banner92

Otokar'dan Özdarıca Kooperatifi’ne 80 Sultan Maxi City

2 Mayıs Perşembe günü Darıca Dudayev Sahil Parkı’nda gerçekleşen teslimat törenine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kara Ulaşım Müdürü Salih Kumbar, Kara Ulaşım Gebze Şube Müdürü Özgür Dayı, Darıca Kaymakamı Osman Ateş, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Emniyet Müdürü Süleyman Kaçmaz, Darıca Minibüsçüler ve Özel Halk Otobüsçüleri Kooperatifi Başkanı Eser Çeper ve yönetim kurulu, Otokar Genel Müdür Yardımcısı Barsi Akgül, Satış Müdürü Murat Tokatlı ve satışı gerçekleştiren Otokar bayisi Enke Otomotiv Bölge Satış Müdürü Süleyman Küçükkeskin, Çavuşoğlu Otomotiv Yönetim Kulu Başkanı Kerim Civelek ve Genel Müdür Tuncer Erten Kotil katıldı.

banner113
KENTİÇİ BELEDİYE 06.05.2013, 16:36 06.05.2013, 16:49
Otokar'dan Özdarıca Kooperatifi’ne 80 Sultan Maxi City
banner100
banner95

Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, Darıca bölgesinin engelli taşımaya yönelik girişimlerinden ve markalarını tercihlerinden dolayı teşekkür ettiklerini belirterek, “6 metreden, 12 metreye farklı seçeneklerde araçlarımızın hepsi Avrupa standartlarında. Daha önce Türk insanı Avrupalıların araçlarına özenirken şimdi Avrupalılar Türkiye’de üretilen araçlara özeniyor. Önümüzdeki dönemde, sıra Körfez belediyelerinin araç değişimlerine gelecek. Türkiye’de elektrikli otobüsü de ilk biz ürettik. İETT’nin filosunda dört aydır hizmet veriyor. Maliyet açısından özel halk otobüsçülerimizin alabileceği seviyede değil ama birkaç yıl içinde elektrikli otobüsleri toplu taşımada göreceğiz. Otobüslerin hayırlı olmasını ve kazasız, belasız bol kazançlar diliyorum” dedi. 


Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, “Engelli taşımacılığa uyum sağlayarak örnek olduğumuzu düşünüyoruz. Otokar’ı ve kooperatifimizi kutluyor, yeni araçların hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 
Darıca Minibüsçüler ve Özel Halk Otobüsçüleri Kooperatifi Başkanı Eser Çeper, “Mart ve Nisan aylarında 80 araç alımı yaptık. Toplam 92 araçla hizmet veriyoruz. Daha verimli, daha sağlam ve konforlu olduğu için Sultan araçları tercih ettik. Özel halk otobüsçüleri olarak Kocaeli’nde bir ilki gerçekleştirdik. 9, 10 ve 12 metre araçları da düşünüyoruz. CNG araçlar da tercihimiz olabilir” dedi.

Kara Ulaşım Şube Müdürü Salih Kumbar, engelli vatandaşlarımızı düşünerek, bu araçları filosuna katan Darıca Kooperatifi’ni kutladığını belirterek, Kocaeli’deki 2081 toplu ulaşım aracının 200’ü engelli taşımacılığa uygun. Büyükşehir filosundaki araçları zaten engelli taşımacılığa uygun. Bu yıl 300 araca engelli rampası takılması, 200’ünün bu sene yenilenmesi, geri kalan araçların iki yıl içinde yenilenmesi kararını aldık” diye konuştu. 

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bir kentte yaşam kalitesinin şehir ulaşımının kalitesi ile ölçülebileceğini belirterek, “Engelli taşımacılığa yönelik hızlı şekilde uyum sağlamaya çalışıyoruz. Otokar Genel Müdür Yardımcısı Sayın Basri Akgül’ün açıklamalarından memnuniyet duydum. Avrupa’da Türk malının moda olması çok büyük bir zenginliktir. Emeği geçen bütün müteşebbislere teşekkür ediyorum, ilk adımı atan esnafı kutluyorum. İlerleyen dönemde CNG’li ve elektrikli otobüslerin de filolarda yer almasını istiyoruz” dedi. 

Özel halk otobüsçülerinin 200 otobüs değişimi 
Özel halk otobüsçülerinin araç değişimlerine yönelik UKOME’de Çarşamba günü bir karar almaya hazırlandıklarını belirten Kara Ulaşım Şube Müdürü Salih Kumbar, “Mevcutta şu anda biz taşımacıların herhangi birine rotasyon içinde bu problem yaratıyor. Biz istiyoruz ki, daha kurumsal yapı içerisinde kooperatife ruhsat verelim kooperatif tarafından 12 metrelik otobüsler geliri, gideri ortak paylaşılacak şekilde işletilsin buna yönelik düzenleme yapmak üzere çalışıyoruz. Yaklaşık 200 civarında 12 metrelik araç değişimi olacak. Bazı gruplan CNG araçlar istiyor. Taşımacıların CNG’li otobüs almalarını tavsiye ediyoruz” dedi. 

12 metrelik 20 dizel araç ihalesi 

Salih Kumbar, Gebze bölgesine yönelik hatlarda kullanılmak üzere iki ay içinde 12 metrelik dizel 20 adetlik bir araç ihalesine çıkacaklarını belirtti.  

Engelli taşımacılığa 2 yıllık opsiyon...

Engelli taşımacılığa uygunluk konusunda hazır olmadıklarını ifade eden Salih Kumbar, “Yüzde 40 civarında rampa taktıran ve yenileyen var. Yüzde 60 içinde artı iki yıl opsiyonumuz var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda bir Yönetmelik hazırlanıyor. Haziran ayı içinde çıkacak, Yönetmelik ile esaslar belirlenecek. O esaslar kapsamında taşımacılar bazı kısım aracına rampa taktıracak, geri kalanlar ise bu iki yıllık opsiyonu kullanacak ve bu süreç içerisinde uyumlu hale getirecek. Master planımızın sonuçlarında Körfez, Kartepe ve Cengiz Topel Havalimanı hattında transit sistemi BRT lastikli metrobüs, lastikli tramvay, troleybüs ve Marmaray ile bağlantılı Gebze Organize Sanayiye çalışacak raylı sistem hattı önerildi. Bir de Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelen Kartal-Kadıköy hattınının Dilovası organize sanayiye kuzey hattından geçirilmesi önerildi. Troleybüs de bu kapsamda değerlendirilecek. Servis araç belgesine yönelik bizde güzergah izin belgesini vermiyoruz. İstanbul’la birlikte yürüyoruz. Servisçilerin durumuda Yönetmeliğe bağlı. Servis aracının toplu taşıma aracı sayılıp sayılmaması tartışmaları sürüyor” dedi.
Yorumlar (0)
banner92
5
açık