İTO Seçimleri: Birlik Kazanacak Birlikte Yöneteceğiz!

İTO 22. Meslek Komitesi seçimlerine Birlik Platformu adıyla hpazırlanıyorlar. İlkem Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bayraktaroğlu: “Birçok projeyle geliyoruz. Bizim ekipte yer alanların hiçbir kişisel beklentisi yok. Biz sektör nitelikli hale gelsin diye bu göreve talip olduk. Hepimiz ‘sektör için mücadele vereceğiz. Birlik kazanacak, birlikte yöneteceğiz bu süreci. Şahsi ilişkiler ile asla yönetmeyeceğiz, yaparsak bütün sektör bize hesap sorsun.”

26 Mart 2018 Pazartesi 09:28
Bu haber 5441 kez okundu
İTO Seçimleri: Birlik Kazanacak Birlikte Yöneteceğiz!
RÖPORTAJ: ERKAN YILMAZ

9 Nisan Pazartesi günü yapılacak seçimle İstanbul Ticaret Odası’nın 20. Dönem yeni yönetimi belirlenecek. 22. Komiteye aday 3 liste var. Seçimlerde 81 meslek komitesinin üyesi ve başkanı da belirlenecek. 22  No’lu Şehir içi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi’ne seçilebilmek için çalışmalar yürütenler arasında 35 firmanın yer aldığı “Birlik Platformu” adlı bir grup da bulunuyor. Bu platformun oluşumuna öncülük eden isimlerden birisi de İlkem Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bayraktaroğlu. Birlik Platformu, “Birlik kazanacak, birlikte yöneteceğiz” sloganıyla seçimlere hazırlanıyor. Birlik platformunun yürüttüğü çalışmaları, projelerini öğrenmek için Ali Bayraktaroğlu ile şirketin yeni merkez ofisinde bir araya geldik. 

Birlik Platformunu neden kurma ihtiyacı duydunuz?
Mevcut 22 Komite yönetiminin 15 yıldır yapamadıklarını yapmak için üç ay önce bu birliği kurduk ve 22. Komiteye aday olduk. Mevcut dönemde komitemiz ve üyelerimiz için tek başına mücadele ettiğimiz ve daima doğruları söylediğimiz için mesnetsiz bir şekilde disipline verildiğimiz ve çalışmalarımıza izin verilmediğinden bu platformu kurduk. Üyenin karşısına çıkıp sorularına dahi cevap veremeyen zihniyeti İTO’dan uzaklaştırmak için bu birliği kurduk. Maalesef zümre yapmaktan bile imtina eden bir ekip var. 4 yılda sadece 2 zümre yapabildik. Son zümrede üyeler haklı olarak soru sormaya çalıştı, soru sorarken azarlandılar ve tepki gördüler. İşte bir daha kimse buna maruz kalmasın diye bu platformu kurduk. Birlik Platformu, komiteyi ve İTO yönetimini sektörün her türlü sorunu, isteği, beklentisi ile ilgili çalıştırarak üyelere her anlamda sahip çıkmak için kuruldu. 

Kimlerden oluşuyor bu platform?
Birlik platformu, şimdilik 35 firmanın katılımı ile bu mesleğin en tecrübeli, en başarılı firmalarından oluşan bir platform. Ayrıca üyelerin tamamını kucaklamak ve temsil hakkı vermek adına aramızda sektörün büyük, orta ölçekli firmaları ve bir araç sahibi olan sektör üyesi arkadaşlarımızda birlik platformunda yer alıyor. Bu çok önemli. Zaten birliğin amacı birlikte olmak. ‘ Nasıl birlikte oluruz’ dedik. Bu sektörde faaliyet gösteren herkesi kucaklamamız gerektiğine inandık. Bir arabanız var ise ve İTO’ya kayıtlıysanız bile tacirsiniz. Birlik Platformu, içerisinde her yelpazeye hizmet sunacak bir ekip. Kuruluş amacı sektördeki her türlü soruna reaksiyon göstermek. Bu ekiple hiç kimsenin şahsi bir beklentisi olmayacak. Herkes sektör için çalışacak. Bu ekipteki kimsenin böyle bir getiriye de zaten ihtiyacı yok. Bu birliği Sayın Cumhurbaşkanımızın bilgisi ile Başkan adayı olan şu andaki İTO Meclis  Başkanı Sayın Şekib Avdagiç’in bize verdiği yetkiyle kurduk. Şu anda MÜSİAD, TÜMSİAD, ASKON, İGİAD ve birçok sivil toplum örgütünün içinde olduğu bir birliktelikle çalışıyoruz. Birlik Platformunda öncelikle Altur, Albayrak, Aytur, Transay ve İlkem olarak biz varız. Gittikçe büyüyoruz. Bize kalben destek verecek en az 200 şirket ve bunlarında çok sayıda tedarikçileri olacaktır. 16 bin üyeli 22. Komitede 3 bin civarı şirket, 13 binde şahıs şirketi var. Yönetime gelen arkadaşlarımız tüm tabanı temsil edecek üyeler olacak. Bu daha önce hiç olmadı. Hiçbir zaman olmayan bir şey başarılmış olacak. 


Gerçekleştirmek istediğiniz projeler neler, ne vaat ediyorsunuz?
İddia ediyorum; İTO istesin, yapamayacağı şey yok. İstanbul, Türkiye ekonomisinin yüzde 43’ünü yönetiyor. Bu dinamoyu hiçbir yönetim görmezden gelemez. Her türlü yasa ve yönetmelik de müdahil olabilir. İstesin, UKOME’ de temsil hakkı kazanır. Ama bunlar hiç samimiyetle istenmedi. Hiçbir mahkeme süreci başlatılmadı. Gerekli yerlerde, gerekli ses tonuyla görüşülemedi. Ben iddia ediyorum. Sektörün en büyükleriyle, sektörün en çok sözü geçen insanlarıyla biz bunların hepsini başaracağız. Çünkü biz laf olsun diye komite oluşturmayacağız. 11 yönetici arkadaşın, komite üyesinin hepsinin ayrı ayrı görevleri ve sektörel vasıfları olacak.

Sektöre söz verdiğimiz birçok projemiz var…
Her yıl mutlaka bir zümre yapacağız. Eleştiriye açık olacağız, üyeler konuşacak, biz hesap vereceğiz. Üyelere neyi yapıp yapamadığımızı gerekçeleri ile anlatacağız. Her yıl, biri Avrupa diğeri Anadolu yakasında olmak üzere iki büyük bilgilendirme toplantısı olacak. Şu anda üyeler İTO’ya gittiklerinde kendilerini bilgilendirecek muhatap bulamazlar. Neden? Çünkü böyle bir mekanizma yok, kimse de zamanında düşünmemiş bunu. Esnaf odasına giden üye her koşulda, her sorununa bir muhatap olacak yapıyı buluyor. Hem odada, hem de oda dışındaki irtibat bürolarıyla üyeye hizmet edeceğiz. Buna zaman ve imkân var. Sayın Şekib Avdagiç’in sektörel isteklerin tamamını karşılayacağız sözü var. Ayrıca üyelere sektörel hukuki destek de vereceğiz.

15 yıldır başarılamayan UKOME temsil hakkını da biz alacağız, bunun sözünü veriyoruz. Bundan sonra kimse kafasına göre sektörle ilgili UKOME kararı alıp, bizi saf dışı edemeyecek. Belediyeye yönelik plaka tahdidi ile ilgili İTO kimliğiyle davamızı açacağız. Bu yapılmadı. Üyelerimizi tüm komite çalışmalarımızdan haberdar edeceğiz. 22. e-komite dijital platformu oluşturuyoruz. 22. komitenin web sitesi de olacak. Burada bütün faaliyetlerimizi, bütün komite toplantılarının kırılımlarını yayınlayacağız. ’22.komiteye yaz’ diye mail adresleri oluşturacağız. Üyelerin bize soru sormasını sağlayacağız. Üyenin yönetime ulaşamama sorunu ortadan kalkacak. Basın ile iletişim için ayrı bir birim oluşturacağız, bir merkezimiz olacak ve bir komite üyesi bu işe bakacak. Bir arabacının yaptığı hata tüm sektöre mal ediliyor. Ulusal ve sektörel basın ziyaretlerimiz olacak ve olası bu tür durumlarda tüm kamuoyunu bilgilendireceğiz.
Sonuçta hesap veremeyeceğimiz hiçbir şeyi yapmayacağız. Biz sektör mensupları ve İTO arasındaki ilişkiyi yönetmeye talibiz. Sektörü barışık hale getirip, platformun adına yakışır çalışmalar yürüteceğiz. Hesap vermezsen, zümre yapmazsan, gerektiğinde hukuk mücadelesi vermezsen servis taşımacılığı bir yere gitmez. Dört Bakanlık bir araya gelir, sen uyurken Yönetmelik kucağına konur. Bizim ekipte yer alanların hiçbir kişisel beklentisi yok. Sektör sağlıklı yürüsün diye bu göreve talip oldular. Hepimiz sektör için mücadele vereceğiz. Birlikte yönetmeye ve sorunları çözmeye talibiz. “Birlik kazanacak, birlikte yöneteceğiz.” Tek sevdamız tek derdimiz var o da sektörümüz. Şahsi ilişkilere bunu asla taşımayacağız, taşırsak bütün sektör bize hesap sorsun. 16 bin üyemizin bir veri tabanı olacak. Erişilebilirliğe yönelik mail adresleri, telefonları olacak. Bir cenaze olduğunda taziye mesajı gönderecek, mutlu gününde kutlama mesajı gönderecek bir portalımız olacak.

Plaka tahdidi konusunda ne gibi çalışmalar yürüteceksiniz?
Birileri seçim çığırtkanlığı yapma adına plaka tahdidi diye bağırıyor. Bu zor bir süreç, ama bağırarak sadece etraftakilere sözünüzü duyurabilirsiniz. Hukuk mücadelesi başka bir şey. Yarın plaka tahdidini getireceğiz diyenler yalan söylüyor. Şu anda bir belgelendirme süreci yaşanıyor. Bunu iptal ettirmek değil, tahsisi tahdide çevirmek için hukuk mücadelesi yapacağız. İTO kimliğiyle açılacak davada şunu söyleyeceğiz: “Diğer 30 ilde olan uygulama İstanbul’da da olsun.  Eşitlik ilkesine yönelik yaptığınız aykırılığı lütfen düzeltin.” diyeceğiz. Bunun içinde her türlü yolu deneyeceğiz. Bugünkü tahsis uygulamasını  tahdide çevirdiğimizde  herkesin refahı artacak. Biz tuttuğunu koparan bir ekibiz. Bu işi yapmadan da “başarılı olduk” demeyeceğiz. Sektörün en büyükleriyle yola çıktık. Bunun üstesinden geliriz inşallah.

Erkan Yılmaz, Ali Bayraktaroğlu ile röportajı, İlkem Turizm’in Skyland’daki yeni merkezinde yaptı.

Seçimleri kazanabilecek misiniz?
Biz kendimize çok güveniyoruz. Birlik platformu bu işe baş koydu. İyi niyetli ve halis olan bir ekiple yola çıktığımızı biliyoruz. Birçok firma bize destek verdiğini söylüyor. Sizinle beraberiz diyen birçok firma var, ciddi şekilde esnaftan olumlu tepki alıyoruz. Bir de bizi görsünler, bakalım neler değişiyor. 

Seçimi kaybederseniz…
Esnaf, şirket, dernek, kooperatif niyeti halis olan herkes bizimle, neden kaybedelim? Kazanmalıyız. Çünkü bu sektörden para kazanıyoruz. Kendilerine karşı sorumlu olduğumuz üyelerimiz var. Onlarda hayat şartlarının iyileştirilmesini istiyorlar. Biz bu mücadeleye devam edeceğiz. Çok net söylüyorum, biz kaybedersek sektör kaybeder. Onun için tüm üyelerin mutlaka oy kullanması gerekiyor.

Birlik platformu ile İSTAB Genel Kurulu’nda aday çıkaracak mısınız?
Ben, İSTAB Başkanlığı’ndan ayrıldığımda söylemiştim. İSTAB yönetimine yönelik bir talebim yok. Ben kişisel çatışmaların hepsini bir tarafa bıraktım. Böyle giderse bizde kişisel hırslarımıza kapılmış oluruz. Zaten bu cepheleşmeyi karşı taraf yarattı. İSTAB ve İTO’daki yöneticilere sesleniyoruz; “ Bu platform sizden ibaret değil, bırakın başka arkadaşlar da yönetsin artık.” dedik. Kabul etmediler. Bu birlik platformu İTO seçimlerinin ardından tabi ki İSTAB yönetimine de aday liste çıkaracağız. ■

Son olarak,
“Biz meslektaşlarımıza bize hesap sorun” diyoruz. Bu gazete küpürünü, bu röportajı kesip saklamalarını tavsiye ediyorum. Konuştuklarımızın bir tanesini bile hayata geçirememişsek, gelsinler hesap sorsunlar. Bu iddiamızı sektör için yapıyoruz. Benim şahsi bir kaybım olmaz.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 19 Nisan 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 19 Nisan 2019 Manşeti
  Arşiv