banner92

Nida Turizm, plaka tahdidi ile haksız rekabet ortadan kalkacak

İstanbul’da plaka tahdidi isteyen bireysel taşımacılar, çeşitli eylemlerle seslerini duyururken; personel ve turizm taşımacılığı alanında faaliyet gösteren Nida Turizm’in Genel Müdürü Bekir Yılmaz, plaka tahdidi taleplerine hak vererek, tahditle firmaların ve tedarikçilerin kazanacağını söylüyor.

banner113
SERVİS TAŞIMA 13.05.2013, 14:37 16.05.2013, 13:47
Nida Turizm, plaka tahdidi ile haksız rekabet ortadan kalkacak
banner100
banner95
Caner ÖZCAN / Taşıma Dünyası

30 yıldır personel taşımacılığında faaliyet gösterdiklerini belirten Nida Turizm Genel Müdürü Bekir Yılmaz, “Firmamız, Babam Abdullah Yılmaz’ın kurduğu dönemde şahıs firması iken bugün iki ortaklı kurumsal bir yapıya kavuştu. İstanbul, Gebze ve Tekirdağ’da personel taşımacılığı alanında faaliyet gösteriyoruz. 1250 tedarikçi ve 123 özmal, toplamda 1373 araçtan oluşan filoya sahibiz. Günlük taşımamız 20 bini geçiyor. Şubelerimizde toplam 45 kişi çalışıyor” diye konuştu.

2013 iyi başladı

2012’nin KDV tevkifatı uygulamaları nedeniyle sıkıntılı geçtiğini bunun ihalelere de yansıdığını belirten Yılmaz, 2013 yılından umutlu: “Yıl bizim için iyi başladı. Türkiye geçen yıl 2,2 civarında büyüdü. Büyümenin küçük olması sektörü olumsuz etkiledi. 2012’de akaryakıt fiyatlarına çok zam geldi. Bu yıl müşteri portföyümüze yeni firmalar aldık. Maliyetlerimizi ve karlılığımızı gözden geçirdik. Kar etmediğimiz işleri almıyoruz. Bu yılın sektör için kazançlı geçmesini bekliyoruz.”

Bireysel servisçilerin eylemini destekliyoruz

İstanbul’da servisçilerin hak arama eylemlerine destek verdiklerini belirten Yılmaz, bu tip eylemlerin sektörün lehine olduğunu söyledi. Yılmaz, “Arabacının hakkını araması çok güzel. Bizden de bireysel bazda katılan arkadaşlarımız var. Bizim için bir sakıncası yok, destekleriz. Biz arabacının dilinden anlayan bir firmayız. Bu sektörde kazandığımız parayı başka bir sektöre yatırmadığımız için arabacının borçsuz, kazançlı olmasının taraftarıyız. Arabacı kazanacak, borcunu ödeyecek ki firmaya iyi hizmet verecek” dedi.

Tahditsiz plaka sektörü geriletiyor 

Plaka tahdidinin uygulanması halinde firmaların ve tedarikçilerin yaptığı işten kazançlı çıkacağını, tahdidin servis taşımacılığına düzen getirerek haksız rekabeti ortadan kaldıracağını vurgulayan Yılmaz şunları söyledi: “Gebze’deki şube deneyimlerimizden hareketle plaka tahdidi olması gerekiyor. Şu andaki mevcut sistemde haksız bir rekabet var. Arabası olmayan biri firma kurup, iki gün sonra ortadan kaybolabiliyor. Sektörümüzdeki sıkıntıların önüne geçilmesi adına plaka tahdidine olumlu bakıyoruz. Senelerdir gündemdeki plaka tahdidinin hemen gerçekleştirebileceğini düşünmüyoruz, belki ilerleyen dönemlerde olabilir. Tahdit olmadığı sürece sektör geriye gider. Plaka tahdidi, tedarikçinin işine sahip çıkarak aracını yenilemesini sağlıyor; bu da sektöre kalite getiriyor. Plakayı alırken yatırım planlamanızı görmüş oluyorsunuz. Çalıştırırken de kazanıyorsunuz, satmak istediğinizde de. Plaka tahdidiyle hem tedarikçi hem de firma kazanıyor. Tedarikçi kazanınca aracını yeniliyor, daha yeni daha modelli araçla işine sahip çıkıyor.” 

Filo taşımacılığı 40 araç 

Filo taşımacılığının bir anlamda özel servis taşımacılığı olduğunu, maliyet ve müşterilerden gelen talep nedeniyle bu alana girdiklerini kaydeden Yılmaz, “Biz belgemizi aldık. 40 araçlık yatırım yapacağız. Maliyet ve müşteri beklentisi anlamında böyle bir talep var. Ne olacak diye bir soru işareti var, ama bize sunulan imkandan istifade etmiş oluyoruz. 2012 yılına kadar taksi taşımacılığı yapıyorduk bunun bir adı konulmuş oldu. Personel taşımacılığını yaptığımız firmalarda daha çok talep var” dedi.

TTDER’i vizyon sahibi gördük 

Sürücü eğitimlerine önem verdiklerini, TTDER’in eğitimlerinin de bu anlamda önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz şunları söyledi: “Biz TTDER’i çok vizyon sahibi gördük. Derneğin çalışmalarını destekliyoruz. Biz bu tür eğitimlere çok önem veriyoruz. Şoförlerimize ilkyardım eğitimleri, uykusuzlukla, yangınla mücadele, defansif sürüş ve ileri sürüş teknikleri eğitimlerini de aldırıyoruz. Etkili iletişim ve oryantasyon eğitimini de 6 ayda bir veriyoruz.” 

Turizm taşımacılığı 

İstanbul genelinde 25 araçla turizm taşımacılığı hizmeti verdiklerini vurgulayan Yılmaz, turizmin personele göre daha kazançlı olduğunu, daha düzenli bir yapıda seyrettiğini dile getirdi: “Personel servislerindeki kar oranı son zamanlarda çok düştü. Turizmde verdiğiniz emeğin, hizmetin karşılığını alabiliyorsunuz. Personel taşımacılığı bir sene boyunca taşıyorsunuz, ihale zamanı gelince başka bir firma geliyor, emeğinizi sıfırlayabiliyor. Rekabet çok fazla. Turizmdeki tek eksikliği kurumsallaşma olarak görüyorum. Acente veya işin muhatapları noktasında turizm taşımacılığının kurumsallaşmaya ihtiyacı var. Açıkçası turizm tarafına biraz daha yatırım yapabiliriz.”

Sektör raporu hazırlanmalı

Yılmaz, sivil toplum örgütlerinin maliyetler ile ilgili çalışma yapması firmaların ve tedarikçinin servis taşımacılığından kazanamadığını anlatması gerektiğini belirterek, “Akaryakıt ile ilgili konular belirtildi. Bunun dışında yol belgesi, sigortalar, zorunlu koltuk sigortası var; bu maliyetlerimiz çok yüksek. Bununla ilgili kalıcı ve uzun vadeli hat gibi, plaka tahdidi gibi tanımlamalar yapılmalı, ama insanlar para kazanmalı. Bu anlamda raporlar hazırlanıp yetkili mercilere sunulmalı” dedi. 

Park alanları yaratılmalı 

Servis taşımacılığının en önemli sorunlarından birinin yetersiz park alanları olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Park yeri artırılmalı. Biz zaman zaman çalıştığımız arabalar için otopark kiralıyoruz. Özellikle Şişli bölgesinde bu sıkıntıyı çok yaşıyoruz. Araçları anlaşmalı olduğumuz parklara yönlendiriyoruz, ama park alanlarının artırılıp servis araçlarına indirimli ya da ücretsiz yapılması daha doğru olur. Park alanları konusunda kentsel dönüşüm çalışmalarında mutlaka dikkate alınmalı” dedi.

Araç takip sistemi FiloTürk 

Personel taşımacılığında araç takip sisteminin vazgeçilmez bir unsur olduğunu belirten Yılmaz, ofis dışında da aracı takip edebildiklerini söyledi: “Araç takip sistemi olarak FiloTürk’ü kullanıyoruz. Yakıt kontrolü, araçların takibi açısından çok önemli. Bizim sektörde güzergah km.nin müşteriye reel olarak gösterilmesinde de katkı sağlıyor. Herhangi bir kaza durumunda sürücünün hangi mevkide kaç km ile gittiğini göstermesi açısından da faydalı.” 

Nida ile Mercedes özdeşleşti 

Araç yatırımında öncelikli tercihlerinin Mercedes olduğunu, minibüs segmentindeki araçların Mercedes’ten oluştuğunu vurgulayan Yılmaz, “Nida Turizm denince akla Mercedes’in gelmesini istiyoruz. Kuruluştan beri amacımız en büyük firma değil, her zaman en kaliteli, en iyi firma olmak. Onun için araç tercihimizde Mercedes oluyor. Mercedes de bize bu kaliteyi sunuyor. 27’lik araçlarda Sultan tercih ediyoruz. Filomuzda Isuzu ve Temsa araçlarımız da bulunuyor” dedi.

Ortalama araç yaşı 3 

2013 yılı için Mercedes ile sayısı 25’e tamamlanacak bir filo araç alımı anlaşması yaptıklarını dile getiren Yılmaz, firmadaki araçların filo yaşının 3 olduğunu söyledi: “Bu yıl 35-40 araç yatırımı yaptık. Mercedes ile 25’lik filo alımı için anlaştık. İkinci el araç alımlarımız oluyor. Araçları 3-4 yaşına geldiği zaman mutlaka değiştiriyoruz.” ■

----------------
NOTLAR...
----------------
Bireysel taşımacı bulmakta zorlanmıyoruz 

Piyasada güzel bir çizgimiz var. Tedarikçi arkadaşlar bizi tercih ediyor, çünkü bizim ödemelerimiz gününde, şaşmaz. Kurulduğumuz günden bu yana en büyük prensibimiz bu. Maksimum 30 gün içinde parasını alır, kimsenin de parası kalmaz. Bir kişinin de çıkıp ben Nida Turizm’den alacaklıyım deme durumu yok.

Online izin belgesi 

Şu an güzergah izin belgesini online olarak alıyoruz. Olması gereken buydu. Şifre alıyoruz ve sisteme giriyoruz. Orada doldurulması gereken yerler belli, araç ve şoför bilgileri… Şoförün, aracın evraklarını, ticaret faaliyet belgesini, hepsini taratıyorsunuz, sisteme yüklüyorsunuz. Kaydet dediğiniz anda onaya giriyor. Size belgeniz onaylanmıştır mesajı geliyor. Biz de sadece almaya gidiyoruz.

KDV Tevkifatı

KDV tevkifatında en büyük zararı tedarikçi değil, biz yaşadık. Tedarikçi bir şekilde ‘yüzde 9 kaybım oldu’ diye düşünüyor, ama sene başında bunları herkes fiyatına yansıttı. Tedarikçinin fiyatları ister istemez yükseldi ama biz fiyatları istediğimiz gibi yükseltemiyoruz. Dolayısıyla onlardan kesmiş olduğumuz yüzde 9’luk kısmı da her ay devlete onlar adına yatırıyoruz. Bu bizim için açıkçası büyük bir eksi oldu. KDV tevkifatının kaldırılması firmalar için faydalı olacaktır.

Servisçiliğe destek verilmeli 

Personel ve servis taşımacılığına devlet büyüklerimiz sosyal teneffüs ve istihdam gözenekleri olarak bakmalı. Sadece İstanbul’da 80 binin üzerinde personel ve servis taşımacılığı yapan tedarikçi var. Türkiye bazında düşündüğünüz zaman çok ciddi bir rakam çıkıyor ortaya. Kolay istihdam olabilen bu sektörde devletimiz, bu sektöre, biraz daha yardımcı olmalı. Tedarikçi bugün araç alıyor; sigortalarını, vergilerini ödeyemediği zaman aracı bağlanıyor ve elinden alınıyor. Ailesi dağılıyor. ■
Yorumlar (6)
Corumlu Adem 8 yıl önce
Serviscilere sahip çıktığınız ve plaka tahdidini desteklediğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum. Allahu taala yolunuzu açık etsin.
Emrah f 8 yıl önce
Teşekkürler nida tur
Remzi öner 8 yıl önce
10.07.2013 çarşamba saat 10:00 tüm servisçi arkadaşları büyük sehir belediyesi önünde eyleme bekliyoruz susmayalım hakkımızı arayalım şirketlerin yaptıklarına artık dur deyip plakalarımızı isteyelim kahvedeki oyuna uyudugumuz uykuya 1 saat ara verelim eylemimizi destekleyelim selamlar.....
murat 7 yıl önce
bende çok teşekkür ediyorum bizlere sahip çıktığınız ve doğruları anlattığınız için.. nida tura başarılar..
Reşat Kayar 7 yıl önce
Arkadaşlar bu olaya bi dur dememiz lazm firmalar aldıkların parası yarısını veriyorlar bize ucuz işlere gitmeyin
ileri surus teknikleri 5 yıl önce
ileri surus teknikleri Prodrv olarak eğitimli şoförlerinizden dolayı sizi tebrik ederiz.
banner92
5
açık