25 kadın, 48 erkek şoför alınacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 73 otobüs şoförü için çıktığı ilanların ardından mülakatları da tamamladı. Büyükşehir Belediyesi, toplam 1003 başvuru arasından, 73 şoförün 25’ini kadın, 48’ini de erkek şoförlerden seçecek.

23 Ekim 2019 Çarşamba 12:36
Bu haber 2342 kez okundu
25 kadın, 48 erkek şoför alınacak

İlanların kaldırılmasının ardından mülakatı gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, aralarında Ulaşım Dairesi Başkanlığı yetkililerinin bulunduğu komisyonlar ile şoförleri mülakata tabi tutarak, alandaki yeterliliklerini öğrendi. Mülakatı başarılı bir biçimde geçen şoför adayları, kısa süre sonra iş başı yaparak, direksiyon sallamaya başlayacak. 1003 başvurunun 40’a yakını kadın adaylardan oluşuyor ve toplam 25 kadın bu alanda istihdam edilecek.
Şoförlerin 26 yaşından gün almış ve 66 yaşını geçmemiş olması gerekiyor. Şoförlerin SRC1 ve SRC2 belgeleri, eski ehliyetlerde E, yenilerde D sürücü belgesi ile psikoteknik belgelerinin olması gerekiyor.Toplu taşımaya yönlendirmek istiyoruz


Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu, Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Şube Müdürlüğü olarak toplam 73 otobüs şoförünü işe alacaklarını ifade ederek, “25’i kadın, 48’i erkek olmak üzere toplamda 73 personel istihdam edeceğiz. Yılbaşından sonra alınması planlanan 73 otobüsümüzle ilgili de bu şoförleri ön hazırlık gibi değerlendirip, müracaatlarını alıp, iş başvurusunu geçenleri süratle görevine başlatacağız. Vatandaşlarımızı toplu taşımaya yönlendirmek, hızlı, güvenli, konforlu bir toplu taşıma amacıyla bu alımları yapıyoruz” dedi.
Topçuoğlu, ehliyet, SRC belgeleri ve özellikle de şoför adaylarının iletişim konusundaki becerilerine dikkat edeceklerini anlattı.Kılıç: “Annem ve babam tır şoförü”


Mülakata giren Betül Arslan Kılıç, trafikte olmayı çok sevdiğini ve Belediye’de hizmet vermek istediği için otobüs şoförlüğü alımına başvuru yaptığını belirterek, “Daha önce 3 yıl servis şoförlüğü yapmıştım ve 2005 yılından beri trafikteyim, sürücüyüm. Kadınlarımız aslında belediye otobüsü şoförlüğünü yapamayacağını düşünüyor. Buna kesinlikle karşıyım. Annem ve babam tır şoförü. İnşallah ben de Allah nasip eder ve belediye otobüsü şoförlüğüne girebilirim” diye konuştu.

Şur: “Şoförlük konusunda aktif 30 yıllık deneyimim var”

58 yaşındaki Gönül Şur, ilanı sosyal medyadan gördüğünü ve bunun üzerine başvuruda bulunduğunu ifade ederek, “İhtiyacım vardı. Tek maaş ile geçinemiyoruz. Taksi, dolmuş, pick-up şoförlüğü yaptım. Şoförlük konusunda aktif 30 yıllık deneyimim var. Kadınların da başvuru yapabilmesine çok memnun oldum ve o yüzden de güvendiğim için geldim. Başkanımız Vahap Seçer’e bu imkanı bize sağladığı için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kafa: “Araç kullanmayı çok seviyorum”

2 çocuk annesi Elif Kafa, kadınların da otobüs şoförlüğü için başvuruda bulunabilmelerinin kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirerek, “Belediyemizin kadınlara destek vermelerine ve onların önünü açmalarına seviniyoruz. İnşallah hayırlısı olur. Daha önce servis şoförlüğü yaptım. Araç kullanmayı çok seviyorum. Elimden geleni her zaman yaparım. İnşallah kısmet olursa bu yolda devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Mülakatı olumlu sonuçlanır ve şoför olmaya hak kazanırsa hissedeceği duyguyu paylaşan Kafa, “Bir kadın, bir anne olarak çok onurlu hissederim. Herkese de sevdiği işi yapmasını tavsiye ederim. Kadınlar her daim cesaretli olsunlar. Yapmak istedikleri şeye cesaret edip, severek yapsınlar. Ben hayata pozitif bakıyorum. Biz kadınlar el ele verirsek, her şeyi yapabiliriz” sözlerine yer verdi.

Bu meslekte daha başarılı olacağımıza eminim

Şoförlük mesleğini çok sevdiğini ve yapmayı da istediğini dile getiren Şerife Alkış, “Şoförlük mesleğine aşığım ve çocukluk hayalimdi. Ulaşılmaz bir hayal diye biliyordum. Ama diğer illerdeki kadın arkadaşları gördükten sonra bu hayalin gerçek olabileceğini düşündüğüm için mücadele ediyorum ve inşallah olacak. Bu mesleği yapmak istiyorum. Seviyorum ve insan yaptığı işi severek daha güzel yapar. İnsanlara, halkımıza daha verimli olur. Biz kadınlar daha kibar ve anlayışlı olduğumuz için bu meslekte daha ideal ve başarılı olacağımıza eminim. Başkanımıza biz kadılara böyle bir şans verdiği için de çok teşekkür ediyorum” dedi.
Mülakatta belirlenen isimlerin ardından şoförler sürüş testine tabi tutulacak ve testi başarılı bir şekilde geçen şoför adaylarının işe alımları gerçekleştirilecek.
 

    Yorumlar

banner50
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 26 Mayıs 2020 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 26 Mayıs 2020 Manşeti
Arşiv