banner92

Ulukent kavşağı ile ulaşım rahatlayacak

Ulukent Köprülü Kavşağı’nın açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ulukent kavşağının ulaşımı kolaylaştıracağını söyledi. Kocaoğlu ayrıca İzmir kent içinde kullanılan otobüslerin yüzde 85’inin engelli kullanımına uygun olduğunu söyledi.

banner113
KENTİÇİ BELEDİYE 30.03.2013, 15:45 31.03.2013, 15:44
Ulukent kavşağı ile ulaşım rahatlayacak
banner95
İzmir’i Çanakkale yönüne bağlayan Anadolu Caddesi’nde hayata geçirdiği Büyük Çiğli ve Harmandalı Karayolu alt geçitleri ile kesintisiz ulaşım yönünde önemli adımlar atan  Büyükşehir Belediyesi, yine bu amaç için projelendirdiği Ulukent Köprülü Kavşağı’nı törenle hizmete açtı. Çevre düzenlemesi, kavşak yanında oluşturulan aktarma merkezi, asfaltlama ve yapım giderleriyle birlikte toplam yatırım maliyetinin 15 milyon 550 bin TL olduğu belirtildi.

Raylı sistem ağı 10 kat büyüdü

Kente yapılan hizmetleri rakamlar ve karşılaştırmalarla anlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, şöyle devam etti: 
“Son 9 yılda raylı sistem ağımızın uzunluğunu yaklaşık 10 kat büyüterek 11 km’den 96,5 km’ye çıkardık. Üçkuyular metrosu ile birlikte 100 km, Torbalı hattıyla 130 km olacak. TCDD ile ortak yürüttüğümüz Türkiye’nin en büyük kent içi toplu ulaşım projesi İZBAN, ilk seferine başladığı 2010 yılı Ağustos ayından bu güne kadar 100 milyonun üzerinde yolcu taşıdı. Yani 2,5 yılda Türkiye’nin nüfusundan daha fazla yolcuyu taşımış olduk. Büyükşehir olarak bu ortak projeye 700 milyon lira harcadık. Körfez ulaşımı için 15 yeni gemi yapıyoruz. Otobüs filomuzun yaş ortalamasını, bu yaz Avrupa Birliği standartlarının da üzerine taşıyoruz. Yine bu yaz aylarından itibaren klimasız otobüsümüz kalmayacak. 2004 yılında çalışır durumda birkaç asansörlü otobüs dışında engelli otobüsümüz yoktu. Şimdi filomuzun yüzde 85’i engelli kullanımına uygun.”  

Ulukent kavşağı ile ulaşım kesintisiz olacak

Açılışı yapılan Ulukent Köprülü Kavşağı, Anadolu Caddesi’nde Ulukent ve Seyrek girişlerinin bulunduğu alanda inşa edildi. Anadolu Caddesi, transit geçiş için katlı kavşağın altında kalırken, kent merkezinden gelip Seyrek’e girmek isteyen sürücüler, güvenli bir şekilde ve trafik kesilmeden geçiş yapabilecek. Kent merkezinden gelip Ulukent’e girmek isteyen sürücüler ise yeni kavşağa gelmeden önce açılan imar yolundan emniyetli bir şekilde giriş yapabilecekler. Ulukent’ten gelen ve kent merkezine gitmek isteyen araçlar da, yine köprülü kavşağı kullanarak Anadolu Caddesi’ne inebilecek. Katlı kavşağın tamamlanarak hizmete alınmasıyla birlikte Ulukent ve Seyrek beldelerine giriş-çıkışlar yeni kavşak ve imar yolu aracılığıyla yapılacağından, Anadolu Caddesi üzerindeki trafikte birikme ve bekleme olmadan transit geçiş sağlanacak. 
Yorumlar (0)
banner92
5
parçalı bulutlu