Servisçiler Çalıştayda Buluştu

Okul ve personel taşımacılarının meslek örgütleri, Ankara Toplu Taşımacılar Derneği’nin (ANTAD) ev sahipliğinde, Ankara Ticaret Odası’nda, 2 Mayıs Perşembe günü, sorunlarına çözüm bulmak amacıyla bir çalıştay gerçekleştirdi.

06 Mayıs 2019 Pazartesi 12:27
Bu haber 7620 kez okundu
Servisçiler Çalıştayda Buluştu
Servisçiler, sorunlarına çözüm bulmak amacıyla çalıştay düzenlemeye devam ediyor. 9 Mart’ta, İzmir’de, İZTAD’ın ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştaya İstanbul, Bursa, Antalya ve Ankara servis başkanları katılmıştı. 2 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştirilen çalıştaya, Adana ve Sivas’la birlikte toplam 7 il katıldı. Ankara Ticaret Odası meslek komitesi üyeleri de çalıştayda yer aldı. 

İZTAD Başkanı Coşkun Altın ve İSTAB Başkanı Turgay Gül Taşıma Dünyası’na açıklamalarda bulundular. 

Arayış İzmir’de başladı 

İzmir Toplu Taşımacılık ve Servis Hizmetleri Derneği (İZTAD) Başkanı Coşkun Altın, çalıştaylara yönelik ilk meşalenin İzmir’de yakıldığını belirterek, “Bu toplantıların hayata geçmesinde İSTAB Başkanı Sayın Turgay Gül’ün büyük katkıları var. Çalıştayda hostes yaşı ve eğitim durumu, SGK sorunu, eğitimli şoför sorunu, D2 belgeli taşımacıların servis taşımacılığı yapabilmesi konusundaki rahatsızlık (bu ciddi mağduriyetler yaratıyor) ve okul açılış saatlerinin mesai başlamasıyla çakışmasının getirdiği yoğunluk başlıkları altında konuşmalar yapıldı. Trafik yoğunluğu süreci stresli bir hale getiriyor ve trafik güvenliğini sıkıntıya sokuyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan iki daire başkanı da çalıştayımıza katıldılar. Sorunlarımızı yüz yüze iletme imkanı bulmamaz çok iyi oldu. Sektör mensuplarımızın sorunlarına çözüm bulma arayışlarımız devam edecek” dedi. 

Kamera ve sensör konusu 

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Başkanı Turgay Gül,  İzmir’deki çalıştayın ardından planladıkları gibi ikinci çalıştayı Ankara’da gerçekleştirdikleri belirterek, “Tam günlük iki oturumdan oluşan çalıştayda katılımcı il sayımız 7’ye çıktı. Öğleden sonraki çalıştayımıza Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Songül Koçer, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü İdari Davalar Daire Başkanı Sema Doğru da katıldı.  Bu süreçte Türkiye genelinde illerdeki uygulamaları tartışıyoruz. Birbirimize nasıl destek olabilirizin arayışını gerçekleştiriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, yeni çıkan araçlarda sensör ve kamera uygulanmasını, mevcut araçlardan bunun istenmemesini belirten görüş bildirdi. Araçların tadil ve dönüşümlerinde yaşanacak sıkıntılar ve sektör mensuplarına yükleyeceği ağır maliyetler söz konusu olabilir. Bütün Türkiye’yi kapsayan bu uygulamanın, zorluklar içerisinde olan firmaların bu maliyetleri karşılayamayacağı yönündeki düşüncelerimizi ilettik. Bakanlık yetkilileri de bu konuda açılan davalardan bahsettiler. Bir an önce bu sorunun çözümünü istediklerini ifade ettiler” dedi.

Hostes yaşı ve eğitim sorunu 

Gündeme gelen bir diğer konunun da hostes yaşı ve eğitim durumu olduğunu belirten Gül, “Hostes yaşı sorununun çözümüne pozitif baktıklarını ifade ettiler.  Daha önce bu işi yapmış kişilerden bu yaş şartının aranmaması veya mesleki yeterlilik belgesi konusunda taleplerimiz oldu. 7-8 yıldır sektörde hizmet veren hostesler var, bunların bir anda lise mezunu şartı ile açıkta kalmasının yanlışlığını dile getirdik. Bunlar işlerini hakkıyla yapılıyorlar.  Kalifiye elemandan bir anda hiç tecrübesi olmayan birine geçmek çok zor. Onların karşısına Danıştay kararı çıkıyor. Ama bir eklemeyle düzeltilebileceği konusunda hemfikir olduk. Her toplantıda bir konuyu halledebilirsek çok önemli adımı da atmış olacağız. Bundan sonraki çalıştayı yeni eğitim ve öğretim dönemi öncesinde İstanbul’da yapmayı planlıyoruz” diye konuştu. ■


Çalıştaya katılanlar 

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Songül Koçer, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü İdari Davalar Daire Başkanı Sema Doğru,  ANTAD Yönetim Kurulu Başkanı Derviş Özgül, ANTAD Yönetim Kurulu Üyeleri Savaş Üstün, Hakkı Yumuş, Genel Sekreteri Emre Gencan, İZTAD Başkanı Coskun Altın, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Cirit, Özer Bür, Genel Sekreter Kenan Gülay, EGETURDER Başkanı Rıdvan Koç, İSTAB Başkanı Turgay Gül, İTO 22. Komite Başkanı Köksal Yüzbaşıoğulları, Komite Başkan Vekili ve İSTAB Başkan Vekili Aziz Baş,  Komite Üyesi Bülent Doğmuş, İSTAB Genel Sekreteri Esat Yıldırım, Sivas Servisçiler Birliği Ufuk Mert, ATO 52. Komite Fatih Çınar, ATO Meclis Üyesi Ünsal Akkuş, Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mehmet Balıkçı, Tüm Servis Taşımacıları Federasyonu TÜSFED Hakan Orduhan, TÜSFED yetkilisi Rakibe Cangöz, Yusuf Tel, Cüneyt Keklik, Üyesi ve Özgün Turizm Afgan Genç, Tuğra Turizm Mesut Eser, Uz-Tur Turizm Hasan Uz, Güngör Turizm Ahmet Güngör, Alpser Servis Taşıma Ayhan Alp.
    Yorumlar

E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 17 Ekim 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 17 Ekim 2019 Manşeti
Arşiv