İSAROD yönetimi sorunları ve taleplerini aktardı

İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, Başkan Vekili Murat Bozkurt, Yönetim Kurulu Üyeleri Günhan Sınar ve Mehmet Nuri Şahin ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na atanan Taylan Engin’i ziyaret ederek, sorunları ve talepleri aktardılar.

22 Ağustos 2019 Perşembe 11:19
Bu haber 3158 kez okundu
banner61
İSAROD yönetimi sorunları ve taleplerini aktardı

21 Ağustos Çarşamba günü gerçekleşen görüşmede Ulaşım Daire Başkanı Sayın Taylan Engin’e hayırlı olsun ve başarı dileklerini ilettiklerini belirten İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (İSAROD) Başkanı Hamza Öztürk, Taşıma Dünyasına özel açıklamalarda bulundu.

Çözüm odaklı bir görüşme oldu 

Başkan Hamza Öztürk,“Okulların açılmasına çok az bir süre kaldı. 2019-2020 eğitim ve öğretim döneminde eskiye göre bir değişiklik oldu. Bu yıl 15 tatile ek olarak Kasım ve Nisan aylarında birer haftalık tatiller geldi. Burada nasıl bir yol izleneceği konusunda Sayın Taylan Engin ile fikir alışverişinde bulunduk. Yine yaptığımız görüşmede alınan tahdit kararı sonrasında yaşanan sorunlar, L serisi plakaların düzenli verilmemesinden dolayı yaşanan sıkıntılar, taşıt kartını alıp da devrini alamayan meslektaşlarımızla ilgili ne durumda olunduğuna dair fikir alışverişinde bulunduk. Sayın Taylan Engin’in yaklaşımı oldukça sıcaktı, çözüm odaklı açıklamalarda bulundu. Yapılacak komisyon toplantılarda sivil toplum örgütlerinin tekliflerinin mutlaka dikkate alınacağını ifade etti. Burada hep birlikte daha iyi bir hizmetin nasıl yapılacağını konuştuk. Samimi bir görüşme oldu. İnşallah önümüzdeki haftadan itibaren de bu görüşmelerin meyvelerini almaya başlayacağımıza inanıyoruz” dedi.Esnafın beklentilerini karşılayacak bir zam oranı


Okul ücretlerine yönelik tekliflerini daha önce verdiklerini de ifade eden İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, “ “Şimdi bizim teklifimizden ziyade oradaki komisyonun vereceği karar önemli. Şu anda hepimiz piyasayı biliyoruz. Geçtiğimiz yıl 85 bin TL civarında olan bir servis aracı, şu anda 280-300 bin TL civarında. Böyle bir zam oranı elbette beklemiyoruz. Ama birazda esnafın giderlerine ulaşabilecek, bir zam oranında anlaşabileceğimize inanıyoruz. Teklifimizi söylemek istemiyoruz, çünkü komisyon üyeleri bize baskı yapıyorsunuz, uyarısında bulunuyorlar. Bende bunu doğru bulmuyorum. İnşallah hayırlı bir sonuç olur. Biz Ağustos ayı sonunda bir UKOME Toplantısı yapılacağı yönünde duyumlar aldık” dedi.

Devir işlemleri çok kısa sürede başlayacak

Araç ve plaka devir işlemlerinin açılmasına yönelikte açıklamalarda bulunan Öztürk, “Sayın Taylan Engin en kısa sürede bu işlerin de bir düzene gireceğini ve çok kısa sürede işlemlerin açılacağını belirtti. Taşıt devredilmiş ama kartı devredilmemiş meslektaşların mağduriyetlerinin de çok kısa sürede giderileceğini söyledi. Çok kısa sürede bunun haberini vereceğiz inşallah” dedi.

45 bin 500 servis aracı L serisi plakaya geçti

L serisi plakaları korsan taşımacının önüne geçmek için istediklerini belirten Hamza Öztürk, “Eğer bu sistem bir düzen içerisinde gitmezse korsan taşımacı her plaka ile karşımıza çıkabilir. Bu korsan taşımacılığı hep birlikte bitireceğiz. Veliler çocuklarını teslim ettikleri, kurumlar personeli taşıttıkları servisçiyi tanıyacak. Benim aldığım bilgilere göre 45 bin 500 servis aracının L serisine dönüşümü sağlanmış durumda. Bir takım meslektaşlarımızın kredileri nedeniyle araçlarında tedbir var. Düzensiz taşımacılıktan dolayı tedbir konulmuşlar var veya mal sahibinin haberi olmadan aracı kullanan kişinin hatasıyla yapılmış işlemler var. Bu gibi sıkıntılar da giderilecek. Zaten 30 Haziran’dan itibaren L serisine geçmemiş araçlara taşıma ruhsatı verilmiyor. Denetimler de yavaş yavaş başladı. Bu konuda UKOME kararına aykırı taşıma yapanlar, yetki belgesi, taşıt kartı olsa bile para cezasına çarptırılıyor. Artık meslektaşlarımızın para cezası ile karşılaşmamaları için L serisine geçmeleri gerekiyor. Bu bizim için de kolaylık sağlayacak. Biz bazı denetimler talep ediyoruz ama L serisine geçmemiş arkadaşlar nedeniyle tepkiler alıyoruz. Bu kurala uyalım ve emniyetle işbirliği yapmaya her zaman hazırız” dedi.
 

    Yorumlar

E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 29 Temmuz 2020 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 29 Temmuz 2020 Manşeti
Arşiv