EGO Cepte

EGO Genel Müdürlüğü "EGO Cepte" uygulamasıyla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi ve durakta otobüs bekleme devrine son verdi.

13 Mayıs 2013 Pazartesi 13:38
Bu haber 5530 kez okundu
EGO Cepte
Foto galeriye git
Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, Türkiye'de ilk kez yapılan "EGO Cepte" uygulamasıyla ulaşımda Ankaralılar’a büyük bir kolaylık sağladı. Durakta otobüs bekleme derdine son veren uygulamayla evden, işten, cep telefonundan veya tablet bilgisayarlardan beklediğiniz otobüsün kaç dakika sonra durakta olacağını öğrenip, gideceğiniz yere hangi otobüsleri kullanarak ulaşabileceğinizi de görmek mümkün. 

“EGO Cep’te” ile bütün duraklar akıllı!

Tüm otobüslerinde bulunan araç takip sistemi altyapısı kullanılarak hazırlanan “EGO Cep’te” uygulamaları akıllı telefonlarda(iPhone, Android, Windows 8 Phone) ve tablet bilgisayarlarda kullanılabilmektedir. Ankara’da bulunan 7 bin durağa numara verilerek bütün duraklar “akıllı” hale getirilmiştir. Durak numaralarını “EGO Cep’te” uygulamasına girerek kolayca o duraktan geçecek otobüslere ulaşılabilmektedir.Mobil Web, Android, Apple ve Windows 8 Phoneuygulamaları olan “EGO Cep’te” şu ana kadar yaklaşık 216 bin kişi tarafından kullanılmıştır. Her geçen gün bu sayı artmaktadır. Kullanıcıların “EGO Cep’te” ile alakalı ilettiği görüş, öneri, sorun ve yorumları an be an takip eden EGO Genel Müdürlüğü bu bilgiler ışığında sürekli olarak güncelleştirmeleri de yapmaktadır.  
Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü kaynakları kullanılarak Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan“EGO Cep’te” uygulamalarında bir çok farklı modül bulunmaktadır. Her bir modül vatandaşın kullanımına uygun şekilde dizayn edilmiş olup gelen yorumlar ışığında gerekli değişiklikler yapılmaktadır. Sürekli geliştirilmekte olan “EGO Cep’te” uygulamasında ‘Favorilerim, Otobüs Nerede?, Hat Ara, Adres Ara, Nasıl Giderim?, Neredeyim?, Önemli Yerler, Duyurular, Sorun Bildir’ modülleri bulunmaktadır.

“EGO Cepte” neleri kapsıyor?

Favorilerim:
Sürekli kullanılan hat ve durak aramalarının kaydedilerek kullanıcının vakit kaybetmeden ara yapmasını sağlamaktadır.

Otobüs Nerede?: Otobüs duraklarında bulunan 5 haneli turuncu renkli durak numarasının girilerek bulunduğunuz durağa yaklaşmakta olan otobüslerin listelendiği kısımdır. Her bir otobüs için durağa varış süresi, şu an hangi durakta olduğu, hızı, plakası ve konumunu görülebilmektedir. Ayrıca otobüsleri harita üzerinden de anlık olarak takip edebilirsiniz.

Hat Ara: İstenilen hat bilgilerine ulaşmak için arama yapılan kısım olup hat adı veya nosu girilerek arama yapılabilmektedir. Ayrıca “Durak konumlar içinde ara” seçeneği işaretlenerek hatlar üzerinde bulunan duraklar içinde de arama yapılabilmektedir.

Adres Ara: Ankara’da bulunan bir adres aramak için kullanılır. Aranılan adrese en yakın duraklar listelenerek kullanıcı rahatlıkla duraktan geçen hatları ve otobüsleri görebilmektedir.

Nasıl Giderim? Ulaşımda en büyük problem olan ‘Nasıl Giderim?’ sorusuna cevap verebilen kısımdır. ‘Nereden?’ ve ‘Nereye?’ kısımlarına gerekli veriler girilip ‘Nasıl giderim?’ butonuna basıldığı zaman iki yer arasında mevcut bütün alternatif güzergâhlar aktarmalı ve direkt hat olarak listelenir. Aktarmalı olan hatlarda aktarmanın olacağı yerler ayrıntılı olarak listelenmektedir. Ayrıca iki yer arasındaki ulaşımın nasıl olacağını harita üzerinde ayrıntılı olarak görebilir ve gideceğiniz yere kadar olan ulaşımınızı play tuşuna basarak kısaca izleyebilirsiniz.

Neredeyim? Nerede olduğunuzu bulmak ve yakınınızda olan durakları öğrenebileceğiniz kısımdır. 

Önemli Yerler: Ankara’da bulunan önemli yerlerin listelenerek kullanıcıların belirli yerlere kolayca ulaşmasını sağlamaktadır. Kategorilere ayrılarak kullanıcının aradığı yeri daha kolay bulması amaçlanmıştır. Ayrıca kullanıcı bir seçim yaptığı zaman seçtiği yere en yakın mesafedeki durakları listeleyerek, gidebileceği hatları görebilmektedir.

Duyurular: Hat, güzergah ve yol durumları ile alakalı vatandaşı ilgilendiren duyuruların yayınlandığı bölümdür.

Sorun Bildir: Otobüs, durak, hat, güzergah, ulaşım, mobil uygulamalar vb. konularla alakalı görüş, öneri, istek, şikayetlerinizi belirtip gerekli yerlere ulaşabilecek kısımdır. Bu kısımdan gelen bildirimler anlık olarak ilgili birimler tarafından ele alınarak gerekli cevaplar en kısa zamanda kullanıcıya ulaştırılmaktadır.

Ayarlar*: Uygulama ayarlarının yapıldığı kısımdır. Harita tipi, otobüs bilgilerini güncelleme sıklığı, otobüs otomatik takip ve hatların duraklarını harita üzerinde gösterme durumu ayarlarının yapıldığı kısımdır. 

Alarm Kurma*: Beklediğiniz hattın otobüsünün yaklaştığını bildirmek için kullanılabilen uyarı sistemidir. Hat, durak no ve kaç dakika önceden size haber vermesi gerektiği bilgileri girilerek alarm kurulabilir.

Panellerim*: Sürekli kullandığınız hat ve durak sorgularını kişiselleştirip daha sonra tek tuşla sorgulama yapabileceğiniz kısımdır. Aynı anda kaç sorgunuz varsa hepsini birden size listeleyebilir.
Ayrıntılı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirisiniz. (www.ego.gov.tr)

Facebook ve Twitter’dan “EGO Cep’te” adıyla takip edebilirsiniz. 

(* işareti olan uygulamalar şu anda sadece Windows 8 Phone uygulamasında bulunmaktadır. iPhone ve Android içinde gerekli çalışmalar yapılacaktır.)
Anahtar Kelimeler: AnkaraEGOOtobüs

    Yorumlar

banner50
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 12 Temmuz 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 12 Temmuz 2019 Manşeti
Arşiv