Kademeli saat uygulamasının şimdi tam zamanı

banner65

Servisçiler, yıllardır dile getirdikleri ancak bir türlü hayata geçirilmeyen kademeli saat uygulamasını yeniden gündeme alınmasını ve uygulamanın normalleşme süreci ile başlatılmasını talep ediyor.

SERVİS TAŞIMA 05.05.2020, 18:12 05.05.2020, 20:54 Taşıma Dünyası
3842
Kademeli saat uygulamasının şimdi tam zamanı
İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Genel Sekreteri ve Yıldırım Turizm’in kurucu Genel Müdürü Esat Yıldırım, “Yıllardır kademeli saat uygulamasının toplu ulaşıma ve sektöre katkılarının neler olabileceğini kamuya anlattık. Ama yaşadığımız salgın süreci ile hayatımıza giren sosyal mesafe kuralı da gösteriyor ki, toplu ulaşım da kademeli saat uygulamasına geçilmesinin şimdi tam zamanı” dedi. 

Koronavirüs (Covid-19) salgının tüm dünyada 250 binden fazla insanın yaşamını yitirmesine ve her sektörde çok ciddi ekonomik kayıplara neden olduğunu belirten İSTAB Genel Sekreteri Esat Yıldırım, “Öncelikle ülkemiz ve tüm dünyada etkili olan bu salgınının bir an önce sona ermesini ve insanlığın bu süreci bir an önce sağlıkla atlatmasını temenni ediyorum” dedi. 

66 bin servisin yüzde 80’i parklarda

Yaşanan bu sürecin taşımacılık alanındaki tüm firmalara, servisçi esnafına ekonomik açıdan çok büyük sıkıntılar getirdiğini ve kayıplar yarattığını vurgulayan Esat Yıldırım, “Bu süreç, virüsün kontrol altına alınmasına, aşının bulunmasına ve ardından normalleşmenin başlamasına kadar devam edecek gibi görünüyor. Şu anda salgının servis sektörüne verdiği zarar inanılmaz bir boyuta ulaşmış durumda.  Sadece İstanbul geneline baktığımızda okul ve personel taşımacılığı alanında hizmet veren yaklaşık 66 bin servis aracının yüksek 80’lik bölümü şu an parklara çekilmiş durumda, Çalışan yüzde 20’lik kesim ise sosyal mesafe kuralıyla birlikte sabah ve akşam olmak üzere günde tek servis çalışabiliyor. Birçok şirketin evden çalışma süreçlerini de hayata geçirmesiyle birlikte personel araçlarının çalıştığı gün sayısı son bir ayda 10-15 günü geçemedi” dedi.   

Normalleşme sürecinde ilk adımlar 

Bugüne kadar sektörle ilgili alınması gereken tedbirlerin yapılması gereken desteklerin birçok sivil toplum kuruluşu ve sektör temsilcisi tarafından dile getirildiğini de aktaran Esat Yıldırım, “Birçok ekonomik tedbirler uygulamaya konuldu, yeni tedbirler noktasında çalışmalar sürüyor.  Ülkemiz salgınla mücadele de çok başarılı bir süreç yaşıyor. Bu sürecin başarılı geçirilmesinde büyük bir fedakarlıklar yapan doktorlarımıza, hemşirelerimize ve sağlık personelimize de ayrıca teşekkür ediyoruz.  Can kayıplarının giderek azaldığı, salgının kontrol altına alınmaya başladığı bu süreçte normalleşmeye yönelik adımlarda her ülkede olduğu gibi ülkemizde de atılıyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; toplu ulaşım araçlarında sosyal mesafeye uyum ve servis araçların temizliği olduğu görülüyor” dedi.

İlgili Bakanlıklar ve yerel yönetimlere çağrımız

Servis sektörünün yıllardır dile getirdiği ancak bir türlü hayata geçirilemeyen kademeli saat uygulamasının sosyal mesafe kuralı ile birlikte şimdi tam zamanı olduğunu belirten İSTAB Genel Sekreteri Esat Yıldırım, “ Toplu taşımada ve servis taşımacılığında araçların verimli kullanılmasının sağlanması için öncelikli atılacak ilk adımın kademeli saat uygulaması olması gerektiğini düşünüyoruz.  Trafik sürecinin de daha sağlıklı olması, zaman kaybının önlenmesi için kademeli saat uygulaması çok önemli ve gerekli bir uygulama. Kademeli saat uygulaması ile ilgili çalışmamızı içeren raporumuzu İTO 22. Komite ve İSTAB olarak kamuya sunduk. Tekrar sunmaya hazırız. Bu uygulama ile çalışma hayatının sabah saat 06.00-10, akşam 16.00-20.00 arasına dağıtılması sağlanarak, uygulamanın startı verilebilir. Buradan İlgili bakanlıklara ve İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne de çağrıda bulunmak istiyorum;  Toplu ulaşıma ve ekonomik yapıya önemli katkı sağlayacak kademeli saat uygulamasının başlaması için lütfen gerekli adımları atılsın. Biz inanıyoruz ki, bu süreç de bize gösterdi ki kademeli saat uygulamasının şimdi tam zamanı. Bu uygulamanın kazanımlarını hem kamu hem özel sektör hem de vatandaşlarımız çok kısa süre içerisinde görebilecek. Bu uygulama ile birlikte toplu taşımada atıl kapasite çok daha iyi yönetilebilecek, sosyal mesafe kuralı ile birlikte yeni araç ihtiyacı da olmayacak. Toplu taşıma esnafı da işini daha sağlıklı bir yapıda sunma imkanına sahip olacak. Ayrıca servis sektörü virüs nedeniyle aldığı yaraları kısa sürede sarma imkanına sahip olacak” dedi.   


İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Genel Sekreteri ve Yıldırım Turizm’in kurucu Genel Müdürü Esat Yıldırım
Yorumlar (0)
banner72
22
parçalı bulutlu