Servis sektöründe yangın var!

İTO 22. Nolu Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı Ali Bayraktaroğlu, “Servis sektöründe sıkıntı var deniliyor. Hayır yangın var, facia var” dedi.

10 Ekim 2016 Pazartesi 10:16
Servis sektöründe yangın var!
İstanbul’da Servis Araçları Plaka Tahdidi Zümre toplantısı, 5 Ekim Çarşamba günü İstanbul Ticaret Odası’nda yapıldı. İTO 22. Nolu Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi’nin organize ettiği zümre toplantısına İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Orduhan, 22. Nolu Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı Ali Bayraktaroğlu, Meclis Üyesi Levent Birant,  İstanbul Ulaştırma Bölge Müdür Yardımcısı Ayhan Özköse, İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Ahmet Bulut ve ekibi,  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu Müdür Yardımcısı Kadir Yırtar, İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, İSTAB Başkanı Ahmet Karakış ile çok sayıda firma sahibi ve bireysel servisçi katıldı. Konuşmacılar plaka tahdidi beklentilerine yönelik düşüncelerini açıkladılar.  

Sektörün güncel sorunları var 
İTO Başkanı İbrahim Çağlar: En önemli gördüğümüz sektörlerden birisi. Her sektörün olduğu gibi bu sektörün de sıkıntıları, maddi ve manevi anlamda güncel sorunları var. Zümre toplantılarına en çok katılım bu sektörde oluyor. Plaka tahdidi meselesi var. Sayın Cumhurbaşkanından bir taahhüt alındı. Bazı şehirlerde var, bazılarında uygulanmıyor. Belediye hassasiyetle üzerinde duruyor. Sayın Topbaş ile görüştük. Onlar da ‘iyi bir sistemin içerisinde oturtalım ve bundan sonra sağlıklı şekilde yürüsün’ diyorlar. Sorumluluklarınız büyük ve önemli; çocuklarımızı siz taşıyorsunuz. Sürücülerin eğitimine önem vermelerinizi diliyorum. ■İTO Başkanı Çağlar: Kapım sizlere açık 
İbrahim Çağlar’ın konuşmasının ardından, bireysel servisçiler, plaka tahdidi mücadelesinde, eylemlerinde İTO Başkanı olarak kendilerini yanlarında görmedikleri ve randevu alamadıkları yönünde birtakım eleştirilerde bulundular. Başkan Çağlar da, “Ben her randevu talebine açığım. Cep telefonum da herkese açık. İSTAB’ın her zaman yanında oldum. Herkesle görüşürüm. İTO ilk günden beri bu işe destek oldu. Sayın Topbaş ile görüştüm. Bu konu üzerinde çalışılıyor. Randevu istedik, verilmedi eleştirisini kabul etmiyorum. İTO olarak hem plaka tahdidinin içerisindeyim, hem de takip ediyorum.  Desteklemesem bugün de burada olmazdım” cevabını verdi.22. Nolu Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı Ali Bayraktaroğlu:

Sıkıntı değil, facia!

İTO, servisçinin yanında olduğunu dava açarak gösterecekti. Ama bunu yapamadı. Sektörde sıkıntı var dedi Sayın Başkan, ama sektörde yangın var. Facia var. Servisçinin her yaptığı haber oluyor. Nerde yaşıyoruz biz? Taksi ve minibüsçüleri gören yok mu? Kendine ayrılmış yolu aşan metrobüse bakın. Dünyanın her tarafında servis taşımacılığını inceledik. En iyi araçları bizim servisçi kullanıyor. ABD 30 yıllık araçları kullanıyor. Emniyet kemeri yok. Ne yapalım, ağzımızda kuş mu tutalım. Biz Sayın Topbaş’tan mesleki komite kararı ile randevu istedik. 5 sene oldu cevap gelmedi. Başkan görüştü. Ama komite olarak görüşemedik. Ankaralı servisçiler dertlerini Başkan Gökçek’e çok güzel anlatıyor. Neden biz İstanbul’da anlatamıyoruz? Daire başkanına gidiyoruz, oradan TUHİM’e gidiyoruz. 

Plaka tahdidini savunuyoruz
Muzaffer Bey ile kırk defa görüştük, ilk lafı ‘plaka tahdidi için geldiyseniz ben bunu istemiyorum’ oluyor.  Bize çocuklarımızı taşıyorsunuz,  kutsal iş yapıyorsunuz deniliyor. Aynı şeyi bürokratlar düşünüyor mu? Abdürrahim Beyi tebrik ediyorum. Herkes hesap soracak. Pirince gittik, geldik bulgur yok. Pazartesi itibariyle 16 bin 670 kişiyiz, sadece İTO ayağı bu. Diğer odalara kayıtlı olanlar da var. 25 yıldır mücadele eden esnaf arkadaşımıza destek verdik. Bu sektöre plaka tahdidi gelmesini savunuyoruz. Sayın Topbaş, lütuf buyuracak bu iş olacak. Kadir Bey istemeden bu iş olmaz. 5216 yasa ona yetki vermiş. 12 tane alt komisyon toplantısı yapıldı.  Şubat ayında UKOME kararı ile yönerge değişti. Temmuz ayında Meclis kararı 40 bin TL. 5 yıl vade. Aracınız ve plakanız yok hükmündedir. Yapmış olduğunuz iş yok hükmünde. UKOME Kararı öyle diyor. Haberiniz var mı UKOME Kararı’ndan? Asla yok. İTO dava açmadı. Bu iki karara da odalar dava açmalıydı. Ben iki şirketim adına açtım. İyi gidiyor. İTO bu davalara müdahil olsun. Başkasına dava açtırarak bu iş olmaz. 

10 yıl belge
Senin arabanı 10 yıllığına tahsis ettim, ama 10 yıllığına senden 40 bin TL alırım. Hangi tüccar, ‘verdiğim 40 bin lira 10 yıl sonra ne olacak’ diye sormaz. 10 yıl sonra herhangi bir talep hak edemezsin. ‘Çünkü taksi ve minibüsten canım yandı’ diyor. Bu yönerge, ceza yönergesi. Toplu Ulaşım Hizmetleri, ‘sen elini taşın altına sok’ dedi. Biz de milyonlar yatırdık, araç aldık. Bugün o arabalar yok hükmünde. 50 arabadan sonra, 100 arabadan sonra şu kadar ödeyeceksin. Hak, hukuk dinlenmiyor. Para ödemezsen yol belgesi yok. 

Bize sorulsun 
Eşitlik ilkesini İstanbul’a da uygulayın. 31 ilde hangi uygulama varsa o uygulama İstanbul’da da olsun. Davalara odaların müdahil olması gerekiyor. Diyalog olmadığı takdirde atılacak ilk adım bu olmalı. Bu işin sonuna kadar gideceğiz. Arkamızda duracak sivil toplum örgütlerinin kararlılığına ihtiyacımız var. Sivil toplum örgütleri siyaset yapacaksa, unutun bunu.  Güzergah izni, servis kartı artık paralı oldu. Bakanlar, bürokratlar hep taksi durağında. Neden biz bu kadar sevilmiyoruz. İBB önce taşıma hatlarındaki eksiklikleri gidersin. Bu sektöre plaka tahdidi gelene kadar mücadelemiz devam edecek. ■İSTAB Başkanı Ahmet Karakış:

Biz mücadeleyi sürdüreceğiz 

Cumhurbaşkanımızın sözüne rağmen plaka tahdidi talebimiz İBB tarafından olumlu değerlendirilmedi. Plaka tahdidi uygulaması biz servis sektörü için güvence, istikrar, güvenli yatırım, kontrollü büyüme, sürdürülebilir hizmet,  düzen ve itibar demektir. Devlet büyüklerimizin ve İBB yetkililerinin bu mücadelemizi anlayışla karşılayacağınıza, durumu tekrar değerlendireceklerine inancımız tam. Haklı olduğumuza sonuna kadar inanıyoruz. Bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Servis sektörü 25 Mayıs sonrası çok büyük zarar gördü. 10 bin kadar giriş oldu. Bu, yaşanan sıkıntıları artırdı. Zaman zaman Sayın Çağlar’dan destek istedik, bize destek verdi. Sayın Topbaş ile birebir görüşerek sorunları iletti.  Ama Şubat 2016 tarihinde tahdit ile alakası olmayan, Türkiye’de örneği olmayan, çelişkilerle dolu, sorunları çözmeyen aksine yeni külfetler getiren bir yönerge yayınlandı. 

İstişareler yapıldı 
Devir hakkı ve belge süresi gibi sorunları çözemedik. İSTAB, İSAROD ve İTO 22 Meslek Komitesi olarak bir araya geldik. Kartal’da ve UKOME önünde açıklamalar yaptık, hukuk mücadelesini başlattık, 16 dava açtık. Diyalog kapısını da kapatmadık. Bazı düzenlemeler yapıldı. Tedarikçilerin noter kanalı ile sözleşme yapılmasının ek maliyet getireceğini ifade ettik, düzeltiler. Ama yeni taşımacı için 120 bin TL, yaptırım cetvelinin yeniden gözden geçirilmesini, servis araçlarına B plaka verilmesini talep ettik. Bunlar karşılık bulmadı. 

Yapamazsak bırakırız
Sektörün hakkını sonuna kadar koruyacağız. Konuşarak, eylem yaparak talebimizi alamadık ama hukuk süreci devam edecek.  Ne yapılması gerekiyorsa yaparız. Yapamazsak bırakırız. Hiçbirimiz makam mevki peşinde değiliz. Yol belgesinin, devir ücretinin mahkeme konusu yaptık. Hiçbir toplantıda konuşulmayan firmaların özmal araçlarına yönelik, kimin önerdiği belli bile olmayan, bir düzenleme çıktı. Bu adaletli bir uygulama değil. Burada haksız kazanç doğacak anlayışı çıkıyor. Havalimanı yapılıyor, arsa fiyatlarında rant oluştu. Metro geliyor rant oluşuyor. Servis fiyatları artacak açıklamaları da yanlış. Belediyenin verdiği fiyatların altında çalışıyoruz. Belki olması gereken fiyatlara geliriz. Bu konuları her yerde anlatmamız gerekiyor. Başka illerde de plaka tahdidi mücadelesi 7-8 yıl sürdü. Firmalar bu talebe iki yıl önce katıldı. İSTAB veİTO, İSAROD bu konunun sonuna kadar arkasında. Sektörün sivil toplum kuruluşu olarak çalışmaya devam edeceğiz. İnanırsak başarırız. ■İSAROD Başkanı Hamza Öztürk:

İntikam alıyorlar 

Servis sektörü 25 Mayıs öncesini arar hale geldi. 25 Mayıs’ta Sayın Cumhurbaşkanı ‘bize hayırlı olsun’ dedi. Şubat 2016’da bir anda kabul edilerek çıkan Yönergede yukarıda yazılanla aşağıda yazılan birbirini tutmuyor. Mevcut taşımacı yeni bir araç almak istediğinde buna izin verilmiyor. Yeni taşımacıya bu izin neden veriliyor? 11 Şubat 2016 tarihli yönergede okullar kontenjan öğrenci dayatması yapamaz. Okul gezilerine, resmi bayramlar dahil olsa bile, ücretsiz araç istenemez diyor. Ücretli araç istendiğini hiç görmedik. Daire Başkanı bile okumadığını, bilmediğini söylüyor.  Yapılan toplantı ve hazırlanan rapordan hangisi var bu yönergede? Hiçbirisi yok. Toplu Ulaşım Hizmetleri bizden intikam alıyor. Siz kim oluyorsunuz da Büyükşehir Belediyesi’ne rağmen Cumhurbaşkanı’ndan söz alıyorsunuz? 

Dava açtık
Biz İSAROD olarak hangi madde bize dokunuyorsa ona yönelik dava açtık. 16 arkadaşım bireysel dava açtı. Oda olarak da açtık. Araç devrinde taksiler için 2 bin 300 TL alınıyor, servisçiden 3 bin TL isteniyor. Özel halk otobüsünde olan zorunlu koltuk sigortası, dolmuşçuda yok, ama servisçiden isteniyor. Büyükşehir Belediyesi’nin özel sigorta şirketleri ile ne gibi bir anlaşması var? 0-6 yaş arası araç olacak. Siz 2009 model aracınızı hangi pazarda satacaksınız? 

Yanlıştan dönmek erdemdir
Şehir dışına çıkarsa şu kadar ceza, gösterdiğimiz akaryakıttan almazsa şu kadar ceza var. Benim plakam 300-500 etsin derdinde değilim. İSAROD olarak dava açtık. Üyelerimize dava açtığımız konusunda gereken bilgiyi verdik. 25 Mayıs sonrasında, bir servisçi araba aldıysa onunla ilgili sorun yok. Ama hangi şirket 10-20 araba aldıysa onların peşindeyiz. Servis sektöründe 50 bin araç falan yok. Benim odama 2015 yılında 3 bin 509 yeni kayıt var. Toplam 16 bin 94 aktif üyemiz var. Diğer odalarda da 4 bin kayıt var. Bulun 50 bin rakamını, yok! ■

    Yorumlar

E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 13 Kasım 2017 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 13 Kasım 2017 Manşeti
Arşiv