Servisçilerin sorunlarına çözüm önerileri

banner65

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Orduhan, sektörde yaşanan sorunlara Çalıştayda çözüm önerilerini sundu.

SERVİS TAŞIMA 18.09.2017, 11:07 18.09.2017, 11:12 Taşıma Dünyası
Servisçilerin sorunlarına çözüm önerileri
Çalıştayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Hakan Orduhan, çalıştaya büyük bir iştah ve umutla gittiklerini belirtti: “Oturum başladığında 30’a yakın madde önümüze konularak, ‘bunlara ilave önerileriniz var mı’ denildi. Bu bizim çok alışık olmadığımız Çalıştay biçimiydi. Çalıştaylarda toplanır, konuyla ilgili önerileri yazarız, sonuç bildirgesi bunlardan oluşur. Bunun dışında katılım gayet iyiydi.” 

7. madde düzenlenmeli 
Çalıştayda, en başta Yönetmelikteki 7’nci madde ile ilgili önerilerini sunduklarını belirten Orduhan,  “7’nci maddenin tamamen kaldırılması değil, sadece bir bendine izahat getirilmesi görüşündeyiz. Burada, ‘veliler istemeleri halinde, çocuklarını herhangi bir servis işletmesine taşıtabilir’ deniliyor. Burada sorun yok. Madde doğru yorumlanmıyor. Sanki taşımacıya özel bir hak verilmiş gibi algılanıyor. Burada, ‘servisçiler okul bahçesinde tezgah açabilir, pazarlama faaliyeti yapabilir’ demiyor. Servisçiler bunu bir hak gibi gördükleri için sorun çıkıyor, oysa veliler burada araştıracak ve servisi bulacak. Burada maddenin kastettiğini, neyi ifade ettiğini açıklarsak konu netleşecek. Biz, velinin istemesi halinde servis işletmecisi ile anlaşmasını destekliyoruz. Burada engel bir durum olmamalı. Ama okul ve bahçesi öğrenci kapma yarışının yapılacağı bir yer değil. Bu önerimizi çalıştayda herkes destekledi” dedi. 

Servislere geçiş üstünlüğü 
Orduhan, “Okul servislerine geçiş üstünlüğü verilmesine yönelik bir düzenleme yapılmasını, servis sürücülerinin ehliyetlerinin bir harf grubunda tanımlanmasını, okul araçlarının daha çok tanınacağı bir işaretin konulmasını ve buna yönelik bir düzenleme yapılmasını önerdim. Servis araçlarının arkasındaki ‘dur’ levhasının toplumdaki algısının yükseltilmesi, trafikteki herkesin ‘dur’ ışığı yandığında öğrencinin indiği veya bindiğini anlaması büyük önem taşıyor” dedi. ■  

Yorumlar (1)
Mustafa ÇELİK 3 yıl önce
önemli olan, velinin hangi servisçiyle anlaştığı değil, öğrencilerin güvenliği hiçe sayılarak okul bahçesini gereksiz işgaldir. bir okul biliyorum. bahçesi küçük olmasına rağmen 11 servis giriyor. öğrenciler sıra olduklarında servislerle nerdeyse birleşiyor. okul aile birliği ve okul idarecileri okul güvenliğini de hesaba katarak servis alanı belirlemeli ve aile birliği ile anlaşması bulunmayan servis bahçeye alınmamalı. bu düzenleme olmazsa 11 servis değil 20 servis bahçeye girer ve öğrencilerin sıra olacağı yer kalmaz. okul bahçesine servis girişi okul denetiminde olur. okulun bahçesinin işletilmesi aile birliği ve okul idaresi bünyesinde olup isteyen servisçi okul bahçesine giriş yapmamalıdır.
banner72
17
açık