banner92

Kopuz Turizm: Plaka tahdidi yerine, plaka tahsisi olsun

Kopuz Turizm’in genç patronu Gökhan Kopuz, İstanbul’da bazı firmaların uygulanmasını istediği plaka tahdidine karşı çıkıyor: “Plaka tahdidi hizmet kalitesini düşürür. Şu an plaka tahdidi olan Kocaeli’nde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Plaka tahdidi yerine plakaya özel harf, özel belgelendirme getirecek plaka tahsisi uygulansın. Tek tip bir plaka numaramız olsun, böylece belgelendirme de kolay olur.”

banner113
SERVİS TAŞIMA 22.04.2013, 14:49 29.04.2013, 12:04
Kopuz Turizm: Plaka tahdidi yerine, plaka tahsisi olsun
banner95
1996 yılından beri personel ve öğrenci taşımacılığı alanında faaliyet gösteren Kopuz Turizm’in genç sahibi Gökhan Kopuz ile sektörü ve Kopuz Turizm’i konuştuk. 2008 yılında Kopuz Turizm’in el değiştirmesi sürecinde Amerika’daki eğitimini yarıda bırakarak şirketin başına geçen Gökhan Kopuz ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.


Gıda, otomotiv ve inşaat


Kopuz ailesinin gıda, otomotiv, inşaat gibi birçok alanda faaliyet gösteren büyük bir yapıda olduğunu vurgulayan Gökhan Kopuz, taşımacılık sektörüne nasıl adım attığını şu sözlerle anlattı: “Firmayı 1996 yılında uzak akrabalarımızdan biri kurdu. Gıda sektöründe iş yaparken oradaki yönlendirmeler sonucu biz taşımacılık işine adım attık. 2008 yılında da Kopuz ailesinde hisse ayrılışı yapıldı. Ayrılma kararı alındığı zaman Amerika'daki üniversite eğitimi mi tamamlamış ve Türkiye'ye dönmüştüm. Ben de hizmet grubunda şirketlere bakarken beni en çok ilgimi çeken bu sektör olduğunu düşündüm. Ben talip oldum ama dışarıdan göründüğü gibi değilmiş. Arabaların gidip gelmesi, cirolar gözüktüğü gibi değilmiş. 2008’de geldim. 2009 yılından beri firmanın başındayım.”


500 araçla hizmet


Kopuz Turizm olarak 10’u özmal toplamda 500’e yakın bir araçla hizmet verdiklerini belirten Gökhan Kopuz, “Filomuzdaki özmal sayısının 10’u geçmemesine çalışıyoruz. Biz personel ve öğrencide 500’e yakın taşeron çalıştırıyoruz. Personel taşımacılığında günde 10 bin kişiye hizmet veriyoruz. Genelde filomuzda tedarikçiler ile devam ediyoruz. Ben Çorlu’da ve Kocaeli’nde tedarikçimi güçlendirdim. Bizim öyle çok arabamız olsun, filomuzdaki özmal sayısı fazla olsun gibi bir düşüncemiz yok. Biz firma olarak hizmet kalitesine çok önem veriyoruz ve bunu gerçekleştiriyoruz” dedi. 


Şoförlere eğitim


Eğitim seviyesini artırmak ve bilinçlendirmek için şoförlere yönelik her ay eğitim programları düzenlediklerini söyleyen Kopuz, “Güzel bir aileyiz. Şoförlerimiz için her ay eğitim programları, seminerler düzenliyoruz. Bunları çalıştığımız firmalar bizden istiyor. Şoförlerimizin eğitim seviyesini artırmak için, bilinçlendirmek için ayda en az bir defa program yapıyoruz. Altunizade Kültür Kongre Merkezi’nde sağlıklı iletişim ve öfke yönetimi üzerine, 80 şoföre eğitim verdik. Bu eğitimler aynı zamanda şoförlerle olan diyaloğumuzu artırıyor” diye konuştu.


Turizm taşımacılığı


Kopuz, firma olarak öğrenci ve personel taşımacılığının yanında turizm taşımacılığında da faaliyet gösterdiklerinin altını çizdi: “TÜRSAB A sınıfı olan bir acenteyiz. D2 belgeli birçok tedarikçimiz var. Yaz aylarında sezon bitince öğrenci ve personel taşımacılığındaki araçlarımızı turizm taşımacılığında kullanıyoruz. Yazın, otobüslerin talebi karşılayamaması ile beraber talep artıyor. Özel transferler, düğün organizasyonları ile birlikte turizm taşımacılığında ağırlığımız artıyor.” 


Karlılıklar azalıyor 


Kopuz, araç almanın karlı bir yatırım olmadığını belirterek; 2012 yılında 3 Prestige yatırımı yaptığını, 2013 yılı içinse yeni bir araç yatırımı olmadığını söyledi. Ağırlıklı olarak Mercedes tercih ettiklerini belirten Kopuz, “Mercedes ağırlıklı yürüyoruz, iyi de ilişkimiz var. 27’lik araçlarda Prestige araçlarımız bulunuyor. Karlılıklarımız her geçen gün düşüyor; son 3 seneyi kıyasladığımızda amortisman giderlerinin çok yükseldiğini görüyoruz. Yani bir araba almak çok akıl işi değil. Bir otobüsün geliriyle diğer otobüsün taksidini ödemek artık mümkün değil” ifadelerini kullandı. 


2013 kazançlı başlamadı


Piyasada genel anlamda bir ödeme sıkıntısının yaşandığına dikkat çeken Kopuz, “Herkes kemiğin üzerinden eti sıyırmaya çalışıyor, biz de öyle yapıyoruz. Yakıt iskontolarımızı artırmaya çalışıyoruz. Alım gücümüzü daha güçlü hale getirmeye çalışıyoruz, ama piyasada bir nakit akışı sıkıntısı var. Büyük gruplarda bile ödemeler gecikebiliyor, aksayabiliyor. Biz ise hizmet sektöründe olduğumuz için, ödemelerimizi almadığımız zaman hizmeti durdurabilme ayrıcalığımız dolayısıyla çok sıkışmıyoruz, ama karlılıklar her geçen gün ciddi oranda düşüyor” dedi.


Plaka tahdidi olmaz


Gökhan Kopuz ile İstanbul’da 11 Mayıs’ta bireysel servisçilerin yapacağı eylemi de konuştuk. Firmaların tedarikçilere değer vererek yükselebileceğini vurgulayan Kopuz, “Ben plaka tahdidi istedikleri için eylem yapacakların yanında olmam. Ama plaka tahsisi isterlerse ben de onlarla beraber hak istemeye gelirim. Plaka tahdidi olan illerde sıkıntı var. Bursa’da Kocaeli’nde sıkıntı var. Çorlu’da, plaka tahsisi var. Plakaya özel harf, özel var. Tek tip bir plaka numaramız olsun, de kolay olsun; bilinsin ki bu araba, servis taşımacılığı, personel taşımacılığı yapıyor. Ama plaka tahdidi, sektörü zorlayacaktır


Kocaeli’nde P plakasından dolayı firmalar, İstanbul firmalarını içeri almak istemiyorlar ve bu beni çok rahatsız ediyor. Kocaeli’nde tahdit var, orada nasıl sorun yaşanıyorsa İstanbul’da beş katı sorun yaşanır. Biz orada P plaka satın almak zorunda kalıyoruz. Ben bir yandan plaka satın almak, bir yandan yatırım yapmak zorunda kalıyorum” diye konuştu.


Yol belgesi online alınamıyor


Sektörün plaka tahdidinde olduğu kadar diğer önemli bir sorununun da yol belgesi konusunda yaşandığını vurgulayan Kopuz, “Yol belgesi ile ilgili sıkıntılarımız devam ediyor. Bununla ilgili Ulaştırma Bakanlığı ve UKOME ile görüşüyoruz. Şoförümüz tarayıcıyı nereden bulacağını soruyor, mail adresi olmadığını söylüyor. Online yol belgesi diyorsunuz, adam belgeyi almaya oraya yine ruhsatı ile gidiyor, yani kurgu yanlış. Online dediğin nedir? E-devlet gibi bir şey yaparsın, her şey orada olur; rahat rahat hareket edersin. İnternet kafede bile halledebilirisin ama sistem uygun değil. Biz hala evrakla, prosedürle uğraşıyoruz. Bunun için çok küçük bütçelerle iyi bir sistem kurulacak, iyi bir altyapı oluşturulacak, o kadar” diye konuştu.


Personel taşımacılığı bitecek


Personel taşımacılığının 5-10 yıl sonra zayıflayacağını dile getiren Kopuz, firma olarak turizm taşımacılığının VIP işlere yöneleceğini söyledi: “Personel taşımacılığı bitecek. Böyle bir sektör Avrupa’da Amerika’da yok, ben 4 sene Amerika’da kaldım. Buraya geldiğim zaman ailem, ‘Avrupa’ya bak bakalım, bu iş nasıl yapılıyor’ dedi. Böyle bir işin olmadığını gördüm, böyle bir sektör yok. Bu sektör burada da ihtiyaca binaen doğdu. Ben uzun vadede farklı sektörlerde yer almak için daha butik, binek araçlı, taşımacılık, transfer turizm taşımacılığı yapmayı düşünüyorum. Çünkü bu ülkede turizm olduğu sürece, turizm taşımacılığı bitmeyecek. VIP işler yapılacak, sektör oraya kaydıkça biz de oraya kayacağız.”


Kademeli saat


İstanbul’un mutlaka kademeli saate geçmesi gerektiğini dile getiren Kopuz, “İstanbul’da okulda giden, işine giden her kesimden insanın yola farklı saatlerde çıkmasını öngören kademeli saat projemizi gündemde tutacağız. İSTAB’ta bununla ilgili bir çalışmamız var. Bu işle alakalı akademisyenlere, firma sahiplerine, yöneticilere, genel müdürlere, çalışanlara, derneklere, federasyonlara tek tek görüş soracağız. Herkes kademeli saati istiyor, ama neden hayata geçmediğini bilmiyoruz. Kademeli saatin yaygınlaştırılması konusunda medyaya da önemli görevler düşüyor” ifadelerini kullandı.


VIP ve filo taşımacılığı


VIP taşımacığı, tabii filo taşımacılığını da, altyapısı kurulmak şartıyla, sistemli bir şekilde yapmayı düşünüyoruz. Ama sistem tam oturmadığı için cesaret edemiyoruz. Filo ve VIP taşımacılıkla ilgili belge çıktı, ancak bir boşluk var. Biz burada olmak istiyoruz ancak önümüzü göremiyoruz, ne yapacağımızı bilemiyoruz. 
Bireysel girişlerin artması iyi


Başkanımız Hakan Orduhan’ın dediği gibi planlamasını iyi yapan herkes gelsin, kimseyi üzmeyecek şekilde bu işe soyunsun. Burada büyük firmalara iş düşüyor: Sen pazarlık sürecinde tedarikçin için iyi kavga et; karşı taraf üzülsün, tedarikçin üzülmesin. ■
Yorumlar (1)
Seyfi Kurtuluş 6 yıl önce
Plaka tahdidi olursa, sektör değil kan emici şirketleri zorlanacaktır.
banner92
8
parçalı bulutlu