Gülsoy Otomotiv’den Az-Al Turizm’e 41 Sprinter

Yılın en büyük Sprinter filo teslimatı gerçekleşti. Okul ve personel taşımacılığı alanında hizmet veren Az-Al Turizm filosuna 38 adet 16+1, 3 adet 18+1 okul servis taşıtı Mercedes-Benz Sprinter araç ekledi. Araçların satışını Gülsoy Otomotiv gerçekleştirdi.

18 Ocak 2020 Cumartesi 14:53
Bu haber 2582 kez okundu
Gülsoy Otomotiv’den Az-Al Turizm’e 41 Sprinter
HABER: Erkan YILMAZ

Araçların teslimatına yönelik Gülsoy Otomotiv’in Florya’daki Merkezi’nde 18 Ocak Cumartesi günü bir tören düzenlendi. Törene Az-Al Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Baş, Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Baş, Mercedes-Benz Otomotiv Tic. ve Hiz. A.Ş Hafif Ticari Araçlar Ürün Grubu İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz, Hafif Ticari Araçlar Satış Müdürü Serdar Yaprak, Mercedes-Benz Finansal Hizmetler Pazarlama Otomobil ve HTA Satış Müdürü Meltem Gürsoy, Satış Finansmanı Koordinatörü Zehra Soykan Okay, Gülsoy Otomotiv Genel Müdürü İsmet Emre Gülsoy, Hafif Ticari Araçlar Müdürü Ebru Taşkın Kocagül katıldı.

Zorluklara rağmen 2019’u 5 binin üzerinde kapattık 


Törende açıklamalarda bulunan Mercedes-Benz Otomotiv Tic. ve Hiz. A.Ş Hafif Ticari Araçlar Ürün Grubu İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz, konuşmasına 2019 yılını değerlendirerek başladı: Birçok çarpıcı gelişmeye rağmen 2019 yılını başarıyla kapattık. Tahmin etmiyorduk ama yılı 5 bin adetin üzerinde kapattık. Bu başarının arkasında Satış Müdürü Sayın Serdar Yaprak var. Bizim finansal hizmetlerin de bunda katkısı var. Eğer dört koldan finansal hizmetler buna destek vermese bu iş olmazdı. Birde başarıyla işini yapan bayilerimiz var. Biz bu işe çok gönül vermişken çok kıymetli müşterilerimizde var. Böyle bir güzel satış gerçekleştirmek bizi keyif ve onur veriyor. Bu araçların hayırlı,uğurlu olmasın, bol kazançlar getirmesini diliyorum” dedi.

Ertelenmiş talepler hayata geçiyor

İstanbul’daki tahdit bilmecesinin, sonradan okul araçlarına yönelik regülasyonla son üç yılı geçirdiklerini belirten Tufan Akdeniz, “Bu regülasyon hayata geçti. Ne getirdi, ne götürdü derken birkaç sene geçti. Bir çok bilinmezlik içinde bir süreç yaşadık. Bu araçların yenilenmesi de gerekiyor. Araç sayısının artması gerekiyorken, çok yüksel faiz oranlarının olduğu bir süreç yaşadık. Daha sonra ertelenmiş taleplerin bugün hayata geçtiğini görüyoruz. İşini doğru yapan, müşterilerimizin operasyondaki başarısını da görüyoruz. Biz Mercedes ailesi olarak daha nice işbirliklerini yapmayı diliyoruz” dedi.

2020’de HTA alanında yüzde 20 büyüme

Faizlerde yaşanan düşüşün yatırımlara olan etkisini Tufan Akdeniz şu şekilde açıkladı: İki sene önce 150 bin TL, 36 ay vade ile kredi kullandığınızda ödediğiniz faiz 45 bin TL idi. Gecen sene faiz yükseldiğinde ise baktığınızda aynı hesapta 90 bin TL ‘nin üzerine çıktı. Hiç kimse bu ortamda yatardım yapamazdı ve biz de öyle bir süreç yaşadık. Ne zaman yılın son üç ayında faizler düştü ve iki senenin altına geldiğini gördük. Bunun farkına varmayan müşterilerimiz ile de biz konuştuk. İkinci elim de değerlenmişse ben bu yatırım yapayım yönünde bir anlayış oldu. Bu hayata yeni geçmeye başladı. Bu şartlar böyle devam ederse ertelenmiş talep hayata geçecek. 2019’u, 2018’inde altında geçer diye düşündük. Yüzde 30 altında kapandı. 2028’de 2027’den yüzde 42 kapandı. Bu sektör çok fazla darbe aldı. Bu araçların yenilenmesi lazım. Turizm de gelecek vaat ediyor. Biz 2020’de hafi ticari araçta yüzde 20’lik bir artış bekliyoruz” dedi.

Mercedes kalitesini tartışmıyoruz


Az-Al Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Baş, Mercedes kalitesini tartışmadıklarını belirterek, “ İşimizin devamı için elimizden geleni yapıyoruz. Beklettiğimiz bir alımdı bu. Daha önceki yıllarda yapmak isterken ekonomik zorluklar ister, istemez bizi de etkiledi. Bu yatırım zaman aldı. 2019’un son aylarında ekonomideki yaşanan iyileşme ile birlikte yatırım yapma konusunda teşvik etti. Uzun yıllardır bizden desteğini de esirgemeyen Gülsoy Otomotiv ile görüştük. Daha sonra Mercedes-Benz Otomotiv ve Mercedes-Benz Finansman devreye girdi. Burada herkesin emeği var. Özellikle Gülsoy Otomotiv Genel Müdürü İsmet Emre Gülsoy ve Hafif Ticari Araçlar Müdürü Ebru Taşkın Kocagül’e teşekkür ediyorum. Ebru hanımında çok güzel bir ekibi var. Güzel bir sinerji var, birbirlerini iyi tamamlıyorlar. Model yenilememiz gerekiyordu. Kendinizi yenilemek zorundasınız, Şartlar bunu size zorluyor. 41 adet okul taşıtı aldık. Hatta 42’inci araç için de görüşüyoruz. İhtiyacımız var. Mevzuat olarak da yapılan değişiklikler de yatırıma yönlendirdi. Ama bu sürecin uzaması olacak mı, olmayacak mı, derken yatırımları etkiledi, markaların araç üretmesini engelledi. Bu araçtaki donanımın maliyeti 15-20 bin TL’yi buluyor. Ama şu artık net; Kaliteli mal alıyorsunuz, bunun karşılığını vereceksiniz. Hepimize hayırlı olsun. Bu işe emek veren herkese kendi şirketimin çalışanlarına da, Mercedes-Benz Otomotiv ve Gülsoy Otomotiv ailesine hayırlı olsun” dedi.Araç yatırımı yapmaktan çekinmeyelim


Bu satışta yüzde 45 civarında Mercedes-Benz Finansman kredisi kullanıldığı bilgisini veren Aziz Baş, “Geri kalanın bir kısmı nakit ve takas işlemi olarak gerçekleşti. 2029’un son çeyreği ile ekonomik dengeler bir seviyede oturdu. Bizim de ötelediğimiz bir yatırımdı. Bizim markamızda öz mal tarafında belli bir yaş skalası var. Biz kaliteli araç kullanılmasını istiyoruz. Faizlerde düşünce böyle bir imkan geldiğini gördük. Takasta ve finansmanda iyi bir noktaya geldi. Bu noktaya geldikten sonra almamak cahillik olurdu. Yaklaşık 13 milyon TL’lik bir yatırım bu. Az bir para değil. Hele bu şartlar altında. Sanıyorum şu an Mercedes-Benz Otomotiv’in de en büyük okul taşıt satışı oldu. 2020’de bu şartlar devam ederse alım gücü daha artacaktır. Ama şu bir gerçek ki, İstanbul’da istediğiniz zaman eskisi gibi bir araç alamıyorsunuz. Artık bir tahdit var. Uygulama tartışılır, orası bir farklı nokta. Ayrı konuşuruz. Artık tahdit var. Plakanız olmadığında bu işi yapamayacaksınız. Taşlar yerine oturuyor. Bu işi yapacak insanlar araçlarını belli bir süre sonra yenilemek zorunda. Yatırım yapmaktan çekinmemek gerekiyor. Şartları biraz zorlamak gerekiyor. Artık eski araçlarla hizmet verirken bu araç çalışacak mı, çalışmayacak mı, korkusunu yaşamak çok kötü. O korkuyu yaşamak çok zor. Mümkün olduğunca araç filosunu yenilemek istiyoruz. Yeni yatırımda 2020 veya 2021’de olabilir. Ekonomik durum böyle devam ederse 2017 model araçlarımızı yenileyebiliriz. Ekonomideki olumsuzluk nedeniyle araç yenilenmesi 4-5 yaşa gelince ikinci el ve sıfır arasındaki makas biraz açıldı. 2017 aracı değiştirirken bu tür çok açımlı bir makas olmayacak. Ona göre planlayacağız” dedi.Az-Al Projesi bizim için önemli


Gülsoy Otomotiv Genel Müdürü İsmet Emre Gülsoy da, ekonomik dalgalanmaların ülkeyi olumsuz şekilde etkilediğini belirterek, “Özellikle 2010 yılının son aylarında hükümetin de ısrarı ile faizlerde yaşanan indirimler ekonomiye olumlu olarak yansıdı. Böylece geleceğe yönelik daha iyimser bakmamızı sağladı. 2020 içinde umutlandırdı. 2019 kriz yılı olduğu için bugün Az-Al ile gerçekleştirdiğimiz proje de bizim için çok önemli. Az-Al Turizm gerek profesyonel yapısı, gereksel kurumsal özellikleri ile her zaman örnek aldığımız firmalardan bir tanesi. Az-Al Turizm ile yaptığımız işten çok memnunuz. İşimiz satış yapmakla bitmiyor. Satış sonrası hizmet sürecinde de en iyi hizmeti vereceğiz. İnşallah para kazanır ve yine yeni yatırımları konuşuruz. Ben projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 

    Yorumlar

banner50
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 09 Mart 2020 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 09 Mart 2020 Manşeti
Arşiv