banner92

Öğrenci ve personel servis ücretlerine yüzde 11.5 zam yapıldı

İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin toplantısı 24 Eylül 2020 Perşembe günü Zeytinburnu 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde saat 14. 00’ de İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında yapıldı. Toplantıda öğrenci ve personel servis ücretlerine zam oranı da görüşüldü ve yüzde 11.50 zam yapılması kararı alındı.

banner113
SERVİS TAŞIMA 24.09.2020, 17:50 24.09.2020, 20:02 Erkan YILMAZ
Öğrenci ve personel servis ücretlerine yüzde 11.5 zam yapıldı
banner95
Toplantıda günlerdir konuşulan hatta taksiciler ve servisçilerin eylemler gerçekleştirdiği konular da gündemde yer aldı. 9+1 araç sahiplerine güzergah izin belgesi verilmesi ile 6 bin yeni taksi plakası konusu alt komisyona gönderildi. 25 Mayıs 2015 ile 11 Haziran 2019 tarihleri arasında üzerinde kayıtlı araç ve oda kaydı olanlara bir plaka verilmesi ile ilgili de madde de reddedildi.


Zammın yeterli olmadığını düşünüyoruz

Toplantıda İSTAB Başkanı Turgay Gül ve İSAROD Başkanı Hamza Öztürk söz alarak açıklamalarda bulundular. Başkan Turgay Gül, “ Şu anda alınan yüzde 11.50 zam oranı ile ilgili birçok şerh var. Servis taşımacıları olarak zammın yeterli olmadığına yönelik bilgiyi alt komisyonda verdik. Ancak şu anda gelinen durum zam oranının belli olmasından daha farklı bir süreç var. Burda bu karar çıkarken sadece ilkokul 1’lerin servis talepleri söz konusu. Bizler Mart ayından bu yana kontağı açmadan, en ufak bir gelir elde edemeden bu süreci geçirdik. Bundan sonrasını da göremiyoruz. Biz taleplerimizi ilettik. Detaylı olarak aktardık. Tabii muhalif görüşler oldu. Ama bizim kendi görüşlerimizi komisyon üyelerine anlatmak zorundayız. Araçların geldiği nokta, fiyatlandırmalar, kasko, zorunlu sigortalar bunların hepsi detaylı olarak komisyona aktardık. Ama maalesef bunları yeterli derece de antamıyoruz ki, zam oranı bu seviyede kaldı. İSTAB olarak yeterli bir zam verilmediğini burada belirtmek istiyorum. Ama bir belirsizliğin de ortadan kalkması lazım. Bizim için bu kararın altına yazılacaklar da çok önemli. Şöyle düşünülmesin; servisçidir taşımak zorundadır. Bu çocuklar 1 gün okula gidiyorsa, biz veliden kaç para ücret alacağız. Bu kiralama konusudur. Değerli UKOME temsilcileri kiralama da belli bir süre için geçerlidir. Bu kararları alırken, bu detayların da belirtilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Şu an mücbir sebep sebepler içinde kaybolmuş gitmiş bir sektörüz ve çıkış noktası bulamıyoruz. Burada alınacak karar sektör için onbinlerce esnaf için çok önemlidir. Fiyatın haricinde altına yazılacak maddeler çok önemli. Sahada kesinlikle veliler ile servisçiyi karşı karşıya getirecek bir karar alınmaması lazım. Bu çok tehlikelidir” dedi.


Yüzde 11. 5 zam ile servis taşımacılığı yapılamaz

İSAROD Başkanı Hamza Öztürk de, “İSTAB Başkanı Sayın Turgay Gül’ün zammın yetersizliğine yönelik görüşlerine katılıyoruz. Olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Mart ayından beri çalışmayan, çalışamayan bir sektörüz. Fiyat düzenlemesi vatandaş lehine olacaksa buyurun geçirelim. Şunu herkesin çok net herkesin bilmesi lazım. Yüzde 11.5 zam ile servis taşımacılığının yapılamayacağının bütün komisyon üyeleri de görmekte. Seyahat yasaklarının başladığı süreçte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın şehirlerarası yolcu taşımacılığına yönelik özel fiyatlarında konuşulması gerektiğini düşünüyoruz. Servisçi esnafı zam yapılsın, yapılmasın peşinde değil. Servisçi esnafı çok net bir şekilde verilecek ücretlerle 3-4 öğrenci ile bu hizmeti üretmemiz mümkün değil. Bunları belirleyelim, servisçi ve velide mağdur olmasın” dedi.

İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar da, okul taşımalarına yönelik alt maddelerin oluşturulması ile ilgili talepleri de bir dahaki UKOME toplantısında değerlendirilebileceğini söyledi

Yorumlar (0)
banner92
2
az bulutlu