Altur’un Sultanları

Türkiye’nin en büyük araç filolarından birine sahip Altur Turizm’de 6 kadın kaptan da hizmet veriyor.

31 Aralık 2018 Pazartesi 11:29
Bu haber 5265 kez okundu
Altur’un Sultanları
RÖPORTAJ: ERKAN YILMAZ

Altur Turizm’in geleneksel kaptan buluşmasında 6 kadın kaptan ile bir araya geldik ve bu mesleği tercih nedenlerini ve kaptanlık üzerine söyleşi gerçekleştirdik. Nurten Polat Altur’un ilk kadın kaptanı. Polat Kaptan diğer kadınların da firmada yer almasının yolunu açmış. İşte yolların ve Altur’un 6 sultanının dile getirdikleri: 

Erkeklerin kahvesini ele geçireceğiz 
Nurten Polat: 24 yıldır servisçilik yapıyordum. Kendi arabamı sattım. 2009 yılından beri de Altur’un filosunda çalışıyordum. Daha sonra Hikmet Albayrak’a, ‘kendi aracımla değil de firmanın filosunda kaptan alarak çalışmak istiyorum’ dedim. Hemen beni işe aldı. Ben de birkaç yere daha haber saldım, diğer arkadaşlarıma söyledim, şimdi 6 kaptan olduk. İnşallah erkeklerin oturduğu kahveyi de ele geçireceğiz. Benim çocukluğumdan beri kaptanlık yapma isteğim var. Yurtdışında okumama rağmen şoförlük müthiş çekiyor beni. Ailemde de ben bir ilkim, bu anlamda bu işi yapan. Şehirdışı da çalıştım. 1,5 yıl taksicilik de yaptım. Büyük otobüs de kullanıyorum, midibüs de. Şu anda İş Bankası personelini taşıyorum. Erkekler tarafından trafikte seyir halindeyken korna basmalar, resim çekmeler, selam vermeler olmadığı, yani taciz olmadığı takdirde bu işi yapmak çok güzel. Kadınlar trafikte çok daha dikkatli. Şu ana kadar kadınların bir kazası yok. En temiz araçlar bizim. Taşıdığımız personele sorun; en güzel taşıma, konuşma, davranış, sohbet bizde… Yolcularımız da çok memnunlar. Arkadaşlarımla birlikte bu işi daha ileri taşıyacağız. Müdürlerimize çok saygılıyız ve biz de onların yanında yer alacağız. Personel ilk geldiğinde kemerler takılıyor, bizi görünce bir ‘aaa!’ deniliyor, biraz tedirginlik oluyor ama trafikte seyredince daha sonra büyük bir memnuniyet duyuluyor. 23 yaşında oğlum, 19 yaşında kızım var. Benimle büyük gurur duyuyorlar. Köyümde tek benim. Yolların sultanı diye beni düğünlere çağırıyorlar. 

Keşke daha önce girseydim 
Fadime Şahin: 7 ay önce başladım. Sağlık alanında şofördüm, emekli oldum. Becereceğime inandım, geldim. Keşke bu işe daha önce girseydim de sağlık alanında olmasaydım. O hırsla daha çok çevre edinirdik. Her şey para değil. 7 ayda dördüncü grup personeli taşıyorum. Ama diğer personelden bana hala mesaj geliyor. Taşıdığımız kurumlarda farklı araçlardaki personel bizi görünce, ‘abla bizi de siz taşıyın’ diyor. Ziraat Bankası personelini taşıyorum. İki oğlum var. Bir oğlum; ‘anne, arkadaşlarıma hep seni örnek olarak gösteriyorum’ diyor. 

Oyuncaklarım hep arabaydı 
Neşe Güler: Ben 98’den beri araba kullanıyorum. 2010’da ağır vasıtaya yükselttim. Araba kullanmayı seviyorum. Şu anda Ataköy Akbank servisini çekiyorum. Bir senedir buradayım. Daha önce okul servisini çektim. Bundan önce de özel bir yerde, arkadaşın arabasında çalışmıştım. İşimi severek yapıyorum. Bu çocukluktan gelen bir şey. Çocukluğumda oyuncaklarımın hepsi arabaydı, hep arabalarla oynardım. Bir tane arabam vardı. Hatta ben ona bir direksiyon yapmıştım. Gittiğim yere arabayla giderdim. Bu meslek çocukluktan gelen bir şey, çünkü ben işimi severek yapıyorum. Saygı duyuyorum. Yaptığım işten dolayı da gurur duyuyorum. Altur, Türkiye’nin en büyük firması; çok kaliteli ve büyük bir firma. O yüzden ben Altur Turizm’de çalışmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Bizim taşıdığımız personelle iletişimimiz daha iyi. Çok memnun kalıyorlar. Trafikte çok sabırlıyım. Her konuda, her şeye karşı sabırlıyım. Emekliliğime 8 yılım var. Emekli olduktan sonra da kısmet olursa Altur’da devam etmek istiyorum. 

Arkadaşlarımızı çağırıyoruz
Hikmet Işıkcankat: Sağlık sektöründen emekli oldum. Ek gelir gerekiyordu. Önce Uber’e binmiştim. Birkaç defa Uber şoförleri ile sohbet ettim. Dedim ki bu iş karlı. Gerekli evrakları aldım. Psikoteknik rapor vs. 1,5 ay kadar Uber şoförlüğü yaptım. Çok yorucu oradaki sistem. 12-13 saat sürekli direksiyon sallıyorsunuz. Baktım beni fazla yoruyor. Bir de İstanbul trafiğinde yeterli müşteri sayısına ulaşamıyorsunuz. Sistem sizi sürekli Sultanahmet’e sokuyor en çok. Giriyorsunuz, çıkamıyorsunuz. Para kazanamıyorsunuz. Bu işi bırakayım ve başka bir şey yapayım. Kurumsal bir yer olmalı diye düşündüm, bir bayan olarak. Altur geldi aklıma. Başvurdum hemen aldılar. Kendim başvurdum. A, tamam ben şoförlük yapayım özgür bir iş çünkü. Özgürsünüz mesleğinizde, araba kullanmayı çok seviyorum çocukluğumdan beri… Başladım, gayet keyifli gidiyor, memnunum. İki ay oldu. Bir kızım var, 31 yaşında. 59 yaşındayım, çalışmak iyi geliyor. Emekli oldum diye evde otursaydım kesinlikle yaşlanırdım. Yaşlanmamak için çalışacağız. Esasında buradaki kadınların hepsinin geçmişinde araba, bisiklet, motor var. Ailemde bu işi yapan yok benim de. Konuştuğumuzda bu çıkıyor. Başarılar diliyorum. Pek çok kadın arkadaşımızın gelmesini istiyorum. Çünkü çok titiz araba kullanıyoruz, biz kesinlikle. Personelle iletişimimiz de farklı. Defacto personelini taşıyoruz. Herkes personel tarafında çalışıyor. Okul daha zor. Şirket de bize destek oluyor. 

Minibüs şoförleri de kadın olmalı 
Burçin Navruz: Uzun yılladır şoförlük yapıyorum. Altur’a gireli çok kısa oldu. Benim kendi dükkanım vardı. Pert oto toplayıcılığı yapıyordum. Pert olan arabaları topluyor ve satıyordum. Bu işe biraz sermaye gerekiyordu, artık yapmıyorum. Çok rahat ve güzel bir meslek. İstanbul trafiğinde geziyorsunuz, yorucu değil. Çok sabırlıyız. 3 kızım var birisi Tıp okuyor. Biri de 13 yaşında, o da inşallah üniversiteye gidecek. Anneler daha sabırlı çocuklardan dolayı. Erkekler bizim kadar sabırlı değil. Annelik ayrıca sabır gerektiriyor. Bence şoförlüğü kadınlar daha iyi yapıyor. Çocuklarım hiçbir zaman neden bu işi yapıyorsun demedi. Çocuklarım benimle gurur duyuyorlar. Çok seviyorlar. Bir kadın istedikten sonra o iş kadın işi, bu iş erkek işi diye bir şey yok. Ayrıca şoförlük güç gerektiren bir iş değil, sabır işi, kadınların sabrı daha yüksek. Biz daha güler yüzlüyüz, daha saygılıyız; bu bir gerçek. Taşıdığım personel beni ilk gün gördüğünde, “Bize de bu yakışırdı” dediler. Bağcılar Metro Gross Market personelini alıyorum Çekmeköy, Sarıgazi, Sultanbeyli dağıtıp Maltepe’de kendi evime geçiyorum. Bu işe girmeseydim demedim hiç, gerçekten çok memnunum. Çok rahat çalışıyoruz. Kimse karışmıyor. Gayet rahatız. Bayanlara tavsiye ediyorum. Kendilerine güvenmelerini tavsiye ediyorum. Kendine güvendikten sonra bu işi yapabilirler. Hatta bence İstanbul’daki minibüs şoförleri de kadın olmalı. Daha saygılı oluruz, bağırıp çağırmadan yapar kadınlar bu işi, daha da iyi olur. 

Önceden başlamadığıma pişmanım 
Minnaz Adatepe: Ev hanımı iken şoförlük yapmaya karar verdim. Ailemde bu işi yapan yok. Genelde ailem fırıncıdır. Ben direksiyon dersi veriyordum. 30 yıldır şoförüm, kendime de güveniyorum. Bu işin gerekli belgelerini aldım. 8 aydır da bu işi yapıyorum. 11 servis değiştirdim bugüne kadar sorunsuz şekilde. Hep takdir görüyoruz. Çok mutluyum. Daha önce bu işe girmediğim için çok pişmanım. ■

Not: Kaptan röportajları, ana fotoğrafta soldan sağa doğru isim sırasıyla yapılmıştır.

    Yorumlar

E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 19 Haziran 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 19 Haziran 2019 Manşeti
Arşiv