banner92

UKOME’de servis plakası ile ilgili kararlar alındı

banner65

Ulaşım Koordinasyon Merkezi Toplantısı İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında 20 Ağustos Perşembe günü yapıldı. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi'nin Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü teklifi olan 25 Mayıs 2015’te aracı olan ve 25 Haziran 2015 tarihine kadar odaya kadı olup, o tarihten sonra kesintisiz taşımacılık yapmaya devam ettiğini ispat edenlerin başvurularının incelenmesi kabul edildi. 25 Mayıs 2015 sonrası araç alanlara plaka verilmesi teklifi ise reddedildi. İstanbul’da okul ücretleri ile ilgili teklif de görüşüldü. Ancak uzlaşma sağlanamadı ve zam oranı tekrar görüşülmek üzere alt komisyona gönderildi.

banner74
SERVİS TAŞIMA 21.08.2020, 13:22 21.08.2020, 13:26 Taşıma Dünyası
UKOME’de servis plakası ile ilgili kararlar alındı
banner95

Sektör mensuplarının UKOME toplantısında plaka taleplerinin görüşüldüğü noktada “İstanbul’da kaç plaka var bilmiyoruz” yönündeki açıklamalarına İBB yetkilisi, “58 bin 480 civarında plaka var” diye yanıt verdi.

UKOME toplantısında 25 Mayıs 2015 ve sonrasında oluşan süreçte plakalarını alamayanlarla ilgili durum konuşuldu. Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yetkilisi toplantıda açıklamalarda bulundu: 25 Mayıs 2015’te başlayan süreç en son 13 Ağustos 2020 tarihinde alınan son mahkeme kararı ile devam ediyor. Daha once 30 Ocak 2019 tarihinde alınmış kararla 30 Haziran 2019 son başvuru tarihi olarak belirlenmiş, 18 Mart 2019 tarihinde alınan yeni bir karar ile bu tarih 31 Mart 2019’a çekilmiş. Buda dava konusu olmuş. Daha sonra bu karar 13 Ağustos 2020 tarihinde mahkeme kararı ile iptal edilmiş. 13 Ağustos 2020 tarihindeki mahkeme kararı da sürenin öne çekilmesinin hukuksuz olduğu yönünde bir karar vermiş. Haklara sahip olanların tekrardan değerlendirilmesini talep ediyoruz. Tahmini sistemi eklenecek plaka sayısı da 1000-1500 dolayında olacağını düşünüyoruz” denildi.

Kaç adet tahditli plaka var bilmiyoruz


İstanbul Ticaret Odası Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Üyesi Ahmet Karakış söz aldı ve şunları söyledi: Bu süreçte belirli kriterler belirlendi ve hak sahiplerinin haklarını almaları beklendi. Hem esnaf hem firmalar haklarını aldılar. Ancak biz bu kriterlere uyuyuyorduk, ‘ama geç kaldık’ diyenlere de yeni süreler verildi. Tekrar tekrar süreler uzatıldı. Şimdi yine böyle bir mağduriyet olduğunu söyleyenler var. Biz öğrenci ve personel tarafında kaüç adet tahditli plaka var bu bilmiyoruz, bu sayıyı ve plakaların kimlerin üzerine kayıtlı olduğunu öğrenmek istiyoruz. Bundan sonra da şeffaf bir şekilde rakamlar verilsin. Bundan sonra gerçekten bir mağduriyet varsa bunu yeniden alt komisyonda görüşülmesini talep ediyoruz. 6 aydır okul taşıtları iş yapmıyor. O kadar çok boş araç varken sisteme yeni araçları katmak zamanla açısından da doğru değil, birilerinin hakkı varsa kimseye haksızlık yapılmasın, biraz daha iyi değerlendirilsin.

Önce plakanın sayısını tespit edelim

İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, “Ben burada şimdi yeniden başvuru yapılacak, yeniden değerlendirme yapılacak diye anlıyorum. Esnaf odası veya bir başkası mevcut plaka hakkı olupta, taşımacılık yapmak isteyene karşı değil. Bizim karşı olduğumuz nokta; İstanbul’da servis taşımacılığı yapacak araçların 4/1 fazla. 21 bin okul taşıtın çalışmıyor ve çok ciddi manada araç fazlalığı var. Biz dilekçe kabul etmeye başlarsak, iki veya üç UKOME kararını atlayacağız. Dilekçe tarihi 30 Haziran 2019’dur. “Bundan sonra yapılacak değerlendirmeler dikkate alınmayacaktır” denildi. 2020 yılında yaptığımız alt komisyonda karşımıza dilekçe ve talep sayısı da farklı farklı sayılar çıktı. İstanbul’da kaç tane servis aracı var, bunu netleştirelim ve bilelim. Bunu bilmiyoruz. Net bir şekilde İstanbul’daki servis aracı sayısını ve alt komisyonda belirlenecek olan sayıyı da kamuouyonu deklara edelim. Alt komisyonda 3006 tane başvuru var, denilip bunun 1000’i gelecek deniliyor. UKOME’ye geldiğimizde rakam yine farklı çıkıyor. Plakanın sayısını tespit edelim. Bir komisyon kuralım. Kapalı dosya olmasın. Oluşturacağımız komisyon değerlendirilsin ve UKOME’ye getirilsin, kimsenin hakkı da yenmesin” dedi.58 bin 480 civarında plaka var


İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri yetkilisi yaptığı açıklamada; Alt kamisyonlarda rakamları konuştuk ve İstanbul’da 56 bin 480 civarında tahditli araç var. Burada bir komisyon oluşturulması olayları kişiselleştirecektir. Şartlar çok açık ve net. Bize gelen başvuruyu hem emniyete hem de esnaf odasına soracağız. Şartlara haiz olmayanlar hak almayacaktır. Yapılan oylamada plaka talepleri ile ilgili teklif kabul edildi.


Okul servis ücretleri ile ilgili zam oranı 11.6 önerildi

Okul servis ücret tarifesi ile ilgili teklifler de UKOME toplantısında görüşüldü. 27 Ağustos 2019 ile Ağustos 2020 arasında enflasyon değişiminin yüzde 11.16 olduğu, yakıt değişiminin yüzde 7.69 olduğu, asgari ücret değişiminin ise yüzde yüzde 15.3 olduğu belirtildi ve tekliflerinin enflasyon oranında yüzde 11.16 oranında olduğunu belirttiler.

banner97
Okul taşımacılığı yapılamaz noktaya gelir

Toplantıda söz alan İstanbul Ticaret Odası Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Üyesi Ahmet Karakış şunları söyledi: Esnaf 6 aydır evine bir kuruş para götüremiyor. Biz burada büyük paralar kazanalım peşinde değiliz. Bizim beklentimiz mağduriyet olmasın, okul taşıma esnafının birçoğu bu işi yapmıyor, bırakıyor çünkü belirsizlik var. Okulların ne zaman açılacağı belli değil. Bizim hem merkezi hükümetten hemde belediyeden destekler konusunda beklentilerimiz çok büyüktü. Bu zam oranı beklentilerimizi gidermez. Mağduriyet çok büyük. Öyle bir noktaya gider ki, okul taşımacılığı İstanbul’da yapılamaz noktaya gelir. Yüzde 11.6 çok düşük bir artış. Alt komisyonda da bunu belirttik. Bu artışın kabul edilebilirleği mümkü değil. Bu oran çok düşük, lütfen tekrar gözden geçirilsin.

İşimizin karşılığını almak istiyoruz

İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, şunları söyledi: Alt komisyon kararına biz 11.6 oranına biz itiraz ettik. 13 Mart 2020 tarihinden beri boşta olan bir topluluğuz. Değerlendirme yapılırken öğretmenler, memurlar maaşını tam alırken, servisçiler yapmadığı hizmetin bedelini istiyor. Salgınla ilgili nasıl bir taşıma şekli belirlenecek bugün alt komisyon kararı gibi dile getirilen yüzde 11.6 zam oranının esnafı bu işi yapmama noktasına iteceğini düşünüyorum. Yeniden bir zam oranının belirlenmesini istiyoruz. Maliyet ve işsizlik karşımıza sorun olarak çıkacak. Alt komisyonda verilmiş bir karar yok. Bizim teklifimiz İSAROD olarak yüzde 33.15. Biz yüzde 20’ye kadar düşüyoruz. Bizim de çoluk, çocuğumuz var. Servisçiler olarak biz çalışmak istiyoruz ve çalışırken de işimizin karşılığını almak istiyoruz. Çok net söylüyorum; çalışacak servisçi bulmak mümkün olmayacak. Hiçbir ekonomik destek alamayan bir sektörüz. En azından asgari ücreti evine götürebilmesini istiyoruz. Seyreltilmiş eğitim de olabilir. O zaman servis fiyatları yeniden belirlenir ibaresinin konulmasını istiyoruz.

Pandemi düşünüldüğünde bu rakam zam oranı çok yüksek

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sekine Dayıoğlu da açıklamalarda bulundu: Meslek kuruluşlarının yöneticileri kazanamadıklarını söylüyorlar, anlayabilirim ama yüzde 11.6 oranındaki zamma bakıldığında pandemiden çok birçok velinin de çalışamadığını düşünün. Ben meslek kuruluşlarının düşünülmesinden önce velilerin ve öğrencilerin düşünülmesini tercih ederim. 11.6 zam demek iki çocuğunuz varsa ödeyeceğiniz rakam 20 km 583 TL. iki çocuk da 1000 TL’yi geçiyor. Bizim için önemli olan çocukların sağlığı. Sağlıklı bir şekilde okulda gitmelerini ve gelmelerini istiyoruz. Seyreltilmiş eğitim konusunda senaryoları çalışıyoruz. Bu kararı yine bir alt komisyonda görüşerek yapalım. Yüzde 11.6 zam oranını değerlendirelim. Ben yine söylüyorum; bu zam oranı yüksek. 21 Eylül’de okulun açılıp açılmayacağı da belli değildir.

Alt komisyonda red kararı veriliyor

UKOME toplantısında İstanbul Ticaret Odası Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı ve İSTAB Başkan Vekili Aziz Baş söz olarak şunları söyledi: Alt komisyonda herkes tarafından red kararı verilen konular UKOME gündemine geldiğinde farklı bir biçimde geçiyor. O zaman alt komisyonda verilen enerjinin anlamı nedir. O zaman alt komisyonda görüşmeye gerek yok, buraya getirilsin ve karar verilsin.

Toplantıda okul servis ücretleri de bir kez daha alt komisyonda görüşme kararı alındı.


 

Yorumlar (1)
Dogan 2 ay önce
Biz fok paralar kazanıyoruz getirecekleri kişilerde daha çok kazanır.Biz bu işi 20 sene 30 senedir yapan kişilerin hakkını rantçılara yedirenlere helal etmiyoruz.Madem bzlerde 3er 5er araba alsaydık bzde plaka alırdık.İBB yanlış yapıyor.Hiç yarını düşünen yok.Servis esnafını hafife almayın ..
banner92
9
açık