banner92

580 milyon dolarlık ile finansman ile İstanbul 52 kilometrelik yeni metro hattına kavuşacak

banner113

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 33 yıl aradan sonra,Türkiye’de bir belediye tarafından yurt dışına ihraç edilen ilk Eurobond satışını gerçekleştirdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, satışın tanıtımıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuştu.

GÜNDEM 04.12.2020, 16:15 Erkan YILMAZ
580 milyon dolarlık ile finansman ile İstanbul 52 kilometrelik yeni metro hattına kavuşacak
banner100

Satışı gerçekleştiren ekibi alkışlatan Başkan İmamoğlu, “Elde ettiğimiz sonuç; büyüklüğü, faiz oranı ve vadesiyle birlikte değerlendirildiğinde, şeffaflık ve liyakat açılarından yeni İBB yönetimine duyulan uluslararası güvenin bir özetidir. İstanbul’a kazandırdığımız 580 milyon dolarlık finansman sayesinde, 4 metro hattında daha inşaatlara hızla başlayacağız. Böylelikle İstanbul, toplam 52,1 kilometre yeni metro ve 39 yeni istasyona daha kavuşacak. Bu hatlarda, tek yönde saat başına 275 bin olmak üzere, günde 5 milyonu aşkın yolcu taşınacak. İstanbul içinde trafik rahatlarken, İstanbulluların hızlı ve konforlu şekilde seyahat etmesi sağlanacak. Bu yeni finansmanın katkısının sonucunda, İBB olarak, aynı anda 10 hatta raylı sistem inşaatlarımız sürecek.

İnşaatına başlanan tüm hatlar 2023’de tamamlanacak

İmamoğlu, 2 yıldır tamamen durmuş olan bu hatlardan ilki olan Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro hattını, hızlı bir şekilde tamamladık ve 28 Ekim 2020’de halkımızın hizmetine açtık. Başladığımız Alibeyköy-Eminönü tramvay hattını birkaç hafta sonra açacağız. Yine 2021 yılı içinde İkitelli-Bahariye kısmi metro inşaatını ve Cibali-Alibeyköy tramvay inşaatını bitirerek, açılışlarını yapacağız. İnşaatlarını yeniden başlattığımız tüm hatlarımızı, 2022 ve 2023 yıllarında tamamlayarak hizmete açacağız. İnşaatları tümden durmuş olan; Kaynarca-Pendik-Tuzla, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı ve Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hatlarının finansmanı için bankalardan borç almak yerine, bu kez yeni bir finansman aracı olarak, Eurobond ihracı yapmak üzere arkadaşlarımızla çalışmalara başladık” dedi.

banner97
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz 2 Aralık’ta gerçekleşen satışa, dünyadan 248 yatırımcı kurumun ilgi gösterdiğini belirtti. “Hedeflediğimiz 580 milyon dolarlık tahvil satışına karşılık, tam 4,3 kat, yani 2,5 milyar dolar büyüklüğünde bir alım talebi ile karşılaştık” dedi.

İmamoğlu’nun konuşması öncesinde sahneye, tarihi satışı gerçekleştiren ekibin lideri İBB Genel Sekreter Yardımcısı Turgut Tuncay Önbilgin ile Genel Sekreterlik Hukuk Danışmanı Hande Kayacık, Finans Müdürü Dr. Rezzan Neslihan Vural, Finansal Analist Serra Mandacı, Genel Sekreter Yardımcısı Danışmanı Elif Karabay ve Stratejik Varlık Yönetimi Müdürü Ozan Şakar sahneye davet edildi. 580 milyon dolarlık büyük bir finansman tutarını, tahvil yoluyla temin eden ekibi tek tek takdim eden İmamoğlu, şunları söyledi:“Bu ekip, ülkemizin yüksek politik risk oranlarına rağmen, şehrimiz adına sürdürülebilir ve maliyeti düşük yeni finansman enstrümanının geliştirilmesinde büyük emek sarf ettiler. Büyük katkı sağladılar. Her birine hem kendi adıma hem şehrimizin ve hem de ülkemiz adına teşekkür ediyorum. Elde ettiğimiz bu başarı, İBB için, yerel yönetimler için bir ilktir. Biz, ilkleri başaran bir belediyeyiz ve öyle olmaya devam edeceğiz. İstanbul’u güzelleştirmek ve 16 milyonun hayatını kolaylaştırmak için bundan sonra da yeni ilklerimiz olacak. Yeni metro hatlarımızın finansmanı için elde ettiğimiz bu sonucun hayırlı olmasını diliyorum.”

Metro hattının 600 km’nin üzerine çıkmasını istiyoruz.

İmamoğlu, “Şu anda biz Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro hattımızı açtık. 18 Km’lik bu hat devreye girdi. Şimdi Eminönü-Alibeyköy 13 km devreye girecek 2-3 hafta sonra. Adım adım buraya doğru yürüyoruz. Önümüzdeki yıl devreye girecek hatlarımız var. 4 hattımızı bu kredi ile harekete geçiriyoruz. Bunlar çok değerli adımlar. Yani 600 km’nin üzerine çıkma hedefimizi aslında İstanbul kenti adına adım adım ilerliyoruz.2021 yılında kendine has bir finans metoduyla ve de özellikli bir anlaşmayla hızray projemizi Sabiha Gökçen’den Halkalı arasında doğudan batıya, İstanbul’u boydan boya yaklaşık 55 dakikada geçecek olan ‘Hızray’ projemizi İstanbul’a hediye etmek adına ihale etmek düşüncesindeyiz.

Yine uzun yıllardır İstanbul’un batısını ilgilendiren İncirli – Beylikdüzü hattı ile ilgili de aynı kapsamda 2021 yılında bu hatlarımızı da ihale etmek düşüncesindeyiz. Aslında bu iki hatla birlikte, mevcut planlanan hatlar, İstanbul’un metro ağı açısından büyük oranda rahatlamasını sağlayacak süreci İstanbul’a yaşatacaktır. Elbette deniz ulaşımı ve ulaşım sisteminin bütünleşmesi adına da yine istanbul’a hazırlamış olduğumuz ve hediye etmek istediğimiz Hisar – Aşiyan Finiküler Hattı gibi bizim yine İstanbul’un bazı yerlerinde de finiküler hattı ile özellikle deniz ulaşımına… Özellikle deniz ulaşımına entegre bir ulaşım sistemini kazandırmaya dönük arkadaşlarımızın proje çalışmaları sürüyor” dedi.

Yorumlar (0)
banner92
14
parçalı az bulutlu