İTO’nun kapısı servisçiye açık olacak

İTO 22. Nolu Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi seçimleri için çalışmalar yapan Birlik Platformu 6’incı toplantısını yoğun bir katılımla 24 Mart Cumartesi günü Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi.

27 Mart 2018 Salı 16:04
Bu haber 29236 kez okundu
İTO’nun kapısı servisçiye açık olacak
Foto galeriye git

ÖZEL HABER

Toplantıya platformun öncülüğünü yapan İTO 22. Nolu Meslek Komitesi Üyesi ve İlkem Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bayraktaroğlu, Transay Yönetim Kurulu Başkanı Halim Aydın, Çınar Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çınar, Erkoç Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkanı Erol Uyanık, Türkiye Ulaş İş Sendikası Başkanı Abdulrahim Barın ile çok sayıda servisçi katıldı.ESNAF HİÇ DİKKATE ALINMADI
Toplantı da konuşma yapan Ali Bayraktaroğlu, “Birlik Platformu” adı birlikten oluştu. 16 bin üyenin 13 binini oluşturan esnafa bu zamana kadar hiçbir özen gösterilmedi ve hiçbir şekilde esnaf dikkate alınmadı. Esnaf, hiçbir zaman söz sahibi olamadı ve meslek komitesinde yer alamadı. Orada fikirlerini beyan edemediler. Biz bu eksikliği gördük ve birlikte hareket etmeye karar verdik. Bugüne kadar gerçekleşen İTO seçimlerinde hiç kimse bir taahhütname yayınlamadı. Bir liste ile aday oluyor ve seçiliyorlar. Biz farklı bir yol izlemek istedik. Birlik Platformu daha önce örneği olmayan şirketlerin büyüğü ve küçüğü, dernek, sendika ve küçük tacirinde yer almasının adımlarını attık ve ‘birlik olacağız, birlikte kazanacağız, birlikte yöneteceğiz’ dedik. Artık İTO’nun kapısı servisçiye açık olacak” dedi.

SEKTÖRÜN KANAYAN YARASI
Sektörün kanayan yarasının plaka tahdidi olduğunu belirten Ali Bayraktaroğlu, “Bu konuda bir çalışma yapılmadı. İTO’nun önü açılmadı. Bir komite kararı alınmadı. Biz, manifestomuzun birinci maddesinde ‘her yolu deneyeceğiz’ dedik. Demokratik ülkelerde bunun yolu hukuk yoludur. Hukuk yolunu da ararken, hangi başlıkta arıyorsanız o isimle mahkemeye gidersiniz. İTO ismiyle bu hukuk yolu aranmadı. Biz bunu yapacağız. Bu yol hiç denenmedi, tenezzül bile edilmedi. Yarın plaka tahdidi çıkacak desek, yalan olur. Bunlar uzun süreç. Bizim yaptığımız görüşmelerde hukukçular, İstanbul’daki uygulamanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu dile getiriyorlar” diye konuştu.

UKOME’de TEMSİL HAKKI
Sektöre verdikleri ikinci sözün de 15 yıldır yapılamayanı başarmak ve UKOME’de temsil hakkı almak olduğunu belirten Ali Bayraktaroğlu, “Sizin ekmek paranızı, emeğinizi şekillendiren kararlar alınıyor. Bu kararlar alınırken de İTO’nun 16 bin üyesine hiçbir konu sorulmaz. Kararlar alınır, hepimiz onu yayınlandığında görürüz. UKOME’de imza yetkisi almak için çaba göstereceğiz. Bunun için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Bunu Bakanlar Kurulu’ndan geçirmek çok zor değil. Dünyanın 5’inci büyük kurumu İTO bunun için başvurmamış. Bakanlar Kurulu’nun önüne bu talebini götürmemiş. Bizim zamanımızda UKOME’de temsil hakkını alacağız. Eğer olmazsa bunun içinde hukuk yolunu deneyeceğiz” dedi.

ÜYELERE İRTİBAT BÜROSU
Sektöre verdiğimiz üçüncü söz ise üyelere yönelik İTO bünyesi içinde bir irtibat bürosu oluşturmak olduğunu belirten Bayraktaroğlu, “Bugüne kadar üyeler bir muhatap bulamadılar. Buna yönelik bir çalışma yapılmamış. Esnaf odalarının üyelerine yönelik hizmet veren birçok yerde temsilcilikleri bulunurken İTO’nun bu yönde bir çalışması olmamış. 22. Meslek Komitesi üyelerine hizmet verecek irtibat ofislerini hem İTO içinde hem Anadolu hem de Avrupa Yakası içinde oluşturacağız. Orada üyeler muhatap bulacak. Orada talepleri, istekleri dinlenecek. Aylık meslek komitesi toplantılarında bu talepler değerlendirilecek. Tedarik araçları da irtibat bürosunda bulunduracağız. Bir web sitesi olacak, yazışma adresi olacak. İrtibat telefonu olacak. Zümre toplantıları ve bilgilendirme toplantıları düzenleyeceğiz. Bu toplantılardan bir sinerji çıkmasını sağlayacağız. Ortak fikirlerle yöneteceğiz. Üyelerimize hukuk desteği vereceğiz. Tedarikçi ve firma arasında çıkan sorunlara çözüm katkısı sağlamaya çalışacağız. Eğer çözülmezse İTO’da arabulucu ofisi devreye girecek. Tüm dernek ve sendikalarla barışık olacağız. Hep birlikte olursa mesafe kaydederiz” diye konuştu.

ŞOFÖR YAŞI KONUSU
Şoför yaşı konusunda da sorun yaşadıklarına dikkat çeken Ali Bayraktaroğlu, “18 yaşında milletvekili olunabiliyor. Ama 26 yaşından önce servis şoförü olunamıyor. Yasa kendi ile çelişiyor. Ehliyetini alıyor bir kişi 5 yıl bekliyor ama yaşı 23 oluyor yine servis şoförü olamıyor. Orada da bir çelişki var. Bunun düzeltilmesini sağlayacağız. Sektöre fayda sağlayacak çalışmalar yürüteceğiz. Asla çıkar işlerinde olmayacağız. Olursak hesap sorun istiyoruz” dedi.

BASIN BİLGİLENDİRMELERİ
Sektörde yapılan bir hatanın medya tarafından bütün sektöre yüklenilmesinin yanlışlığına da değinen Ali Bayraktaroğlu, “Bize yakışmayan bir takım meslektaşlarımız oldu tabi. Buna reaksiyon gösterdik ama yeterli olmadı. Ulusal basında derdimizi anlatacağız. Basın bilgilendirme ekibi ile bu sorunu da çözeceğiz” dedi.

ESNAFA KREDİ DESTEĞİ
Aracını değiştirmek isteyen esnafın Kredi Garanti Fonu’ndan kredi kullanmasına imkan tanıyacak koşulları oluşturacaklarını belirten Bayraktaroğlu, “KGF ile görüşüp, esnafın düşük faizli, uzun vadeli kredi almalarını sağlayacağız” dedi.

İSTAB’A DA ADAY ÇIKARACAĞIZ
Ali Bayraktaroğlu, İSTAB yönetimine de Birlik Platformu olarak aday çıkaracaklarını söyledi. “İSTAB yönetimine de birlik platformu taliptir. Bu sektördeki genç arkadaşların İSTAB yönetiminde yer alması çok önemli.”

BU İŞİ BAŞARACAĞIZ
“Hep beraber yönetelim, İTO’nun kapısı herkese açık olsun” diyen Ali Bayraktaroğlu, “Sayın Başkan Adayı Şekib Avdaviç bize birlik platformunu kurma görevini verdi. Bize güvenin. Bu taleplerimizin hepsi yapılabilir şeyler. Bu işi başaracağız. Sizin desteğinizle, hep beraber başaracağız. Hep beraber yöneteceğiz. Birlik kazanacak, birlikte yöneteceğiz” dedi.47 YILLIK ÇINAR KONUŞTU
Sektörün duyan isimlerinden Çınar Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çınar da birlik platformu üyelerine konuşma yaptı. Sektörde 47 yıldır faaliyet gösterdiğini belirten Ahmet Çınar, “Bu mesleğe muavin olarak başladım. 1975-1980 arası direksiyon başında geçti. 1980’den sonrasından itibaren şirketimde yönetici olarak çalışmaya devam ediyorum” dedi.

SEKTÖRÜN GELDİĞİ NOKTA
Sektörün geldiği nokta ile bilgiler veren Ahmet Çınar, “ Son 12 yılda sektörün bulunduğu durumun nedenlerini kendi görüşüm çerçevesinde paylaşmak istiyorum. Sektörün temsil eden kurumların ve yöneticilerinin “önce ben sonra sektör merkezli anlayışları ve beklentileri sektörü bugün ki duruma getiren nedenlerin başında geliyor. İkinci neden olarak ta sektörü kurumsal anlamda temsil eden İTO, İSAROD, servis sendikaları, dernek yöneticilerinin birlik platformu oluşturup ortak strateji çerçevesinde hareket edememesi . Üçüncü olarak, İTO’nun konuya yeterli desteği verememesi ve ağırlığını koyamaması. Sonuca katkı sağlamayan ama iyi niyetle yapılan bürokratik görüşmeler ve siyasi refleksler. Sektörü temsil eden kurumların üyeleri ile yaptıkları konuşmalarda kurum yöneticilerinin ve bürokratların sektörü umutlandıran çok iyimser konuşmaları, bürokratların eksik ve yanlış bilgilendirmeleri, UKOME önünde yapılan açıklamalarla kurumların ve kişilerin sürdürdüğü kayıkçı kavgaları, esnafın kurumlara duyduğu güvenlerin azalması, eylem konusunda bitmeyen ve sonuç vermeyen açıklamalar, sektöre destek vermekten uzak, sektörü zora sıkan yönergeler sektörü bugünlere getirdi” dedi.

ŞU ANDAKİ UYGULAMA TAHSİS
Daha önce plaka tahdidine yönelik uyarılarda bulunduğuna da dikkat çeken Ahmet Çınar, “ Plaka tahdidi meselesi 1993 yıllarına dayanıyor ve o zamandan beri gündemde. Ben arkadaşlara daha önceleri de plaka tahdidi meselesini devamlı gündeme getirmeyin. Böyle devam ederse, ‘bumerang gibi bizlere geri döner’ dedik. 44 bin TL’lere geldik. Şu anda uygulama tahsis. Düşünsel anlamda tahsis ile tahdit anlamında bir fark yok. Bugün bir karar aldık; sektöre giriş için ‘44 bin TL’yi 200 bin TL yaptık’ denilse plaka tahdidi açıklaması bıçak gibi kesilir. 32 ilde uygulanan plaka tahdidi ise İstanbul aynı değil. İstanbul Türkiye demek. İstanbul her sene 500 bin kişiyi göç alan bir il. Eninde sonunda plaka tahdidi olsa bile ihtiyaç olduğunda yeni plakalar verilmek zorunda. Matematiksel olarak sabit kalmak mümkün değil. 500 bin lira olsa plakalar, bir şirket veya bireysel plaka alır mı sizce. Ben işi bırakırım, plaka almam. 500 bin lira plaka, 180 bin lira. Bunu ne zaman amorti edecek ki bir kişi. Son belgelendirme süreci ile sektöre 10 yıllık bir süre belirlendi. Bu uygulama Anayasası’nın maddelerine aykırı. 10 yıl sonra belirsizlik var” dedi.

SEKTÖRDEKİ BİRLİK VE BERABERLİK
Çınar Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çınar, sektördeki birlik ve beraberliğin bu platform ile sağlanacağına inandığını belirterek, “Sektörün toparlanması ve eski saygınlığına kavuşması için sektörün temsil eden kurumların birlik ve beraberliği sağlamaları ve hak, hukuk adalet anlayışının yerleştirilmesi gerekiyor. 9 Nisan İTO seçimleri sonrasında beklenilen birlik ve beraberliğin bu platform ile sağlanacağını düşünüyorum” dedi.ESNAFIN SESİ OLMAK İSTİYORUZ
22. Nolu Meslek Komitesi Üyeleri küçük tacirleri temsil eden Fehmi Günebakan, kendilerinin seçime hazırlandıklarını ancak Birlik Platformu oluşumu gündeme geldiğinde bu oluşumun içinde yer aldıklarını belirterek, “Esnaf için ne yapabiliriz dedik ve biz bugüne kadar yapılamayan bir taahhütname hazırladık. Bunlar esnaf için çok önemli. Birçok madde esnaf yararına. Biz esnafın sesi olmak istiyoruz. İTO’da. Esnafın yaşadığı sorunlara yönelik ne gibi çözümler üretebiliriz anlayışı ile komitede hareket edeceğiz. Sektörü bir yerlere getirmek istiyoruz. Benim 15 yıldır bir sınırlandırma sevdam var. UKOME toplantılarına katılan kurumlar sadece görüş belirtirler, yerlerine otururlar. UKOME’de temsilcilik kazanmak ve söz sahibi olmak çok büyük bir iş. Bununla ilgili söz aldık. Alt komisyon toplantılarına da katılacağız. Tahdit için elimizden gelen her çalışmayı yapacağız. Bugüne kadar 22. Nolu komite üyelerine ulaşamadık. İTO’da zümre toplantısında “Bir gün esnafta bu komite içinde yerini alacak” demiştim. Herhalde bu da 10 Nisan’da olacak. Gerçekten çalışmak için oraya gelmek istiyoruz. Esnaf arkadaşlarımız bu taahhütnameyi atmasınlar ve hesap sorsunlar. 9 Nisan’da seçimlerde esnaf arkadaşlarımızın mutlaka oyunu kullanmasını gerekiyor” diye konuştu.25 YILDIR BEKLENİLEN BİRLİKTELİK

İstanbul Servisçiler Derneği (İSDER) Başkanı Murat Erdoğan ‘da yaptığı konuşmada; “25 yıldır beklenilen birliktelik burada var. Sektöre fayda sağlamak için kurduğumuz dernek ve sendikamıza hiçbir zaman İTO’dan destek görmedik. Birlik platformu ile ilgili güzel sonuçlar alacağız. Esnaf ve birbirinden ayrılamaz ve ayrı düşünülemez. Herkes birbirinin hak ve hukukuna saygı duyduğu sürece ayakta kalınır. Karanlığın en zirve olduğu noktadayız. 9 Nisan akşamı herkesin özlediği beklediği , herkesin kapısını çalmadan rahatça girebileceği bir servis temsilcisi ortaya çıkacak. Salondaki herkesin şu anda borcu var. 15 yıl önce böyle değildi. Biz tekrar borçsuz bir servis sektörü oluşturmak istiyoruz. Sizde hesap sorun istiyoruz.. 9 Nisan bizim kazanım günümüz olacak” dedi.
ÇÖZÜM BİRLİKTE OLMAKTA
Türkiye Ulaş –İş Sendikası Genel Başkanı Abdulrahim Barın’da yaptığı konuşmada; “Birlik olursak başaramayacağımız bir şey yok. Çözüm birlikte olmakta. Dernek, İTO, esnaf, sendika bir araya geldiğimizde bizi mutlaka dinlemek zorunda kalacaklar. Özellikle yerel yönetimlerin öncesinde isteklerimiz çözülmüş olacak. Birlik olursak bu iş mutlaka olacak. Hiçbir şekilde başka yolu yok. Birlik olmak kaderden başka her şeyi değiştirir. Birlik, birlik, birlik” dedi.

    Yorumlar

banner50
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 12 Temmuz 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 12 Temmuz 2019 Manşeti
Arşiv