Yine servisçi mağdur

Servisçiler, Ataşehir’de bulunan bir özel okulun sözleşmeyi haksız şekilde fesih ederek başka bir taşımacıyla anlaştığını belirterek özel okul hakkında savcılığa, Milli Eğitim Bakanlığı’na, CİMER’e, TUHİM’e, Ticaret Odası ve UKOME’ye suç duyurusunda bulundular.

12 Haziran 2019 Çarşamba 13:20
Bu haber 4215 kez okundu
Yine servisçi mağdur

Hizmet verdikleri özel okulun başka bir şirket üzerinden anlaşma yaptığını ve sözleşmeyi feshettiğini iddia eden Erdoğanlar Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erdoğan beraberinde Kartal’da Servisçiler Odası ve birçok Servis Derneği’nin destek verdiği basın açıklamasıyla yaşanan haksızlığı dile getirdiler.Basın açıklamasına Türkiye Ulaş-İş Sendikası Başkanı Abdurrahim Barın, İstanbul Servisçiler Derneği Başkanı Ahmet Er, İstanbul Servis Esnafı Derneği Başkanı Cuma Tekin, Servisçinin Dünyası Platformu Kurucusu Erhan Kaplan, Çalışkan Turizm’den Metin Çalışkan, Erdoğanlar Turizm şirketinde çalışan ve okul dolayısıyla mağdur olan hostesler ve servis sürücüleri katıldı.3 yıllık anlaşma imzaladık, ön ödeme yaptık


Yapılan basın açıklamasında Murat Erdoğan, “Ataşehir’de ki bulunan özel okul ile Erdoğanlar Turizm olarak 13 Temmuz 2018 tarihinde 150,000 Lira karşılığında 3 yıllık anlaşma imzaladık. Hizmetimize 160 öğrenci 11 araç olarak başladık. İşin başlangıcından sonuna kadar herhangi bir ihtar veya fesih ile ilgili bir uyarı elimize geçmedi. Ancak daha sonra okulun 12 Nisan 2019 tarihinde başka bir firma ile 3 yıllığına 350,000 Lira karşılığında sözleşme yaptığını öğrendik. Bunun üzerine okul idaresi ile görüşme talep ederek, neden böyle etik olmayan bir yol izlediklerini sorduk. Okul yetkilisi tarafımıza verdiği cevapta; okulun çok zor durumda olduğunu söyledi. Bu şekilde yapılan anlaşma karşılığı alınan çeklerin borçlularına dağıtıldığını bize karşı çok mahcup olduklarını ve çekleri geri toplama şanslarının olmadığını paramızı iade edeceklerini beyan ettiler. Bu görüşme ve yazışmaların tamamı telefon kayıtlarımızda SMS ve sesli görüşme olarak kayıt altındadır, okuldan olan başka alacaklarımızda bulunduğundan ve düzenli olarak alacağımız ödenmediğinden paramızın iadesi ile ilgili gün tayin etmelerini istedik” dedi.

Paramızı da geri alamadık

Hem haksız fesih ile mağdur olduklarını hemde yaptıkları ön ödemeyi geri alamayarak ikinci kez mağdur olduklarını belirten Murat Erdoğan şunları söyledi:“ Okul yetkilileri tarafımıza 31 Mayıs.2019 da ödeme yapılacağı bilgisini verdiler. Ödeme yapılmadığı takdirde gerekli yasal işlemlere başlayacağımızı söylememize rağmen söylenen günde ödeme yapılmadığı için, önce velilere SMS yolu ile bilgi verdik ve arkasından okul idaresi okula 9 kişilik sivil polis çağırarak okul bahçesine araçlarımızın girişini engelledi. Sonrasında 350,000 Lira karşılığında anlaştıkları yeni firmaya ait araçların okul bahçesine girişi sağlandı ve son olarak firmamızda çalışan bir şahsa ait 3 adet aracın okul bahçesine alındığını tespit ederek tutanak altına aldık, sonrasında firma yetkilisi olarak şahsım Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Milli Eğitim Bakanlığı’na, İçişleri Bakanlığı’na , İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Bil Okulları Genel Müdürlüğüne, İstanbul Aydın Üniversitesi Genel Müdürlüğü’ne, Ulaşım Koordine Merkezi ve TUHİM’e ve İstanbul Ticaret Odası’na ayrıca ulusal ve yerel basına bilgi vererek ihbar da bulunduk. Bu olay, özel okul tarafından yapılan düpedüz devletin polisini kullanarak sahte bir anlaşma ile okulun olan borçlarını servisçileri birbirine kırdırarak ve veliyi mağdur ederek kapatma çabasından başka bir şey değildir.Sektörümüze verilen zarar ortadadır


“Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 14 Mayıs 2019 tarihinde İlçe Milli Eğitim aracılığı ile okullara yaptığı duyuruda resmi ve özel okul idarelerinin servis işi yapan firma ve şahıslardan bağış, komisyon, burslu öğrenci, ücretsiz öğretmen servisi gibi yükümlülükler yükleyemeyeceği açık ve nettir” açıklamasında bulunan Murat Erdoğan, “Bu yüksek maliyetlerin mecburen firmalar tarafından velilere yansıtılması kanunsuzdur. Velilerden erken kayıt adı altında okul ve anlaştığı firma para toplayıp herkesi mağdur edecekler. Başka bir firma ile yapmış oldukları sözleşmenin madde 5 /24 de görüleceği üzere UKOME bedellerinden %15 daha yukarı bir fiyatla öğrenci velilerinden tahsilat yapılacağı maddesi eşliğinde okul idaresinin bencil tutumları sebebi ile kamuya, çalışanlarımıza ve sektörümüze verdiği zarar ise ortadadır.Konuyu okul ve servisçiler arasında anlaşma ve sözleşmelerin yapıldığı bu dönemde tüm firma sahibi ve meslektaşlarımızın hakkını hukukunu koruma adına ve hizmet verdiğimiz velilerimizin neden yüksek ücret ödedikleri hususunda olaya daha net bir görüş açısıyla bakmaları adına yorumsuz bir şekilde kamuoyu ile paylaşıyoruz.”dedi.

 

    Yorumlar

banner50
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 26 Mayıs 2020 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 26 Mayıs 2020 Manşeti
Arşiv