banner92

İzmir ulaşımındaki Otokar otobüsü 400 oldu

banner65

Otokar, İzmir Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi ESHOT’a 10’u körüklü ve 17’si solo olmak üzere toplam 27 otobüs ve 25 midibüsün teslimatını yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, son 9 ayda İzmirlilerin hizmetine toplam 83 yeni otobüs alındığını vurguladı. Başkan Soyer, “Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 304 otobüsü daha filomuza dahil etmenin çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Bugün teslimatı gerçekleştirilen10 adet Sultan City, 15 Adet Doruk LE, 17 adet Kent LF ve 10 adet Kent Körüklü toplam 52 otobüs ile İzmir caddelerindeki Otokar araç sayısı 400’e yaklaştı” dedi.

banner74
KENTİÇİ BELEDİYE 10.08.2020, 15:54 10.08.2020, 15:59 Taşıma Dünyası
İzmir ulaşımındaki Otokar otobüsü 400 oldu
banner95

İzmir Büyükşehir Belediyesi kente 52 Otokar otobüs daha kazandırdı. Yaklaşık 49 milyon liralık yatırımla ESHOT Genel Müdürlüğü filosuna dahil edilen 52 adet Otokar otobüsü Buca’da eski pazaryeri alanında düzenlenen törenle hizmete alındı.Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir milletvekilleri Murat Bakan, Kani Beko, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, İZULAŞ Genel Müdürü Arda Şekercioğlu, meclis üyeleri, belediye bürokratları ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç ve Otokar yetkilileri katıldı.

Törende konuşan Başkan Soyer, dar sokaklı ve yokuşlu semtlere hizmet vermesi için midi otobüsler aldıklarını,arka mahallelere daha konforlu bir ulaşım hizmeti vermek gece gündüz çalışacaklarını söyledi.İzmir Büyükşehir Belediyesi entegre toplu ulaşım sistemini güçlendirme yolunda bir yandan raylı sistem yatırımlarına devam ederken diğer taraftan otobüs filosunu da güçlendiriyor. Son dokuz ayda ESHOT ve İZULAŞ bünyesinde toplam 31 yeni ve yerli otobüsü hizmete alan Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 49 milyon liralık yatırımla ESHOT Genel Müdürlüğü filosuna 52 yeni otobüsü daha dahil etti.304 otobüs daha alacağız


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, son dokuz ayda İzmirlilerin hizmetine toplam 83 yeni otobüs alındığını vurguladı. Otobüs alımlarının devam edeceğinin müjdesini veren Soyer; “Elbette bunlarla da sınırlı kalmayacak. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 304 otobüsü daha filomuza dahil etmenin çalışmalarını sürdürüyoruz. Bir yandan her alanda ihtiyaç duyulan yeni yatırımlara devam ediyor diğer yandan tüm toplu ulaşım unsurlarımızda sağlıklı, güvenilir, ucuz ve doğaya saygılı bir sistem kurmak için çaba harcıyoruz. Çünkü biz sosyal ve demokratik bir yönetim anlayışıyla halk belediyeciliği yapıyoruz. En temel hedeflerimizden biri, İzmir’in her yerinde sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda refahı artırmak ve bu refahı şehrin tamamına adil şekilde dağıtmak. Bu sözümü harfiyen yerine getirene kadar gece gündüz çalışacağız” dedi.
banner97

Yerli üretim


Otobüslerin, Otokar marka yerli üretim olduğunu kaydeden Başkan Soyer, ülke ekonomisine katkı sunmanın gururunu da yaşadıklarını ifade etti. Başkan Soyer, “Bugün hizmete giren otobüslerimiz son derece konforlu, güvenli ve engelli erişimine uygun. Euro 6 egzoz emisyon kriterlerine uygunluğu ile aynı zamanda çevre dostu. İhtiyaç duyulan hatlarda hizmet vermeye başlayacaklar. Midi otobüslerimizi, özellikle dar sokaklı ve yokuşlu semtler için aldık. Bu araçlarımız sayesinde arka mahallelere, daha fazla sayıda ve konforlu toplu ulaşım hizmeti vermeyi hedefliyoruz” diye konuştu.İzmir öncü ve örnek olacak


Törende yaptığı konuşmada, pandemi ile birlikte şehirlerde toplu taşıma kapasitesini artırmanın giderek önem kazandığını belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT'un bu zor dönemde şehir içi ulaşımda önemli bir yatırım kararı alarak halk sağlığını korumak için büyük bir adım attığını söyledi.

Türkiye'nin ve Ege'nin incisi İzmir'in gerçekleştirdiği bu atılımla ülkemizde örnek olduğunu belirten Serdar Görgüç şöyle konuştu; " Bugün teslimatı gerçekleştirilen10 adet Sultan City, 15 Adet Doruk LE, 17 adet Kent LF ve 10 adet Kent Körüklü toplam 52 otobüs ile İzmir caddelerindeki Otokar araç sayısı 400’e yakla İzmir caddelerinde hizmet veren otobüslerimize yenilerini eklemek ve bir kez daha bu güzel şehre hizmet etmek, bir İzmirli olarak bana ayrıca gurur veriyor. Bu tören ile kullanıma sunulacak farklı yolcu taşıma kapasitelerine sahip otobüslerimiz, ülkemizin yanı sıra Avrupa başta olmak üzere birçok ülkenin büyükşehirlerinde başarıyla hizmet veriyor. Tamamı Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve geliştirilen otobüslerimizin, çevre duyarlılığı, engelli yolcu taşımacılığına uygun yapısı, konforu ve ferah iç tasarımı ile İzmir halkının bir kez daha beğenisini kazanacağından eminiz. Ayrıca otobüslerimizin düşük işletme giderleri ve düşük yakıt tüketimi ile de İzmir Büyükşehir belediyesi ve ESHOT’un tüm beklentileri karşılayacağına inanıyoruz. İzmir'in modern yüzüne yakışacak Otokar otobüslerin İzmir halkına hayırlı olmasını dilerim."
Konuşmaların ardından OTOKAR Genel Müdürü Serdar Görgüç, Başkan Soyer’e otobüs maketi hediye etti.
 

Yorumlar (0)
banner92
15
açık