İSTAB, taleplerini Başkan İmamoğlu’na iletti

İSTAB Başkanı Turgay Gül, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ile telekonferans aracılığıyla görüşerek servis sektörünün taleplerini ilettiklerini açıkladı.

29 Nisan 2020 Çarşamba 14:59
Bu haber 3348 kez okundu
banner61
İSTAB, taleplerini Başkan İmamoğlu’na iletti
İSTAB Başkan Turgay Gül, “Telekonferans sistemi ile gerçekleşen toplantıda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, belediyeden Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Orhan Demir, Ulaşım Daire Başkanı Sayın Utku Cihan, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürü Sayın Barış Yıldırım eşlik etti. Telekonferansgörüşmemizde CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek ile İSAROD Başkanı Sayın Hamza Öztürk de yer aldı” dedi.

İBB’den talepler 

Toplantının özünün Koranavirüs süreciyle ilgili servisçilerin beklentilerinin öğrenilmesi olduğunu belirten Başkan Gül, “Biz bu toplantıda servis araçları tek ruhsat olsun, araçların bağlanması ile ilgili güzergah izin belgesi ek bir belge konumuna geçsin önerisini getirdik. Bu ek belge olsun ki, araçların bağlanmasının önü kapatılsın. Bu süreçte boşta kalan servis araçları kullanılarak gelir elde etmelerini sağlayacak projeler geliştirilmelidir. Bununla esnafa da bir destek sağlanmış olur. 2020 veya 2021 yılında herhangi bir belge ve evrak yenilenmesinde ücret alınmaması talebimizin Belediyeninde yanımızda olduğunu göstermesi açısından olumlu olabileceğini ifade ettim. Sayın Başkan Ekrem İmamoğlu bizleri dinledi ve notlarını aldı, teşekkür etti” dedi. 

Veliden alınan emanet para 

Veliden ücretleri alan firmaların tedarikçilere, bu paraları ödemeleri noktasında taleplerin de dile getirildiğini vurgulayan Turgay Gül, “Burada kaçırılan bir nokta var. Bilindiği halde ön plana çıkarılmıyor da olabilir. Bu para emanet  bir para. Bu para, şirketin kasasında olabilir ama şirketin parası değil. Bu para iki ay sonra nerede nasıl kullanılacak belli değil. Bu sürecin netleştirilmesi çok önemli. Burada şirket, tedarikçi, veli, okul, okul aile birliği tarafı var. Esnaf Odası ‘bu paradan bize verin’diyor.Bu para şirkette kalacaksa onlar bu parayı istemekte kesinlikle haklılar. Ama bu para şirkette kalacak mı, belli değil. Önümüzdeki süreçte telafi eğitimi yapılabilir, buna bağlı olarak gelecek yıla yönelik mahsuplaşma veya iade edilebilir. Bunun olmayacağını kim garanti edebilir? Sanki şirketler bu paranın üstüne yatmış gibi bir havanın yaratılmaması gerekir. ‘Bu para velilere ödenmeyecek’ denildiği anda bütün şirketler tedarikçiye hak ettiği olan ödemelerini yapacaktır. Esnaf ile şirketi karşı karşı getirmek veya tansiyonu yükseltmek doğru değil. Kamu otoritesi nasıl bir yol izleneceğine dair karar almalı. Şu an baskı yapmak hiç doğru değil. Şunu herkesin bilmesi lazım; kimsenin parası kimse de kalmaz. Eğer tedarikçiye bu ücretlerin ödenmesi kararı çıkarsa, şirket bunu yerine getirmezse, yaptırım istenebilir. Birçok firma ile bu süreci konuştuk. Hepsi de sürecin netleşmesini bekliyor. Kimse art niyetli değil. Esnaf da haklı, bir anda işsiz kaldı. Ama kimse için bu süreç kolay değil. Bizim bu süreçte birlikte karar almamız gerekiyor” dedi.

TUDES sistemi sopa değil 

Veliden alınan ücretlerin ve personel taşımacılığındaki ödeme sorunuyla ilgili TUDES sistemi üzerinden şirketlere yaptırımların dile getirilmesine de değinen Başkan Turgay Gül, “Orada Sayın Başkan İmamoğlu’na da ilettim: TUDES yararlı bir sistem ve uygulanması da gerekiyor. Ama TUDES sisteminin sanki servisçi üstünde bir sopa gibi durması hoş değil. Bunun eğitici, öğretici ve uygulamada teşvik edici yönlerini öne çıkarmamız gerekiyor. TUDES ile belli para cezası kesiliyorsa, işini iyi yapanlarda ödüllendirilmeli. Biz Büyükşehir ile bunun detaylarını tartışacağız. Bugüne kadar Büyükşehir ile olan iletişim süreçlerinden de memnun olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

    Yorumlar

E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 07 Temmuz 2020 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 07 Temmuz 2020 Manşeti
Arşiv