Okullarda açık eksiltme ihaleleri yapılmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı okul taşımacılarının yoğun eleştirilerine maruz kalan Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslarda değişikliğe gitti. Taşımacılar ihale ile değil, kurulacak komisyon ile belirlenecek.

05 Haziran 2018 Salı 17:17
Bu haber 12128 kez okundu
Okullarda açık eksiltme ihaleleri yapılmayacak
Ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile açık eksiltme usulü ihaleler yapılması kararlaştırılmıştı. Yeni yayınlanan düzenleme ile ihale şartı kaldırılarak, kurulacak komisyonların taşımacıyı belirlemesi kararlaştırıldı.  

Servisçiler memnun 
İSTAB Başkanı Turgay Gül ve İSAROD Başkanı Hamza Öztürk son düzenlemeyi Taşıma Dünyası’na değerlendirdi. İSTAB Başkanı Turgay Gül:  
Yeni düzenleme sektör açısından çok iyi oldu. En azından işin ucunda parasal konular artık gündeme gelmiyor. Böylelikle haksız rekabetin önüne geçildiğini düşünüyorum. Sektörün bulunduğu durum belli. Birde açık eksiltme ihalesini düşünürseniz, servisçiler çok daha zor durumda kalacaktı. Herkes işini alabilmek için belli bir indirim yapmayı göze alacaktı. Ama sektörün içindeki durum da düşünüldüğünde daha da kötü senaryolar ortaya çıkacaktı. İşini düzgün yapan, kurumuyla iyi ilişkileri olan gerçekten velisini memnun eden, çalıştırdığı kişiyle de iyi birlikteliği olan hem firma hem esnaf adına bence çok güzel bir usul ve esaslar oldu. Burada İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Zekine Dayıoğlu’na teşekkür ediyorum. Onun destekleri çok önemliydi. Ankara’ya gitmemize ön ayak oldu. Oradaki toplantıya bizleri davet etti. Bizler de fikirlerimizi ilettik. Belki de bir ilk oldu. 

Bakanlık taslak hazırladı
Bize gönderdi. Biz görüşümüzü aktardık, daha sonra değişiklikler yapıp tekrar bize gönderdi. Bizim görüşlerimizi tekrar incelediler ve son şeklini yine göndererek. “uygun mudur” diye sordular. Yaşanan süreç bizim adımıza çok güzeldi. En azından Milli Eğitim Bakanlığı çok iyi biçimde hazırlandı. İSAROD, Yalova Esnaf Odası, ATO, İTO, İSTAB, Ankara Servisçiler Odası, TŞOF vardı. Güzel bir toplantı oldu. Türkiye genelindeki sorunun ortak olduğuna Bakanlık karar verdi ve bir önceki düzenlemeden çok daha iyi oldu. Hepsinden önemlisi şunu sordular; “Açık eksiltmeyi tamam kaldıralım, yerine ne koyalım” dediler. Bizde dedik ki, “ öğrenci taşımacılığı gibi önemli bir işi parasal boyutta değerlendirmek kadar tehlikeli bir şey olamaz” dedik. Bizim düşüncemize uydular. En önemli konu komisyon karar verirken hizmetlerin araç parkının yaşına bakacak. Özmal durumlarına bakacak. Okulun bulunduğu il ve ilçelere bakacak. Bu iş ne kadar ticaret olsa da bu iş bir mahalle ilçe ve bölge işidir. Bölgenin firmasının daha güvenilir olduğu en azından oradaki yaşayanlar tarafından bilinir olması bunlar önemli  kriterler. Tüzel kişiliklerde de daha önce bu işi yapıp yapmadığı servis işine hangi tarihte başladığı kaç yıldır bu işi yaptığı bunlar hep önemli kriterler. Biz bunlara çalışırken hep memnuniyet kalite ve verilen hizmetin ölçülmesi adına yaptık. 


İSAROD Başkanı Hamza Öztürk: Esnafın beklediği şekilde çıktı 
 Yeni usul ve esaslar esnafın beklediği şekilde çıktı. Daha önce hazırlanmış olan açık eksiltme, kapalı zarf usulü teklif gibi hususlarda esnafın çok sıkıntı yaşayacağını görmüştük. Bunu yetkililere ilettik. Çözüm noktasında Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde İSTAB ve İSAROD olarak ortak çalışmalar yürüttük.  Sonucunun da hayırlı olacağını düşünüyoruz. Usul ve esasların hazırlanmasındaki sebep okullarda geçen sene yaşanan olumsuzlukların ortadan kalkması için bu çalışma yapıldı. Türkiye genelinde sıkıntının ortadan kaldırılması için İTO, ATO’nun ve diğer illerdeki esnaf odaları ile birlikte ortak çalışma yaparak Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne sunduk. Onlarda inceledi ve uygulamaya koydular. Bu düzenlemede belirlenen şartlar konuşarak, tartışarak ortaya çıktı. Bizim isteğimiz dışında bir husus yazılmadı oraya. Sıkıntılı olan her konuyu ilettik. Düzenlemede Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği fiyatlarda komisyon herhangi bir tasarrufta bulunamayacağına yönelik bir hususta yer alıyor. Bu düzenleme ile işin daha kaliteli ve güvenli şekilde yapması hedeflendi.  

YENİ OKUL SERVİS ARAÇLARININ ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 28 Ocak 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 28 Ocak 2019 Manşeti
  Arşiv