Servisçiler 1 yıl erteleme istiyor

Servisçiler; okul servis şoförlerinin 3 Eylül 2020’ye kadar mesleki yeterlilik belge alma şartının 1 yıl ertelenmesini talep ediyor.

SERVİS TAŞIMA 20.08.2020, 14:10 20.08.2020, 15:12 Taşıma Dünyası
Servisçiler 1 yıl erteleme istiyor

25 Ekim 2017 tarih ve 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği okul servis şoförlerine 3 Eylül 2020’ye kadar mesleki yeterlilik belgesi alma şartı getirmişti. Şu an bu belirsiz ortamda belge alma şartı ertelenmeli


İSTAB Başkanı Turgay Gül, Koronavirüs süreci ile çok zor günler yaşadığını belirterek, “Mart ayından beri çalışamayan bir sektör var. Özellikle okul servis tarafı çok ciddi ekonomik kayıplar yaşadı. Bütün beklenti Ağustos ayı sonunda okulların açılmasıydı. Ancak pandemi süreciyle birlikte okulların açılmasına yönelik belirlenen tarih 21 Eylül oldu. Bundan sonraki süreçte okulların ne zaman ve nasıl açılacağı belirsizliği de devam ediyor. Kurslar da da nasıl bir eğitim süreci olacağı belirsiz. Bu yüzden biz Mesleki Yeterlililk Belge şartının bir yıl ertelenmesini talep ediyoruz. Her tarafımız belge oldu. Şu an şoförlerde uzun süredir çalışamamanın moral bozukluğu için de isyan ediyor” dedi.
Şu an sektör çok büyük sıkıntıda


Özer Bür İzmir Ticaret Odası Yolcu Taşımacılığı Komitesi Meclis Üyesi ve İzmir Toplu Taşımacılık ve Servis Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özer Bür, “ 2019 yılında İzmir Ticaret Odası mesleki eğtiimlerin İzmir Ekonomi Üniversite’sinde verilmesine yönelik adımları attı. Ancak daha sonra pandemi süreci başladı ve şu an sektör çok büyük sıkıntı yaşıyor. Okulların ne olacağı da belirsizliğini koruyor. Kurslar nasıl olacak o da belirsiz. Servis sektörü şu anda ekonomik olarak da bunu kaldıramaz. Biz belge alma şartına yönelik bir yıllık erteleme getirilmesini istiyoruz” dedi.

İzmir’de okul servis ücretleri

Okul servis ücretlerine yönelik İzmir’de yüzde 13 civarında bir zam olacağını belirten Özer Bür, “Bu zamdan memnunmusunuz derseniz, devlet okullarında sıkıntı yok. Ama özel okullarda araçlar çok düşük kapasite ile çalışıyor ve bu kapasite ile de bu zam düşük kalıyor” dedi.

İzmir’de yeni S plakaya ihtiyaç var

İzmir’de bir süredir gündemin S plaka olduğunu da belirten Özer Bür, “Belediye S plaka ile bugünki duruma bakarak hereket etmiyor, uzun vadeli planlamada İzmir’in yeni S plaka verilmesine ihtiyacı var ve biz bunu istiyoruz” dedi.  

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu