Servis Araçlarında Koronavirüs Önlemleri

Gürsel Turizm Şirket Araçları Koordinatörü Umut Demircan, koronavirüs sürecinde kaptanların ve araçların sağlıklı hizmet vermesi ve yolcuların güvenli şekilde taşınmasına yönelik aldıkları önlemleri Taşıma Dünyası ile paylaştı.

26 Mayıs 2020 Salı 20:12
Bu haber 3122 kez okundu
banner61
Servis Araçlarında Koronavirüs Önlemleri
Mart ayından bu yana, koronavirüs birinci gündem maddemiz oldu. Koronavirüsün nasıl yayıldığını, ne gibi önlemler almamız gerektiğini, bireysel olarak da hepimiz ezberledik. Kurumların iş süreçlerinde ne gibi kurallar getirdiklerini ve ne gibi önlemler aldıklarını merak ettik. İşte hem bu merakımızı gidermek hem de diğer taşımacılara bilgi verebilmek adına personel ve servis taşımacılığının önde gelen şirketlerinden Gürsel Turizm’in Şirket Araçları Koordinatörü Umut Demircan’a sorduk... 


Kaptanlara sağlık takibi 
Çalışanların ve taşıdıkları yolcuların sağlığı ve güvenliğinin en önemli öncelikleri olduğunu belirten Gürsel Turizm Şirket Araçları Koordinatörü Umut Demircan, “Mart ayında başta ilköğretim, lise ve üniversitelerin koronavirüs nedeniyle kapanması ve akabinde birçok firmanın homeofis çalışma sistemine geçmesiyle birlikte personel servis araçlarının bir kısmı park alanlarına çekildi. Biz ilk olarak kaptanlarımızdan özellikle kalp, şeker, vb. kronik rahatsızlığı bulunan çalışanlarımızı tespit edip onları ücretli izne çıkarttık” dedi.


Araçlara detaylı bakım
Parka çekilen araçları kendi bakım atölyelerinde geniş bir kontrolden geçirdiklerini belirten Koordinatör Demircan, “Araçların arıza tespitlerini yapıp, periyodik bakımlarını tamamladık. Araçlarımız tavandan tabana, koltuklara kadar detaylı temizlendi. Havalandırma sistemi, klima bakım filtre temizlikleri ve gaz dolumları da yapıldı” dedi. 


İlaçlama ekibi oluşturduk
Araçların koronavirüs süreci ile birlikte çok daha sık ilaçlanması durumunun oluştuğunu belirten Umut Demircan, “Önceden de araçlarımızı belirli periyodlar halinde ilaçlıyor ve temizletiyorduk. Virüs ile birlikte araçların ilaçlanma süresi çok daha kısa periyodlar halinde yapılması zorunluluğu oluştu. Bünyemizde çalışan arkadaşlara araç ilaçlama konusunda eğitimler aldırdık ve kendi araç ilaçlama ekibimizi oluşturduk. Şirket araçları ile birlikte tedarikçilerimizin de araçlarının ilaçlamasını periyodik olarak yapıyoruz. Araçlar sefere çıkmadan en az dört saat önce ilaçlanıyor. Vardiya servislerimizde her gün, sabah akşam tanımlı personeli taşıdığımızda iki günde bir mutlaka ilaçlama yapıyoruz” dedi.


Sürücüler dışarda kalmıyor
Virüs sürecinin araçlardaki temizlik ile sınırlı olmasının mümkün olmadığını belirten Demircan, “Sürücülerimize maske, yüz koruyucu siperlik, eldiven, dezenfektan dağıttık; temizlik, hijyen ve havalandırma kuralları konusunda hassas davranmaları için bilinçlendirdik. Her gün mesaj yoluyla kendilerine muhakkak hatırlatıyoruz. Sürücülerimizin servislerinin bitiminden sonra da dışarıda dolaşmamaları ve bir araya gelmemeleri için evlerine ulaşımlarını sağlıyoruz” dedi.

 Koltuklarda isim listesi 
Umut Demircan, araçlarda taşınan yolcunun sağlığının korunmasına yönelik aldıkları önlemleri de şu şekilde açıkladı: “Sürücüyle yolcuları özel bir bölme yaparak ayırdık. Yolcularımızın kullanımı için her aracımızda dezenfektan, tek kullanımlık mendil ve maske bulunuyor. Gürsel Turizm yolcu oturma düzeni oluşturarak tüm koltuklarımızı numaralandırdık. Yolcularımızın fiziki mesafeyi koruması adına koltuklara isim listeleri astık ve araca binen yolcularımızın her gün aynı koltukta seyahat etmelerini sağlıyoruz. Bununla birlikte, yolcu oturma düzeni kapsamında sosyal mesafeyi korumak adına kesinlikle boş koltukları kullanmamaları için uyarı levhaları astık. Fazla yolcu taşımamakla birlikte yolcularımızın da mağdur olmaması için birçok güzergahta iki araç çalıştırmaya başladık” dedi.  
Kaptanlarımızın ve sektör mensuplarımızın Ramazan Bayramı’nı kutlar, sağlıklar dilerim. ■


Okul taşıtları 
Okulların tamamen kapalı olduğunu belirten Umut Demircan, “Okulların açılma dönemi belli olduğunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınlayacağı önlemler kapsamında üniversite ve okul aile birliklerinin de görüşlerini alarak biz de okul servislerimizde gerekli tedbirlerimizi oluşturacağız” diye konuştu. 

    Yorumlar

E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 07 Temmuz 2020 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 07 Temmuz 2020 Manşeti
Arşiv