Servis Taşımacılığı Liderleri Yeni Yönetmeliğe ne diyor?

banner65

Yeni Okul Servis Araçları Yönetmeliği yayımlandı. Araçlara ilişkin önemli zorunluluklar geldi. Bunların ağır maliyetleri olacak. Bu zorunluluklar ve velilerin doğrudan taşımacı ile sözleşme yapabilmesine imkan veren eski 7’nci maddenin korunması çok tartışılıyor. Görüşlerin alınmadığı şikayetleri de dile getiriliyor.

SERVİS TAŞIMA 30.10.2017, 11:30 30.10.2017, 14:07 Taşıma Dünyası
12454
Servis Taşımacılığı Liderleri Yeni Yönetmeliğe ne diyor?
Araçlara ilişkin önemli zorunluluklar geldi. Bunların ağır maliyetleri olacak. Bu zorunluluklar ve velilerin doğrudan taşımacı ile sözleşme yapabilmesine imkan veren eski 7’nci maddenin korunması çok tartışılıyor. Görüşlerin alınmadığı şikayetleri de dile getiriliyor. 

İzmir’de küçük Alperen’in, servis aracında unutulması sonrasında, hayatını kaybetmesi ile başlayan, İstanbul Ümraniye’de okul önündeki silahlı çatışmayla dikkatleri üzerine toplayan okul servis taşımacılığına yönelik düzenleme; İçişleri, Milli Eğitim, Ulaştırma ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıklarının ortak çalışmaları sonrasında, 25 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Büyük yankı yaratan düzenleme, taşımacıların da titiz değerlendirmelerinin konusu oldu. 

Yönetmelik ne getiriyor? 
Yeni Yönetmeliğin en dikkat çeken yanı, taşıtlarda yeni şartların aranması oldu. 12 yaşından büyük olmama ve araç takip sisteminin yanı sıra üç noktalı emniyet kemeri, koruyucu tertibat, her koltukta oturmaya duyarlı sensor, iç ve dış kamera sistemiyle bunun 30 gün süreli saklanacağı kayıt cihazı araçlarda zorunlu. Araçlarda renkli cam olmayacak ve cam filmi takılamayacak. 

Taşımacılarda, şoförlerde ve rehber personelde mesleki saygınlığa yönelik olarak pek çok suçun veya eylemin konusu olmama şartları aranacak. Personel eğitilip belgelendirilecek.  Yerel idareler, belediye, emniyet ve ilgili Bakanlıkların personelince yaygın denetimler yapılacak. Ağır ihlallerde kişiler faaliyetten men edilecek. 

Servisçiler ne diyor? 
● İTO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Orduhan: Her zamanki gibi bir hayal kırıklığı yaşadık. Birileri, ‘ben yaptım oldu’ya getiriyor. İstenilenlerin; gerçeklikle çelişkileri var. 
● İSTAB Başkanı Ahmet Karakış: 7’nci maddede bir iyileştirme yok. Araç içi kamera, sensor ve kayıtların 30 gün saklanması maliyet artışına neden olacak. 
● İSAROD Başkanı Hamza Öztürk: 7’nci maddenin korunmuş olması bireysel esnafa destektir, katkıdır. Sıkıntılı nokta üç yıllık sözleşme. Bunun açıklanması gerekiyor. 
● Ankara Servis Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı: Köy okullarıyla alakalı ve taşımalı sistemle ilgili hiçbir belgenin istenilmemesi ne kadar normal? 
● Bursa Servis Esnaf Odası Başkanı Sadi Aydın: Eğitime erişim ve taşımalı sistem muaf tutulmuş. Neden bu ayrım yapıldı, bu soruyu Bakanlıklara soruyoruz.
● Gaziantep Servisçiler Odası Başkanı İsmet Özcan: Ekmek parasını zor kazanan esnaftan, maliyetler getiren Yönetmelik çıkardınız. Devleti yönetenler olarak siz de elinizi taşın altına koyun. 
● Gürsel Turizm YK Başkanı Levent Birant: Beklentileri karşılamayan bir Yönetmelik. Çatışmaları önleyecek düzenleme yok. Bize danışmadılar ve sormadılar. 
● İlkem Turizm YK Başkanı Ali Bayraktaroğlu: Her zaman olduğu gibi sektörden hiçbir görüş almadılar. Maliyetler velilere yansıyacak. 
● Sesli Turizm YK Başkanı Metin Sesli: Genel olarak hayal kırıklığı. 7’nci madde değişmedi. Okul önündeki silahlı çatışmaların önüne geçebilecek bir sistem yok.
● Koşan Turizm YK Başkanı Bayram Küle: Çok ciddi maliyetler getiriyor. Bazılarının yaptığı hatalar tüm sektöre bedel ödettirilerek mi çıkarılır?

Servis Taşımacılığının kuruluşları ve önemli firma sahiplerinin görüşleri Taşıma Dünyası Gazetesi 30 Ekim 2017 sayısında 4-5-6-7-8. sayfalarnda yer aldı.
Ayrıca www.tasimadunyasi.com internet sitemizde ayrı ayrı yer alıyor. İsterseniz isimler üzerine tıklayarak ilgili habere ulaşabilirsiniz.
Yorumlar (0)
banner72
23
açık