Ercan Hoca’nın ardından,

Sayın Prof. Dr. Ercan Tezer’i yitirdiğimizi bu sabah öğrendim, çok üzgünüm. Sayın Prof. Dr. Ercan Tezer’in ardından bir yazı kaleme almak üzüntümü artırmasına karşın, bir yandan da ülkesine ve otomotiv sanayiine yaptığı hizmetleri anlatma yükümlülüğü duyuyorum.

05 Temmuz 2019 Cuma 15:26
Bu haber 9058 kez okundu
Ercan Hoca’nın ardından,

Ercan Hoca’nın ardından,

Sayın Prof. Dr. Ercan Tezer’i yitirdiğimizi bu sabah öğrendim, çok üzgünüm.
Sayın Prof. Dr. Ercan Tezer’in ardından bir yazı kaleme almak üzüntümü artırmasına karşın, bir yandan da ülkesine ve otomotiv sanayiine yaptığı hizmetleri anlatma yükümlülüğü duyuyorum.

Sayın Prof. Dr. Ercan Tezer OSD Genel Sekreterliği yaptığı süre içinde ülkemizin teknik mevzuatlarının AB seviyesine çıkmasında, sektörle birlikte, büyük bir görev aldı. Bu çabalar nedeniyle devlet bürokrasisi içinde “Ercan Hoca” diye tanındı ve saygı gördü. Bugün sanayimizin lokomotifi olan ve 2019’un ilk yarısında ürettiğinin en az %80’ini yurtdışına satan otomotiv sanayinin bu konumunda Ercan Hoca’nın büyük emeği vardır.Ercan Hoca’nın bende de çok emeği var. Fren konusunda uzmanlaşmaya başladığım sıralarda 1999 ve 2000 yıllarında frenle ilgili AB mevzuatlarının (71/320/AT, ECE R 13 ve ECE R 90) dilimize çevrilmesi görevini bana vermişti. Bu sayede bir yandan bu mevzuatları öğrenmiş diğer yandan da testleri yapacak Teknik Servis olmayı düşünmeye başlamıştım. Ardından şirketimin kurduğu Test Laboratuvarı 2003 yılı Nisan ayında ISO/IEC 17025 teknik mevzuatına göre Alman akreditasyon kurumundan akredite olmuş ve 15 Temmuz 2003’de de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teknik Servisi olarak atanmıştı. Halen bu görevi sürdürüyorum.
Ercan Hoca yüreğimizde hep yaşayacak.

Alpay Lök
05.07.2019

 

    Yorumlar

E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 13 Kasım 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 13 Kasım 2019 Manşeti
Arşiv