Koşan Tur: Okul taşımacılığı ayrı düzenlenmeli

Koşan Turizm sahibi Bayram Küle; Okul, personel ve turizm taşımacılığı birbirlerinden ayrı iş alanları. Farklı ihtiyaçları, farklı zorunlulukları var ama bunların içinde okul taşımacılığı çok ayrı bir sektör. Bu anlayışla okul taşımacılığı ayrı düzenlenmeli.

banner74
SERVİS TAŞIMA 20.11.2017, 11:38 20.11.2017, 11:46 Taşıma Dünyası
Koşan Tur: Okul taşımacılığı ayrı düzenlenmeli
banner95
Koşan Turizm sahibi Bayram Küle, “Son iki ayda tüm zorluklara rağmen 7 milyon TL’lik sadece araç yatırımı yaptım. Bunu 2007’den beri en zor yıl olarak gördüğüm bir dönemde yaptım. Ancak artık yeni alınan kararlarla servisçiliğe ek maliyetler getirilmesin. Okul, personel ve turizm taşımacılığı birbirlerinden ayrı iş alanları. Farklı ihtiyaçları, farklı zorunlulukları var ama bunların içinde okul taşımacılığı çok ayrı bir sektör. Bu anlayışla okul taşımacılığı düzenlenmeli. Her isteyen, her araç türüyle bu alana girmemeli” dedi. 

Yeni Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde, araçlara yönelik getirilen araç içi kamera, sensör, cam filmi gibi uygulamalar tartışma yarattı. Servisçiler yapılan düzenlemenin uygulanabilirliği ve ek maliyetler konusunda görüşlerini dile getirmişti. Yapılan açıklamalar üzerine araçlardaki cam filmi konusunda yeni bir düzenlemeye gidileceği açıklandı. 

7 milyon TL’lik yatırım 
Koşan Turizm firma sahibi Bayram Küle, hem yeni Yönetmeliği hem de servisçilik sektörünü değerlendirdi. Eylül ayı itibariyle sadece yaptığı araç yatırımının 7 milyon TL olduğunu belirten Bayram Küle, servis sektörünün son düzenlemelerle adeta cezalandırılmak istendiğini söylüyor: “Son iki ayda 40’a yakın araç yatırımı yaptım. Bunun maliyeti 7 milyon TL. Daha da yatırım yapmaya devam ediyoruz. Ciddi riskleri alarak bu yatırımları yapıyoruz. Koşan Turizm olarak 10’uncu yılı geride bıraktık. İşimizi düzgün, kaliteli, güvenli yapma anlayışımız nedeniyle yepyeni müşteriler kazanıyoruz. Ancak sorun, yeni iş almak değil ki, ödemelerin düzenli yapılmaması. Ancak siz tedarikçinize ücretini ödemek, kredilerinizi ödemek zorundasınız. Her şeyden önce itibarınızı korumak zorundasınız. Bizim yaşadığımız sıkıntı süreçlerinde kamu ne yapıyor? Hiçbir şey. Üstelik bir de yeni maliyetler yüklüyor. Tedarikçilerimin aileleri ile toplamda 1500-2000 kişinin geçim kaynağı bu firma. Bu değer görünüyor mu? Mesleki saygınlığını bile hissetmiyoruz” dedi. 

Renkli cam yanlışından dönülüyor 
Renkli cam tartışmalarına da değinen Bayram Küle, “Renkli camın ne sıkıntısı vardı. Neden buna yönelik bir düzenleme yapıldı? Güvenlik açıklaması yeterli değil. Şimdi yapılan yeni açıklamalarla, özellikle de Sayın Cumhurbaşkanımızın müdahalesi ile de olsa da bu hatadan geri dönülüyor. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetine de teşekkür ediyoruz. Ama şunu ifade etmek zorundayız. Servis araçlarının tamamı emniyette kayıtlı. Yıl içerisinde alınan yeni işlerde de emniyete bildirimler yapılıyor ve kayıtlara giriyor” dedi. 

Ben risk almam 
Yeni Yönetmelikte getirilen sensor ve iç kamera uygulamasının da yanlış olduğuna dikkat çeken Bayram Küle, “Ben koltukların tamamına sensor yapılmasının mümkün olduğunu düşünmüyorum. Benim araçlarımın tamamında dış kamera zaten var. İç kamera maliyeti 2 bin 800-3 bin 500 TL arasında değişiyor. Yalnız iç kamera koymak bir anlamda özel hayata girmek olmuyor mu? İç kamera kazayı önlemek için mi gerekli? Kaza nedeni konusunda sigorta sürecinde bir avantaj sağlar mı? Bence hayır. Ama ben zaten sigortaya ciddi paralar ödüyorum. Zorunlu sigortaların dışında ayrıca ek sigortalar da yaptırıyorum. Maddi ve manevi teminatları da birleştirip koyduruyorum ve hakkını ödüyorum. İşini severek yapıyorsan, bunları yapmak zorundasınız. Ben risk almam. Kimsenin de risk alarak bu işi yapmasını tavsiye etmem” diye konuştu. 

İhaleler valilikte yapılsın 
Yeni Yönetmelikte de “İsteyen veli çocuğunu, istediği kişiye taşıttırır” uygulamasının devam etmesinin yanlışlığına dikkat çeken Bayram Küle, “Okul önünde yeni olaylar yaşanmasın isteniyorsa, bu, ancak ihalelerin valiliklerde yapılmasıyla mümkün olur. Taraf olmayan iyi bir komisyon oluşturulacak. Özel şartlar konulmayacak. Herkes girebilecek. Bireyselciler endişe etmesin. Eğer birlikte hareket ederlerse onlar da hak ettiklerini alırlar. Servisçilerin odası İSAROD’un ticari şirketi yok mu? Var. O girecek üyelerine dağıtacak. Bu sorunu çözmenin başka bir yolu yok. Yoksa ne kavgalar biter, ne de sorunlar. ‘Okula en çok bağış yapan bu işi alır’ anlayışı bitmeli” dedi. 

2007’den beri en zor yıl   
“2007 yılından beri en zor yıl bu yıl” açıklamasını yapan Bayram Küle, “Birçok zorluğa rağmen ben yatırım yapıyorum. 2017’de 7 milyon TL,  2016’nın Aralık ayında 6 milyon TL yatırım yaptım. 2015’te de yaptım. Bütün ağır maliyetlere katlanarak bunları yapıyoruz. Akaryakıt konusunda hiçbir destek almıyoruz. Hatta ağır akaryakıt maliyeti için fark istediğimizde, işveren, ‘yapmıyorsan, yapacak biri var’ diyor” dedi. 

İhtiyaç da zorunluluk da farklı 
“Bir yandan da, herkes servisçi olarak görülüyor. Turizm işi yapan servisçi değil bir kere. Onlar ayrı bir alanda hizmet veriyor. Ama okul işi ayrı bir sektör” açıklamasını yapan Bayram Küle, “Turizmde iş bulamadığı için okul taşımacılığı alanına giriyor, seninle ihalede yarışıyor, işi alabilmek için de maliyetin altında fiyat veriyor. Personel taşımacılığı da okul işinden ayrı. İkisinin çalışma biçimi, gereklilikleri, ihtiyaçları birbirinden farklı. Bence okul ve personel taşımacılığının ayrı şekilde sınıflandırılması gerekiyor. Personel veya turizm işi yaparken, birinin bir anda okul taşımacılığı alanına girmesi engellenmeli. Çünkü araçların özellikleri de farklı, şoförün vasıfları farklı. Bunu söylediğimde meslektaşlarım bana kızmasın, çünkü doğrusu bu. Yoksa yapılan yanlışlıklar nedeniyle yarın bambaşka düzenlemelerle karşı karşıya kalacağız. O zaman, giderek zorlaşacak bu işi yapmak. Okul taşımacılığı yapan bir firma buna göre belgelendirilmeli ve araçlarıyla sadece bu alanda hizmet vermeli” dedi. 

2018’de yatırımlar sürecek
2018 yılında da araç yatırımlarına devam edeceklerini belirten Bayram Küle,  “Bu yıl Mercedes-Benz Sprinter ve Temsa Prestij araçlar aldık. Gelecek yıl kesin, 11 adet araç yatırımı yapacağız, bu sayı işin durumuna göre artabilecek” dedi. ■


Yorumlar (0)
12°
açık