Otobüs Filo Satış Grup Müdürü Burak Batumlu, Otobüs Satış Operasyonu Grup Müdürü Murat Kızıltan, Şehiriçi Otobüs-Kamu Satış Grup Müdürü Yusuf Adıgüzel 22 Aralık’ta sektörel basınla buluşarak 2017 yılını değerlendirdi ve 2018 beklentilerini açıkladı. 

Toplam pazar 600’ün üzerinde 
2016 yılında 1100 adetlik toplam otobüs pazarı oluştuğuna dikkat çeken Alper Kurt, “Bu yıl, özellikle şehirlerarasında çok ciddi daralma yaşadık. Yıl, yüzde 47-48 civarında daralma ile kapanacak. Toplam pazarı 600’ün biraz üzerinde kapatacağız. Şehiriçi otobüs pazarı 2016’ya göre yüzde 50 büyüdü. Bu büyümenin büyük kısmı kamudan geldi. Biz belirlediğimiz hedeflere ulaştık. Markamız adına başarılı bir yıl oldu. Aralık ayı tamamlanmadı, ama şehirlerarası otobüs pazarında yılı 340 adetle kapatacağız. Şehiriçi tarafını ise 100 adetle kapatacağız. Turizm taşımacılığı tarafı bir miktar daha daraldı. 2016’da turizm tarafı için iyi bir yıl değildi. Toplam hedef ve geldiğimiz noktaya baktığımızda, Mercedes-Benz Türk markası adına çok zorlu, pazar şartlarına göre iyi, dinamikleri açısından da farklı bir yıldı. Gelecek açısından bize sinyaller verdi” dedi.

Otobüs pazarını büyüyecek
2018’de, turizm tarafında yaşanacak iyileşmenin şehirlerarası otobüs pazarı için de olumlu gelişmeler getireceğine inandığını belirten Kurt, “Turizm tarafında işler çok kötü olunca, taşımacılar araçlarını daha çok şehirlerarasında çalıştırmayı tercih ettiler. Turizm tarafındaki iyileşme olursa bu sefer şehirlerarası, yeni araç ihtiyacını sıfır otobüse yatırımla karşılayabilir. Pazarın 1000-1100 seviyesine gelmesi, hemen mümkün olmaz ama yine de ülkemiz sürprizlerle dolu. Ben 2018 yılını otobüs pazarının toparlanacağı bir yıl olarak görüyorum” diye konuştu. 

Bireysel satışlar çok düştü 
Geçen seneye göre pazarın yüzde 47 civarında küçülmesinde en önemli etkenin bireysel satışlar konusunda olduğu belirten Burak Batumlu, “Bireysel satışlarda çok daha fazla düşüş var. Bu iyi bir durum değil. Otobüsçülük, bireysel başlayan ve kurumsal olarak devam eden bir yapı. Bireysel otobüsçüler giderek azalıyor. Artan maliyetler ve kurdaki değişimlerle bireysel otobüsçüler bu işten çekilmeye başladı. Büyük müşteriler parklarını korumaya ve bireysel otobüsçülerin kaybını da özmal yatırımlarıyla gidermeye çalıştılar” dedi.

Otobüs pazarı yukarıya doğru 
2018’de beklentilerinin pazarın yukarı gitmesi olduğunu belirten Murat Kızıltan, “Toplam pazarın en az yüzde 25 civarında büyümesini bekliyoruz. Otobüs pazarı ortalaması 1000-1100 civarında iken bu yıl 600 noktasına geriledi. Gelecek yıl için esnek bir üretim planımız var. Pazardaki talebe göre üretimimizi yapacağız. Şehirlerarası ve turizm taşımacılarının zorluklarının bir miktar daha azalmasını bekliyoruz. Toplam pazarda bu yıl farklılık olarak görünen ise havalimanı transferlerine yönelik otobüs alımları... Geçmiş yıllarda turizm taşımacılığının toplam pazardaki payı yüzde 25-30 civarındayken, bugün bu oran yüzde 7’ler civarında. Yüzde 13’ü havalimanı transferleri yapılmış. 2018’in turizm taşımacılarının toparlandığı bir yıl olacağı inancındayız. Bunun sinyallerini son iki ayda almaya başladık. Yılın son haftasında turizm taşımacılığı alanına yönelik teslimatlarımız olacak. Bu firmalar 2018’de de yatırım yapacaklarını ifade ediyorlar” dedi. ■

Yeni Tourismo lansmanı 
2018 yılında yeni Tourismo’yu pazarı sunacaklarını belirten Murat Kızıltan, “11 yıl sonra Tourismo aracımız yenilenmiş 3 farklı modeli ile sektöre tanıtılacak. Aracımıza yönelik olumlu sinyaller alıyoruz. Ocak ayı sonunda teslimatlarını yapacağız. Yeni Tourismo, yılın daha iyi geçmesine de etken olacak inancındayız” dedi.   

Şehiriçi otobüs pazarı 
Yusuf Adıgüzel, şehiriçi otobüs pazarının 2017 yılında 1000 adetle kapanacağını belirterek, “2019 yılında seçim var. Seçim öncesinde şehiriçi pazar hareketleniyor. Toplam satışların 600’ü kamuya, 400’ü özel halk otobüsçülerine yapıldı. 2018 yılında, bu sayının yüzde 20 artışla 1200 civarına gelmesini bekliyoruz. Conecto ile güzel bir yıl geçirdik, 50’si kamu tarafına olmak üzere 100 Conecto sattık. Portföyümüze yeni müşteriler katıldı. Aracımızdan çok olumlu geri bildirimler aldık. Yakıt tüketiminde iddialı olduğumuzu söylemiştik. Mahcup olmadık” dedi. ■

39 bin 874 otobüs ihracatı 
Mercedes-Benz Türk, sadece otobüs üretimine 460 milyon Avro yatırım yaptı. Otobüs üretiminin yüzde 80’inden fazlası başta Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere Saint-Denis’ten Angola’ya, Gana’dan İtalya’ya, Mısır’dan Çin’e kadar 70’in üzerinde ülkeye ihraç ediliyor. 1970 yılından bu yana toplam 39 bin 874 adet otobüs ihraç edildi.  Hoşdere Otobüs Fabrikasında, şehirlerarası otobüsler Travego, Intouro, Tourismo ve Setra UL business modelleri ile şehiriçi otobüsü Conecto Solo ve Conecto Körüklü üretiliyor.

Elektrikli otobüs 
Mercedes-Benz olarak, elektrikli otobüsü pazara yönelik olgunlaştırıyoruz. 2018 yılına yönelik bir elektrikli otobüs planımız yok. İlk etapta, Conecto’nun elektriklisi söz konusu değil. 2019’da Citaro ile başlayacağız. 

İşletme maliyetleri rekabeti 
2+1 yüzde 90’lara dönüştü. Var olan 2+2 otobüsler bile 2+1’e dönüştü. İkinci el tarafında hareketli bir yıl oldu. Kurun etkisi ile fiyatlar geriledi. Cazip şartlarda ikinci el alınabildi. Turizmde, 2+2 talebi olacağını umuyoruz. 2018’de artık 2+1 rekabeti değil, en avantajlı sonuçları sunan marka öne çıkacak. Yeni Tourismo ile işletme maliyetlerinde standartı yeniden belirleyeceğimizi düşünüyoruz.  

Değer zincirimiz fark yaratıyor 
Tüm değer zincirlerini tek çatı altında sunuyoruz. İkinci el, finansman, takas, kasko, sigorta değer zincirleri ile büyük bir fark yaratıyoruz. Satışını gerçekleştirdiğimiz araçların yüzde 75’ini Mercedes-Benz Finansman ile finanse ettik. Yeniden yapılanma noktasında her müşterimize yardımcı olduk. 2016’da yüzde 60 olan Euro kredi finansmanı, şu anda çok büyük oranda TL’ye kaydı. ■


Yusuf Adıgüzel, Alper kurt, Burak Batumlu, Murat Kızıltan

    Yorumlar

E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 28 Ocak 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 28 Ocak 2019 Manşeti
Arşiv