Ofses Turizm 20 Sprinter aldı

Ofses Turizm, yeni araç alımında tercihini bir kez daha Mercedes-Benz Sprinter’den yana kullanarak filosundaki araç sayısını 90’a çıkardı. Araçların satışını Has Otomotiv gerçekleştirdi.

03 Ocak 2019 Perşembe 14:28
Bu haber 5637 kez okundu
Ofses Turizm 20 Sprinter aldı
Ofses Turizm, yeni araç alımında tercihini bir kez daha Mercedes-Benz Sprinter’den yana kullanarak filosundaki araç sayısını 90’a çıkardı. Araçların satışını Has Otomotiv gerçekleştirdi. 2008’den bu yana Sesli ve Ofses Turizm olmak üzere toplam 500 adetlik bir Sprinter yatırımı yapıldı. 

İstanbul, İzmir ve Antalya bölgesinde öğrenci ve personel taşımacılığı alanlarında faaliyet gösteren Ofses Turizm, tercihini bir kez daha Mercedes-Benz Sprinter araçlardan yana kullandı. Filosundaki tüm araçlar Mercedes-Benz marka olan Ofses Turizm, Mercedes-Benz Türk Yetkili Bayi Has Otomotiv tarafından gerçekleşen 20 adetlik Sprinter okul servis teslimatıyla birlikte araç parklarındaki toplam araç sayısını 90 adede yükseltti. 

Has Otomotiv’in Hadımköy lokasyonunda 3 Ocak Perşembe günü  gerçekleşen teslimat törenine Ofses Turizm Şirket Ortağı Metin Sesli, Genel Müdür Yardımcısı Hakan Gedik ve Avrupa Bölge Müdürü Yunus Karakaya, Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz, Hafif Ticari Araçlar Satış Müdürü Serdar Yaprak, Has Otomotiv İcra Kurulu Üyesi Mustafa Sarıgül, Hafif Ticari Araçlar Satış Müdürü Osman Çoban katıldı.


İyi hizmet veriyor ve bizi tercih ediyor 
Araç teslimat töreninde konuşan Has Otomotiv İcra Kurulu Üyesi Mustafa Sarıgül, “ Ofses Tuirizm iyi hizmet veriyor. Bu hizmeti verirken de ağırlıklı olarak bizim araçları tercih ediyorlar.  Bu işbirliğinden ve bize yarattıkları katkıdan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bu teslimatında  bol kazanç getirmesini ve hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

2008’de başlayan işbirliği ile 500 Sprinter yatırımı 
Ofses Turizm ortağı Metin Sesli de Mercedes Sprinter yatırımlarına 2008 yılında başladıklarını belirterek, “Her yıl en az iki teslimat yapıyoruz. 2015 yılından beri belirlediğimiz araç yatırım hedeflerini tutturamadık.  Bunun eksi ve artılarını değerlendiriyoruz. Plaka tahdit süreci derken tahsis süreci yaşadık. Sonra okul taşımacılığına yönelik mevzuat değişikliği nedeniyle beklentiler oluştu. Yeni mevzuata uygun fabrika çıkışlı araçların piyasaya sunulmasını bekledik. Aslında hedefimiz 2015 yılından beri toplamda 400 adet araç almaktı. Bunu hep geciktiriyoruz ama 2019 yılından da korkuyoruz açıkçası. Çünkü yani hesapların tutmayacağı bir yıl olabilir. İnşallah öyle olmaz. Emin adım atmak istiyoruz. Geçen sene söylediğim gibi 100’mü, 50’mi, 40’mı diye düşündük. Mustafa bey ve Osman bey ile de görüşürken 50 diye düşündük ama hesapları yaptık ve 20 gibi planladık. Haziran ayında okullar kapandıktan sonra yazın genelde araç değişimi olur o zaman arkası gelecek inşallah. Mercedes grubuna ve finans tarafına çok teşekkür ediyoruz.  Bu alımlar sürecek diye düşünüyoruz. Has Otomotiv ile artık bir aile gibi olduk. Biz açıkçası başka bir bayiden fiyat almıyoruz” dedi.

Haziran ayında yine yatırım olacak 
Sesli ve Ofses Turizm’i aslında aynı kuruluş olarak gördüklerini belirten Metin Sesli, “Haziran ayında ertelediğimiz bir yatırımı da Sesli Turizm için yapacağız. Ofses Turizm’e yine yatırım olacaktır mutlaka. İki yıldır beklediğimiz hedef var. O hedefi tutturmamız gerekiyor. 2015’ten bu yana 100 araç aldık. Bunun 300 olması gerekiyordu. Piyasa da bireysel araç sahip sahipleri sektörden çıkıyor. Artık günde iki, üç iş yapma imkanı kalmadı. Hem trafik hem saat değişikliği bunda etkili.  Yeni yasa ile çok büyük zorluk geldi. Yeni donanımların farklı bir maliyeti var.  Ayıca yeni bir araç alındığında belediyeye de 44 bin TL’yi aşan bir para ödüyorsunuz. Önümüzdeki süreçte özmal yatırımı yapan güçlü firmalar ayakta kalacak. Müşteri bir anda servisi değiştirebiliyor. Bir anda başlamanızı isteyebiliyor” dedi.

Seri plaka ve araçların üzerindeki yazılar 
Yeni uygulamalarla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Metin Sesli, “Hostesin lise mezunu olması isteniyor. Ama sizin bu istihdamı yapmanızda oluşacak maliyeti veliye yansıtma konusunda konulan sınır da 35 TL. Bunu koyduğun zaman lise mezunu hostesi çalıştırma şansınız yok. Bu nasıl aşılacak? Araçlardaki yazılarla ilgili kararda ise bunu yasaklamanın kimseye faydaya getireceğini düşünmüyorum. Araçların önünde yazı varsa polisin ceza kestiğini görüyoruz, biz araçlarımızdan söktük. Plakaları henüz yazmaya başlamadık. Verilen ölçülerde araçlara uygun değil. 1 metre 10 santim deniliyor ama kapı öyle değil. Küçültüyorsun, ama ölçüyorlar.  Bunlara iyi bakılması gerekiyor. Biz plaka serisini ilk geçen firmalardan olduk. Ama hata yaptık. Aracı satarken notere gidiyorsunuz, önce plakamızı değiştirmek zorunda kalıyoruz. Aslında aldığınız arabaya da o plakayı takarsınız. O plaka anında bir başkasına veriliyor. Bugün buradan araçları alacağız. Tekrar bu araçların plakalarını değiştireceğiz. Burada 1500 TL gibi bir maliyet karşımıza çıkıyor. Aslında sattığımız arabanın plakasını bu yeni aldığımız araçlara takabilmeliyiz, Bir aracın okul taşımacılığı alanında hizmet verebilmesi için 17 belge isteniyor” dedi.  


Yıla böyle bir teslimatla başlamak çok güzel  
 
Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz, “Yeni kendimize geldik. Yılın başı daha. Yıla böyle bir teslimatla başlamak çok güzel. İnşallah hem bize hem bayiimize hem de Ofses Turizm’e hayırlı, uğurlu gelir. Emeği geçen herkese Mustafa beye, Osman Beye, Filo Satış Müdürü Serdar beye finans ve satış tarafına teşekkür ederim. Hep diyoruz ki doğru iş yapanlar bir araya gelirse sonuç doğru olur. Ofses Turizm hep doğru hesap yapan, işini profesyonel yapan kişiler. Bizim için doğru müşteri. Bizim de duruşumuz belli. Ofses Turizm’e hayırlı olsun” dedi. 

Okul taşımacılığında en çok tercih edilen araç Sprinter
“Yılı 30-35 gibi daralma ile kapanır diye tahminler yürütüyorduk” açıklamasını yapan Tufan Akdeniz, “Biz yılı kapattık. Kendi rakamlarımızı biliyoruz ama henüz sektörün rakamlarını bilmiyoruz. Biz geldiğimiz nokta itibariyle satışı artıran yok. Kafa kafaya çıkan da yok. Ama en az satışı düşen kim olur dersek burada biz görünüyoruz. Okul servisi alanında en çok tercih edilen uzak ara Sprinter oldu. Çok emek harcadık ona. Homolagasyonunu başarmak için. Avrupa çizgisinde oldu. Başarılı araç çıktı. Sonra kurda hareketlilik oldu. Önce fiyatını artırdık, sonra kampanya ile 35 TL gibi bir seviyede geri çektik.  Ekim kapanış itibariyle daralma Sprinter sınıfında daralma yüzde 60’ı Vito sınıfında yüzde 70’i geçmişti.  KDV ve ÖTV indirimi bu oranları 50’ye çekti. 25-20 civarında etkisi oldu. Yine ilk üç ayda da indirimin yine etkisi olur ve bu seviyede daralma olur. KDV’nin ters etkisi de oldu. Yıl sonunda KDV nedeniyle araç alımı planlayanlar ama indirim olunca almayayım diyenler de oldu. Bu indirim bitince ne olur, onu o zaman konuşmak gerekiyor. İlk üç ayda 2018’in son iki ayı gibi geçecek görünüyor. Bu senenin ikinci yarısında Yeni Sprinter aracımızı görebiliriz” dedi. 

    Yorumlar

E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 19 Haziran 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 19 Haziran 2019 Manşeti
Arşiv