Otokar, otobüs alanında yılı liderlikle bitirdi

banner65

2017 yılında toplam bin 488 adet otobüs satışı gerçekleştiren Otokar, 25 kişi ve üzeri yolcu taşıyan otobüs pazarında yüzde 28 pazar payı ile lider oldu. Her 2 otobüsten biri Otokar, her 5 otobüsten 2’si de Otokar oldu.

PİYASA 15.01.2018, 11:47 15.01.2018, 12:23 Taşıma Dünyası
Otokar, otobüs alanında yılı liderlikle bitirdi
HABER: ERKAN YILMAZ

Otokar, toplam otobüs pazarının lideri oldu. 2017'nin Otokar için yeniliklerin yılı olduğunu belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, "Verimli bir yılı geride bıraktık. 2017 yılında Türkiye'de satılan her 3 otobüsten 1'i Otokar oldu. Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'da da büyümemizi sürdürerek yaklaşık 70 milyon Euro'luk ihracata imza attık" dedi.

Otokar, otobüs sektördeki liderliğini yeniledi. 7 metreden 18,75 metreye kadar farklı uzunluktaki otobüsleri ile Türkiye'nin en geniş ürün gamına sahip olan Otokar, 11 Ocak Perşembe günü, Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, İç Pazar Ticari Araçlar Satış Direktörü Murat Tokatlı, Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, İç Pazar Ticari Araçlar Otobüs Satış Müdürü Murat Torun, Kurumsal İlişkiler Müdürü Beril Gönüllü’nün katıldığı toplantıyla 2017 yılını değerlendirdi ve 2018 yılı hedeflerini açıkladı. 

55 yıllık sektör tecrübesi ile ürettiği otobüslerin yanı sıra Ar-Ge, Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm alanında yaptığı çalışmalarla sektörde birçok ilke imza atan Otokar, 2017 yılında da Türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu.

Toplam otobüs pazarı büyüdü 
Son 3 yıldır daralan otobüs pazarında 2016 yılına kıyasla, 2017 yılında satışların yüzde 4 arttığını söyleyen Basri Akgül, "Servis taşımacılığı alanı 2016 yılına paralel gitti, ciddi bir atak olmadı, hatta bir parça da kan kaybetti. Buradaki artış, toplu taşıma alanında yapılan alımlarda oldu.  Servis taşımacılığı alanı bir parça telafi edilmiş oldu.  2017 Otokar için verimli, yenilikler ile dolu bir yıl oldu. Pazarda en çok büyüme küçük ve orta boy otobüs alanında gerçekleşti. Sektör yüzde 4 büyürken, küçük ve orta boy otobüs segmenti yüzde 12'lik büyüme yakaladı. 2017 yılında gerçekleşen satışların önemli bir bölümü belediye otobüsü satışlarında ve küçük otobüs segmentinde yaşandı. 2017 yılında toplam bin 488 adet otobüs satışı gerçekleştiren Otokar, 25 kişi ve üzeri yolcu taşıyan otobüs pazarında yüzde 28 pazar payı ile lider oldu. Faaliyet gösterdiği alanlarda satılan her 3 araçtan 1’i Otokar markalı oldu. Otobüs pazarında en çok ürün satışının yapıldığı küçük ve orta boy otobüs segmentinde ise her 5 otobüsten 2'si Otokar imzasını taşıyor" dedi.

OTOKAR SULTAN MEGA

OTOKAR DORUK

Sultan serisi ve Doruk T 
Akgül, Otokar'ın Ar-Ge çalışmalarından aldığı güçle, yurtiçi ile yurtdışında kullanıcı beklenti ve ihtiyaçlarını değerlendirerek kısa sürede farklı araçları pazara sunduğunu belirtti: "Ulaşım sektöründe pazardaki ihtiyaçlar neredeyse her yıl değişkenlik gösteriyor. Beklentileri karşılayabilecek ürünleri ve çözümleri geliştirmek için yatırıma ara vermeden devam ediyoruz. Türkiye'de ve yurt dışında müşterilerimizden gelen talepleri değerlendirerek Sultan serimizi ve Doruk T otobüsümüzü yeniledik, yeni otobüslerimiz Poyraz ve Sultan LF'yi geliştirip kullanıcılarımızın beğenisine sunduk.  Şehirlerarasında yaşanan değişimle birlikte, özellikle kısa mesafeli otobüs taşımacılığı alanında Doruk T otobüsümüzü de göreceğiz. Doruk T otobüsümüzün 2+1 koltuklu versiyonu da mevcut. 39 koltuklu aracımız 2+1’e dönüştüğünde 25 koltuk oluyor.

Şehirlerarasından, özellikle daha büyük bir motor talebi geldi. 6 silindirli bir motor koyduk.  Sultan LF aracımız özellikle otobüs pazarını büyüten bir model oldu. Yeni otobüslerimiz, özellikle düşük yakıt tüketimi yönündeki beklentileri, şehiriçi kullanımda manevra kabiliyeti, performansı, yol tutuşu, gelişmiş teknik ve güvenlik özelliklerinin yanı sıra yenilikçi tasarımlarıyla büyük beğeni topladı. 8,4 metre uzunluğundaki Sultan LF, şehiriçi yolcu taşımacılığına yeni bir soluk getirdi. Malatya ve İnegöl'e halk otobüsü teslimatları yaptık. Altur, Gürsel Turizm, EfaTur, Sözkur ve Tursan gibi sektörün önde gelen firmalarına da önemli teslimatlar gerçekleştirdik.”

70 milyon Euro’luk ihracat 
Sektörün üst üste geçirdiği zorlu iki yıla rağmen Otokar'ın ihracattaki başarısını 2017'de de devam ettirdiğine dikkat çeken Basri Akgül, "Otokar markalı araçlar; tasarımı, konforu, teknolojisi, gücü ve düşük işletme giderleri ile Avrupa'daki konumunu güçlendiriyor. Otokar 60’tan fazla ülkeye otobüs ihraç eden global bir şirket. Otokar Fransa şirketimiz var; tüm Avrupa satışlarımızı bu şirket üzerinden gerçekleştiriyoruz. Müşteri ihtiyaçlarına çok önem veriyoruz. 2017’de ticari araçlar alanında yaklaşık 70 milyon Euro ihracat yaptık. Geçen yıl en çok otobüs satışı yaptığımız ihracat pazarları olan Fransa, İtalya ve İspanya'daki toplam araç parkımız 2 bin 500 adede ulaştı. İspanya’da yeni bir tesis açtık. 18,75 metre uzunluğu ile şehiriçi toplu taşımacılıkta sahip olduğu özelliklerle yeni bir dönem başlatan Kent Körüklü'yü ilk kez ihraç ettik. Balkanlar'daki araç parkımız 500'ün üzerine çıktı. 60'tan fazla ülkede milyonlarca yolcuyu taşıyan Otokar araçları, tabiri yerindeyse dünyayı taşıyor” dedi. 


Atlas’ın pazar payı yüzde 11 
Otokar'ın otobüsteki başarısını 2018'de lojistik alanına da taşımayı hedeflediklerini belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, "2017 yılında yenilenen araçlarımız arasında hafif kamyon segmentine yeni bir soluk getiren Otokar Atlasda yer aldı. Atlas kamyon satışlarımız pazar büyümesinin üzerinde arttı. Atlas ile 2017'de pazar payımızı 3 puan artırarak yüzde 11 pazar payına ulaştık. Yük taşıma kapasitesi, güçlü donanım özellikleri, düşük işletme giderleri, çevreci ve ekonomik motoru ile kullanıcısına her daim kazandıran Atlas için de yıl genelinde çok önemli teslimatlar gerçekleştirdik. Atlas aracımızın pazarda en ekonomik araç olduğunu görüyoruz. Atlas zor işlerin kamyonu oldu. Önümüzdeki süreçte lojistik ve nakliye alanında da çok tercin edilecek” dedi.  

Dijital dönüşümde öncü 
Akgül, Türkiye'de sanayileşme ve modernleşme atılımlarının başladığı dönemden günümüze Ar-Ge, mühendislik kabiliyeti, deneyimli ve yetkin insan kaynağı ile birçok ilke imza atan Otokar'ın 4'üncü sanayi devrimi olarak adlandırılan Endüstri 4.0 için 15 ayrı proje yürüttüğünü söyledi: "Dijital dönüşüm projeleri ile üretimden tedarikçi ve bayiye kadar tüm paydaşlarımız yeni, akıllı bir iş platformuna kavuşacak. Bu platform müşteriye özel ürün geliştirme süreçlerimizde bize hız katacak. Hedefimiz; faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde dijital dönüşüm yolculuğunda da öncülük. Önümüzdeki dönemde robotik kontrol başta olmak üzere, doküman yönetiminden yetenek bazlı çalışan optimizasyonuna kadar yatırıma devam edeceğiz."

2018, Otokar’ın yılı…
Otokar’ın 55’inci yılına önemli hedeflerle girdiğini kaydeden Akgül, “2018, ticari araçta Otokar’ın yılı olacak. Otobüsteki pazar liderliğimizi koruyup, lojistik araçlarda da büyümek istiyoruz. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa pazarında da yeni başarılara imza atmak için stratejilerimizi tamamladık. 2018’de de yeni segmentlerde kullanıcı odaklı çözüm sunmaya devam edeceğiz” dedi. 

İlklere atılan imza 
Akgül, Otokar’ın 13 yıldır alternatif yakıtlı araçlar geliştirme konusunda önemli yatırımlar gerçekleştirip, birçok ilke imza attığını da hatırlattı: “Ciromuzun yüzde 4’ünü Ar-Ge alanına ayırıyoruz. Alternatif yakıtlı araçlar hem Otokar hem de Türkiye ve dünya için önemli bir gündem. Türkiye'nin ilk hibrit otobüsü, Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü gibi ilklere imza attık. 2018’de daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlayacak alternatif yakıtlı araçlar konusunda çalışmaya devam edeceğiz.” Akgül, Otokar’ın KoçSistem ve İSBAK ile birlikte CoMoSeF akıllı ulaşım sistemleri kapsamında geliştirdiği Akıllı Otobüs projesinin de Mayıs ayında “Celtic Innovation Award Winner 2017” ile ödüllendirildiğini sözlerine ekledi. ■


Treyler pazarı 15 bin adetle kapandı 
Otokar İç Pazar Ticari Araçlar Satış Direktörü Murat Tokatlı, treyler pazarı hakkında bilgi verdi. 2017 yılının 15 bin adetlik bir pazarla kapandığını ve geçtiğimiz yıla oranla yüzde 15’in üzerinde bir küçülme yaşandığını belirten Tokatlı, Treyler pazarında segmentler arasındaki değişime dikkat çekti: “Sektörde tenteli araçların hakimiyeti vardı. 2017’de satılan araçların yalnızca yüzde 30’u tenteli araçlardan oluştu. Buna karşın inşaat sektörüne yönelik ürünlerin payı yüzde 40’a ulaştı. Bu değişimde, inşaat sektöründeki gelişme ve uluslararası taşımacılıkta yaşanan sorunların etkisi oldu. Otokar olarak özellikle tehlikeli madde ve frigorifik taşımalarda uzmanlığımız ile pazarda ciddi bir pazar payı elde ettik.”

Cinsiyet eşitliği
Basri Akgül, Otokar'ın sosyal sorumluluk kapsamında Koç Holding'in "Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum" projesini toplu taşıma sektörüne taşıdığını, 2 yıldır sektörde toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmaları desteklediklerini söyledi. 

55 yıllık bir şirket
Basri Akgül: “Türkiye’nin en eski otomotiv firmasıyız. Bu da bize gurur veriyor. 55 yıldır ayaktayız. Hem toplu taşıma tarafında, hem servis, hem nakliye tarafında sektöre hizmet vermeye çalışıyoruz.” Akgül, 2018 yılında otobüs pazarının 2017’nin seviyesinde olacağını belirtti. 


OTOKAR KENT KÖRÜKLÜ


OTOKAR POYRAZ
banner64
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu