“Servis şoförlerini köle gibi görmeyin”

banner65

Mini Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Öksüz: 1985 yılından beri öğrenci servis taşımacılığı yaptığını belirten Mehmet Öksüz, "Herkes kolaylıkla şoförleri suçluyor. Veliler de para veriyorum anlayışı ile servis şoförlerine istedikleri gibi davranacaklarını düşünüyorlar. Oysa bir hizmet satın alıyorlar, nasıl şoförün sorumlulukları varsa velilere de düşen sorumluluklar var. Bunu birçok veli yerine bile getirmiyor” dedi.

SERVİS TAŞIMA 20.09.2017, 09:50 20.09.2017, 10:15 Taşıma Dünyası
8789
“Servis şoförlerini köle gibi görmeyin”
RÖPORTAJ: ERKAN YILMAZ

2017-2018 eğitim ve öğrenim dönemi başladı. 18 milyon öğrenci 18 Eylül itibariyle okullarında ders başı yaptı. Tabii servis araçlarının da zor bir dönemi de böylece başlamış oldu.

Zor bir süreç başladı 

Yeni öğrenim döneminin hem velilere, hem öğrencilere hayırlı olmasını dilediğini belirten Mini Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Öksüz, “Yarınlarımız olan gençlerimize büyük bir önem veriyor ve onların başarılı olmalarını diliyorum. Gençlerimizi okullara ulaştırırken biz servis taşımacılığı içinde zor bir dönem başlamış oldu. Meslektaşlarıma da güvenli, kazasız, belasız ve kazançlı bir eğitim-öğrenim dönemi olmasını diliyorum” dedi.

Hep kötülükler dile getiriliyor, hiç iyi tarafı yok mu?

1985 yılından beri öğrenci servis taşımacılığı alanında hizmet verdiğini belirten Mehmet Öksüz, “Dünyanın en zor işlerinden ve en ağır sorumluluklarından birisini yerine getiriyoruz. Ama aynı şekilde destek ve ilgi görüyor muyuz. Tabi ki hayır. Okul servisleri ile ilgili hep kötülükler yazılıyor, konuşuluyor, ama iyiliğine yönelik kimse bir söz söylemiyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde evin kapısından öğrenci alınmıyor. Servisler siteye giriş yapıyor, çocuğu bekliyor. Bu arada o beklerken arkada bir araç varsa sabırsız şekilde kornaya basıyor, küfürler, hakaretler ediliyor. Yetmiyor, şoför veliyi arıyor, geldiğini söylemek için veli, “Patladın mı geliyor” cevabını alıyor. Çocuklar, veliler aracı beklemiyor, hep şoförler çocuğu bekliyor. Oysa çocukların servisi beklemesi gerekiyor. Veliler para veriyorum diye, servis şoförünü kölesi gibi görüyor” dedi.

İzmir’de yaşanan üzücü olayın kendisini de derinden sarstığını belirten Mehmet Öksüz, “Minik Alperen’in akıl almaz bir ihmalkarlıkla ölümü beni de çok üzdü. Burada sorumluluklarımızın ne kadar ağır olduğunu da bu acı olay gösterdi. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için bu mesleğe girişlerin de mutlaka bir denetim ve kontrol altında olması gerektiğine inanıyorum. Tahditli plaka olması da yeterli değil. Bu işi yapacakların meslek yeterliliğinin çok detaylıca araştırılması ve ona göre bu mesleğe giriş izninin verilmesi gerekiyor. Yine sabıkalı şoför çalıştırma durumu. Bu noktada kontrolsüzlük ve denetimsizlik söz konusu.  Kurumsal firmalar şoför konusunda çok dikkatli olmak için çaba gösteriyor. Ama kamunun da burada denetleyen unsuru olma özelliğini hayatın içinde göstermesi büyük önem taşıyor. Yetersiz denetimsizlikler ve mevzuat eksiklikleri hiç istenmeyen olaylara neden olabiliyor” diye konuştu. 

Trafikte okul servis aracına saygı

Araç kullananların trafikte birbirine saygısının olmadığını ama kendisini en çok üzen durumun ise okul servis aracına saygı gösterilmemesi olduğunu belirten Mehmet Öksüz, “Araç başına geçildiğinde bir canavara dönüşen insanlar var. Bu insanlar kural tanımıyor, başka bir sürücüye de saygı bile göstermiyor. Ama okul servis aracına da saygı göstermemesi gerçekten beni çok üzüyor. Servis aracından inen bir öğrenci veya binen bir öğrenci  için araç durduğunda arkadan şoföre korna basmalar, hakaretler ediliyor. Burada kanun koyucuya görev düşüyor. Tüm gelişmiş ülkelerde trafikte saygı ve kurallara uyum çok net şekilde izlenir.  Ama okul servis araçları burada ayrı bir noktada tutulur ve o araca yaklaşma mesafesi bile sınırlıdır. Bırakın arkadan korna basmayı, taciz etmeyi yaklaşma mesafesi sınırı bile var. Cezaları da ağır. Burada mevzuata da bazı eklemeler yapmak gerektiği düşüncesindeyim” dedi. 

Veliler bir an kendilerini şoför veya hostes yerine koysun 

Servis şoförlerinin ve hosteslerin çok zor bir süreci yürüttüğüne dikkat çeken Mehmet Öksüz, “ Bir araçta 18 öğrenci taşımak. Bu öğrencileri sağ salim okullarına veya okullarından evlerine ulaştırmak. Bu arada seyahat sürecinde de onlarla iletişim halinde olmak, sakin kalmalarını sağlamak, yaramazlıklarını yönetebilmek bile çok zor bir iş süreci. Şoförler bunun üstesinden gelmek için çabalarken, velilerin de bir parça olsun onlarla empati kurmasını ve hatta mümkünse bir kez servis sürecine katılmasını öneriyorum. Okula gidiş ve gelişte bir gözlem yapsalar, belki şoför ve hosteslere karşı bu kadar anlayışsız olmakta istemeyeceklerdir” dedi. 

Servis çocuğu değil, çocuk servisi bekleyecek 

Okul servis araçlarının daha iyi hizmet verebilmesi için bazı önerilerde de bulunan Mehmet Öksüz, “Servis araçlarının sitenin içinde blok, blok dolaşmaması, hatta sitenin girişinde veya ana arterden alması çok daha hızlı bir hizmet süreci sağlar. Bu noktada belediyenin alacağı bir karara ihtiyaç var. Sitelere servis aracı girmeyecek ve servis aracı çocuğu değil, çocuk servis aracını bekleyecek bir yapıda hizmete geçilmesi gerekiyor” dedi.   

Karlılık söylendiği gibi değil 

Servis taşımacılığının karlılığının da söylendiği gibi olmadığını belirten Mehmet Öksüz, “Okul önlerinde yaşanan bazı olaylar sanki servis taşımacılığında çok büyük karlar varmış, bunun kavgası yapılıyor gibi insanlara yansıdı. Bu doğru değil. Mevzuat eksiklikleri ve denetimsizlikler bu işi herkesin yapabilmesine olanak tanınması bu kavgaların nedeni. Bunlara çözüm üretildiğinde kavganın da olmadığı görülecektir” dedi.  

Hosteslerin durumu 

Hosteslerin yaşadığı maddi zorluklara da değinen Mehmet Öksüz, “Hostesler sabah bir saat, akşam bir saat bu işi yapıyor gibi görünseler de trafik akışı içerisinde çocukların güvenliği için önemli bir iş yapıyorlar. Hosteslere ödenen ücretleri  daha iyi noktalara taşınması gerektiğine inanıyorum” dedi. 
Yorumlar (2)
Batuhan ulukuş 3 yıl önce
baskanım aldığımız paralar mazot ve okul komisyonlarına gidiyor rehbere sigorta çıktı birde biz hangisinin altından kalkıcaz sen sole
Kemal kacmaz 3 yıl önce
kk1 srck1 ticari biz bunları yerine getirdik ama kriz durumuna düştük çünkü kimse almadi.şehir içi kamyonet ler bu ülkenin değilmi gözüne dursun senin başkan
banner72
19
az bulutlu