Kütahya’da ücretsiz servis tartışması

Kütahya Şehirlerarası Otobüs Terminalinde hizmet veren şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmaların şehir içi servislerini kaldırmalarının ardından firmalar belediye ile karşı karşıya geldi.

15 Kasım 2018 Perşembe 13:59
Bu haber 10278 kez okundu
Kütahya’da ücretsiz servis tartışması
Firmalar tarafından Kütahya Belediyesine servisleri kaldıracakları yönündeki yapılan müracaata red cevabı verdiklerini, ona rağmen servislerin iptal olmasından dolayı yasalar çerçevesinde gerekli tedbirlerin alınacağını söyleyen Kütahya Belediye Başkan Kamil Saraçoğlu, Şehirlerarası otobüs firmaları, Türkiye’nin belli bölgelerinde özellikle 00.00 ile 06.00 arasında şehir içi servislerinin kaldırılması konusunda bir karar almışlar. Ekonomik sıkıntılar ya da farklı nedenlerden dolayı 5 Kasım 2018 tarihinden itibaren servisleri durduracaklarını bize yazı ile bildirdiler. Bizlerde işletmesi Kütahya Belediyesine ait olan Şehirler Arası Terminalin biraz şehir dışında olmasından dolayı vatandaşlarımızın ve Kütahya’ya gelen yolcuların özellikle gece saatlerinde mağduriyet yaşamaması için ortak bir servis aracı ile bu sorunu çözmeleri gerektiklerini söyledik. Biz bize yapılan bu müracaata Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüzle değerlenirdik ve reddine karar verdik. Fakat firmaların servislerini kaldırdığını ve servis hizmeti vermediklerini gördük. Bununla ilgili Kütahya Belediyesi olarak yasal çerçevede tüm önlemlerimizi alacağız” dedi.

Belediye servisleri kaldırmadı 

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu
, Firmaların Kütahya Belediyesine 26.10.2018 tarihinde servisleri kaldıracakları yönündeki kendi müracaatlarına red cevabı vermemize rağmen, müşterilerine servisleri Kütahya Belediyesi iptal ettirmiş gibi açıklamalar yapmaları ile ilgili olarak, Firmaların bizde imzalı dilekçeleri var. Özellikle bazı firmaların müşterileri Neden servisler kaldırıldı? diye sorduğunda, Kütahya Belediyesini suçlayıcı ifadeler kullandıklarını öğrendik. Vatandaşa cevap olarak verdikleri yazılarda, Kütahya Belediyesinin aldığı kararlar ve belediyenin isteği ile servislerini kaldırdıklarını bildirmişler. Kütahya Belediyesi ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü olarak asla böyle bir karar almadık. Ve böyle bir uygulamaya müsaade etmedik. Konunun halkımız ve tüm kamu oyu tarafından böyle olduğunun bilinmesini istiyoruz ifadelerini kullandı.

Sözleşmemize servis zorunluluğu getireceğiz

Kütahya Otogarda faaliyet gösteren firmalar ile yapılacak yeni sözleşmelerde şehir içi servislerini mecbur hale getireceklerini dile getiren Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Bildiğiniz gibi Otogar Kütahya Belediyesinin işletmesinde oradaki firmalarda bizim kiracımız olarak gözüküyor. Yılbaşında kira yenileme süresini bizlerden isteyecekler bizler arkadaşlarımızla ve hukukçularımızla yaptığımız görüşmelerimiz neticesinde sözleşmelerimize servislerin olması ile alakalı farklı bir madde ekleyerek onları sorumluluk altına alacağız. Kirasını uzatmak isteyen firmalara mutlaka servis zorunluluğu getireceğiz ve yasal sınırlar içerisine alacağız. İnşallah o güne gelmeden bugünden itibaren servisleri tekrar koyarak vatandaşlarımızı ve yolcuları mağdur etmemelerini söylüyorum. Firmaların birleşerek ortak bir servis tutmasının çok bir maliyet olmadığını düşünüyorum. Firmaların servisleri gece 00.00 ile sabah 06.00 arasında çalışmaktaydı diğer saatlerde Kütahya Belediyesi Halk Otobüsleri bu hizmeti veriyor. İnşallah en kısa zamanda bu sorunu çözeceğiz dedi.
    Yorumlar

banner50
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 12 Temmuz 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 12 Temmuz 2019 Manşeti
Arşiv