banner92

Karsan Otonom e-Atak Michigan State University kampüsünde kullanılacak

Karsan’ın ABD merkezli Türk teknoloji şirketi ADASTEC ile geliştirdiği ve Avrupa ile Amerika’nın ilk seri üretim sürücüsüz otonom aracı olarak pazara sunduğu Karsan Otonom e-Atak, ABD’nin saygın üniversitelerinden Michigan State University’e (MSU) gönderildi. Üniversite kapsamında devreye alınan akıllı mobilite ekosisteminin önemli bir adımı olarak tercih edilen Otonom e-Atak ;Michigan State University öğretim üyeleri, öğrencileri ve ziyaretçilerin taşınmasında kullanılacak.Karsan CEO’su Okan Baş, “Mobilitenin geleceğinde hep bir adım önde olma vizyonumuzla, Karsan olarak geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerimizle ulaşımın geleceğine yön veriyoruz. Otomotiv ve teknoloji dünyasının nabzının attığı ABD’nin önemli üniversitelerinden Michigan State University’nin gerçek trafik koşullarının yer aldığı devasa büyüklükteki kampüsünde Otonom e-Atak aracımızın kullanılacak olmasından dolayı gururluyuz” diye konuştu.

banner114
Karsan Otonom e-Atak Michigan State University kampüsünde kullanılacak
banner100
banner101

Üniversite içinde 4 kilometrelik bir rotada durmaksızın çalışacak olan Otonom e-Atak, üniversitenin elektrikli ve otonom araçlar konusundaki veri toplama ve iyileştirme çalışmalarında da kullanılacak. 

Karsan CEO’su Okan Baş, “Mobilitenin geleceğinde hep bir adım önde olma vizyonumuzla, Karsan olarak geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerimizle ulaşım geleceğine yön veriyoruz. Otomotiv ve teknoloji dünyasının nabzının attığı ABD’nin önemli üniversitelerinden Michigan State University’nin gerçek trafik koşullarının yer aldığı devasa büyüklükteki kampüsünde Otonom e-Atak aracımızın kullanılacak olmasından dolayı gururluyuz. ” diye konuştu.

Michigan StateUniversity Otonom e-ATAK’ı tanıttı

Üniversitenin maskotu beyaz Spartalı logoyla donatılan Karsan Otonom e-Atak, 5 Kasım’da düzenlenen basın konferansı ile tanıtıldı. Tanıtımla birlikte,basının katıldığı bir test sürüşü de gerçekleştirildi.Karsan Otonom e-Atak’ın sürücüye ihtiyaç duymadan çevresini ve yayaları algılayan sensör teknolojileri, gelişmiş radar teknolojisi,termal kameraları gibi birçok yenilikçi teknolojisi öğrenciler tarafından ilgiyle karşılandı.Toplam 630 seferin gerçekleşeceği test aşaması boyuncasaatte 25 kilometre hızla seyir edecek olan Otonom e-Atak’ın,testler tamamlandıktan sonra 2022 bahar döneminde hızının da 40kilometreye çıkacağı ifade edildi.

Test sürüşünde Otonom e-Atak’ın geliştirilmesinde Karsan’ın birlikte çalıştığı,otonom ve bağlantılı toplu taşıma araçları için “Seviye 4 Otonom SürüşYazılım Platformu”geliştiren teknoloji şirketi ADASTEC CEO’su Dr. Ali Ufuk Peker de yer aldı. Peker, test sürüşlerinden toplanan verilerin Otonom e-Atakile en ideal sürüş ayarlamalarının yapılmasına katkı sağlayacağını belirtti. Michigan State University Başkanı Samuel Stanley Jr.ise ABD’deki tanıtım ve test etkinliğindeki konuşmasında; “Mobilite, MSU'nun temel odak noktalarından biri. Bu anlamda araştırma ve geliştirme çalışmalarımızı hızlandıracak ve sadece kampüsümüzde değil, güzel eyaletimiz ve ülkemizde de hareketlilik ortamını geliştirecek ortaklık arayışları içinde olmaya devam ediyoruz. Bu yeni sürücüsüz otobüs, yarının taşımacılığında en önde yer alabilmek için Michigan Eyaletinde kaydettiğimiz ilerlemeleri sembolize ediyor.”

Yorumlar (0)
banner92
banner117
20
açık