banner92

SERVİSÇİLER; “Çok acil desteğe ihtiyacımız var”

banner65

İSTAB Başkanı Turgay Gül, “Biz yeri geldiğinde herkesin gözünde en değerli varlıkları taşıyanlarız. Ama şu süreçte kimsenin dönüp yüzüne bakmadığı bir sektör haline geldik. Bu gerçekten acı verici. Okulların açılış tarihi 21 Eylül oldu. Bu tarihten sonraki süreçte belirsiz. Şu an Mart ayından Ağustos ayına kadar geçen sürede sektör mensupları bütün birikimlerini de yitirmiş durumda. Beklediğimiz destekleri bu süreçte alamadık, ancak sektörün gerçekten çok acil şekilde desteklere ihtiyacı bulunuyor. Yoksa birçok kişi ya işini yapamaz hale gelecek, yada çıkabilirse sektörden çıkacak” dedi.

banner74
SERVİS TAŞIMA 13.08.2020, 16:12 13.08.2020, 16:15 Taşıma Dünyası
SERVİSÇİLER; “Çok acil desteğe ihtiyacımız var”
banner95

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Başkanı Turgay Gül, okulların açılışının 21 Eylül’e ertelenmesi ve servis sektörünün mevcut durumu ile ilgili Taşıma Dünyası’na özel açıklamalarda bulundu.

Mart ayında başlayan Koronavirüs süreciyle birlikte okullar tatil edilmiş, iş yerlerinin büyük çoğunluğu da evden çalışma süreci başlatmıştı. 29 Nisan’da İSTAB Başkanı Turgay Gül yine Taşıma Dünyası’na verdiği röportajda mevcut durumu değerlendirmiş ve kamuya seslenerek, “Bu süreçten desteksiz çıkamayız” demişti.

Sektöre acil destek verilmeli

Mart ayından Ağustos ayına kadar geçen süreçte bekledikleri destekleri de bulamadıklarını belirten Turgay Gül, “En önemli isteğimiz Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin Temmuz ayındaki taksidinin ertelenmesi veya hiç alınmaması yönündeydi. Bu olmadı. Yine zorunlu trafik sigortası ve kasko tarafında bir süre uzatımı talep etmiştik ama aksine primler artış gösterdi. Servis araçlarının çalışmadığı bu dönemde prim artışlarına anlam veremedik. Sadece vergi ve SSK borçları ve aylık ödemelerin ertelenmesi sağlandı. Ancak zaten çalışmayan bir sektörün Ekim ayında ilk taksidini de ödemek mümkün olmayacak gibi görünüyor. Çok önemli destekler olmadığı takdirde birçok firma ya sektör değiştirecek yada sektörden çekilecek. Görüntü bunu gösteriyor. Çünkü firmaların elinde büyük yatırımlar var. Bu insanlar yatırımlarını nakitte tutmuş olsalardı, belki de 10 senede kazanamayacakları parayı kazanmış olacaklardı. Hakikaten bu durum moralleri çok bozuyor. Müteşebbis olup, ticaret yapıp, istihdam olanağı sunan bu insanların yaşadıkları durum hakikaten çok üzücü” dedi.Okullar kademe kademe açılacak..


Okulların 21 Eylül’de açılışının yapılacağına yönelik yapılan açıklamaların satır aralarında önemli bilgilerin olduğuna da dikkat çeken Turgay Gül, “Okulların kademe kademe acılabileceği de belirtiliyor. Bu bütün öğrencilerin aynı anda okula başlayamacağı anlamına da gelebilir. 8 ve 12’inci sınıfların sınava hazırlanacakları için, birde okula yeni başlayan 1 ve 2’inci sınıfların yüz yüze eğitim alabileceği gibi bir durum oluşturacak. Buda sağlık kurulunun alacağı kararlar neticesinde değişebilir. Benim kararlardan edindiğim izlenim okulların tamamının açılmasını öngörmüyorlar gibi geliyor. Bir ayda nasıl gelişmeler olur, onu da bilemiyoruz. Özel okullar 31 Ağustos’ta açılma planına göre öğrenci kayıtları yaptı. Biz öğrenci kayıtları da yapamadık. İyi ki yapamadık. Şimdi bu paraları geri ödeme konusu karşımıza çıktı. Zaten velilerde servis kayıtı yapmaya gelmiyor. Mart ayından sonraki süreçte velilere ücretleri ödeyelenler de, mahsuplaşanlarda oldu” dedi.

Personel taşımacılığının da kayıpları büyük

banner97

Okul taşımacılığının daha çok öne çıktığını ancak personel taşımacılığının da büyük bir kayıp yaşadığını belirten Turgay Gül, “Sektörün yüzde 35-40’lık kapasitesi hem fabrika hem okul yapan araçlardan oluşuyor. Şu an kısa çalışma ödeneği devam ediyor ve bu da evden çalışma sürecini uzatıyor. Birçok firma personel servis aracını iptal etmiş durumda. Bunun uzun vadeye de yansıması olacak. Şirketlerde personelin bu noktada ne kadar verimli olduğunu, maliyetlerini ne kadar aşağı çekebildiğini ölçe imkanı oldu. Belki virüs sürecinden sonra da evden çalışma devam edecek. Okulların da tatil olması ile sektöre inanılmaz bir çöküntü hakim olmuş durumda. Okullardaki belirsizliğin personel taşımacılığına da yansıması olacak boşta kalan çok araç olacağı için verilen fiyatlarda düşecek” dedi.

Sadece bekliyoruz

Servisçinin iki tür ekonomik kayıp yaşadığına da dikkat çeken Turgay Gül, “Bir yandan iş yapamadığınız için zarar görüyorsunuz. Zarar görmüş sektörde sahip olduğunuz araçların da fiyatı düşüyor. Bundan 5-6 ay önceki ile araç fiyatları ile şimdiki arasında fark var. İki şekilde zarar ediyorsunuz, hem iş yapamadığınız için hem de elinizdeki varlıkların değeri düşüyor. Malını satıp borcumu kapatayım dediğinizde onu da yapamıyorsunuz , sadece bekliyoruz” dedi.

Kimsenin dönüp yüzüne bakmadığ sektör haline geldik

İSTAB Başkanı Turgay Gül, kendileri için asıl acı veren durumu da şu şekilde açıklıyor: Biz yeri geldiğinde herkesin gözünde en değerli varlıkları taşıyanlarız ama şu süreçte kimsenin dönüp yüzüne bakmadığı bir sektör haline geldik. Bu gerçekten acı verici. Bizden en iyi hizmet isteniyor, bekleniyor. UKOME toplantısında da bunu dile getirdim; “bunu istemek hakkınız. Ama iş bunun bedelini istemeye geldiğide pahalı demek haksızlık”dedim. Biz insanların en değerli varlıklarını taşıyoruz ama anladık ki, o kadar önem verilen bir sektör değiliz. Özel okulların kayıtlarının yapılması için 31 Ağustos tarihi verildi. Özel okullara kimse ücret iadesi yapsın demedi, sadece yemek ve servis ücreti iade edilecek denildi. Vermediğimiz bir hizmetin ücretini de almamamız, iade etmemiz gerektiği sürekli ön plana çıkarıldı. Ama hizmeti veren bu insanın nasıl geçindiği yönünde kimse bir yaklaşım göstermedi. Biz çok ciddi yatırımlar yaptık. Ama işte; çocuğu alıp götürüyor, getiriyorsunuz gibi bir anlayış hakim oldu. Arka planda ne gibi yatırımlar yapılıyor bu konuda ne kimsenin bilgisi var, ne de hakimiyeti var. İnsanın üzüldüğü nokta bu. Biz dört dörtlüğüz demiyoruz. Her sektörde hata olduğu kadar biz de de hata var. Ama dönüp baktığınızda bu kadar göz ardı edilmemiz ve hiçbir destek alamamız hakikaten üzücü. “Burada işte esnafa 25-50 bin TL krediler verildi” denilebilir. Ama bunlar hibe değil ki, bunlar da geri ödemeli. Senelerdir zaten karsız dönen bir sektördük. Kar oranı yüksek bir iş yapsak hadi bir iki sene idare edelim diyeceğiz Ama yatırım maliyeti çok yüksek, mevcut demirbaşlarla ilgili ödeme kalemleri çok yüksek. En önemlisi hiçbir kurum, şu süreçte şu evrağınızla ilgili sizden şu ücreti almıyoruz demedi. Bu çok çok önemli.
 

Yorumlar (0)
banner92
8
sisli