banner92

Eskişehir-Bursa-Afyonkarahisar ve İzmir'i Ankara'ya bağlayan yeni bir çevre yolu hizmete alındı

banner113

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara Yenikent-Temelli Yolu’nun açılışını gerçekleştirdi. Karaismailoğlu, Yenikent-Temelliu’nun Eskişehir-Bursa-Afyonkarahisar ve İzmir'i Ankara'ya bağlayan yeni bir çevre yolu olduğunu kaydetti. Karaismailoğlu, “Yenikent-Temelli Yolu’nun tamamının hizmete sunulmasıyla; zamandan 66 milyon TL, akaryakıttan 117,7 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 183,7 milyon TL tasarruf sağlanacak” dedi.

GÜNDEM 14.01.2021, 14:33 14.01.2021, 14:40 Erkan YILMAZ
Eskişehir-Bursa-Afyonkarahisar ve İzmir'i Ankara'ya bağlayan yeni bir çevre yolu hizmete alındı
banner100

Koronavirüs salgınına rağmen 2020 yılında çok büyük projelerin hayata geçirildiğini anımsatan Bakan Karaismailoğlu, 2021 yılında da mevcut projelerin bitirilip, yeni projelerin hayata geçirileceğini, yoğun bir yıl olacağını kaydederek; şöyle konuştu: “Ulaşım ve haberleşme alanlarında içinde bulunduğumuz çağın gerekliliği olan; mobilite, dijitalleşme ve lojistik dinamikleriyle şekillenen bütünsel kalkınma odaklı bir süreç ile çalışmalarımızı daha da artıracağız. Tüm ulaşım ve iletişim yatırımlarımıza dünyanın nabzını tutarak, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ve daima entegrasyonu merkeze koyarak, ülkemizin ve milletimizin layık olduğu, refah ve huzur içindeki yarınlarını inşa edeceğiz.”

Yenikent-Temelli Yolu, Ankara Çevre Otoyolu ve Ankara şehir içi trafiğindeki yoğunluğu da ortadan kaldırdı

Bakan Karaismailoğlu, ülkenin batısındaki önemli ticaret ve sanayi merkezleri; Eskişehir, Bursa, Afyon ve İzmir’i; Ankara’ya bağlayan güzergâh üzerinde bulunan Temelli’nin, Ankara açısından çok önemli bir geçiş noktası olduğuna dikkat çekti. Karaismailoğlu, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

banner97
“Bugün Yenikent-Temelli Yolu’nun 29 kilometrelik kesimini hizmete sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Proje kapsamında 8 adet alt-üst geçit köprüsü, 3 adet viyadük, 10 adet köprülü kavşak ve 5 adet dönel kavşak bulunmaktadır. Yenikent-Temelli Yolu ile bölgedeki sanayi merkezlerinin birbirlerine en kısa ve güvenli ulaşımı sağlanmış, Ankara Çevre Otoyolu ve Ankara şehir içi trafiğindeki yoğunluk ortadan kaldırılmıştır. Aslında bu yol Eskişehir-Bursa-Afyonkarahisar ve İzmir'i Ankara'ya bağlayan yeni bir çevre yoludur. Bölgenin, Ankara- Eskişehir Devlet Yolu üzerinden Güney Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’e ulaşımı kolaylaşmıştır. Ayrıca, çevre ve tabiat hassasiyetiyle tüm yol boyunca ve kavşaklarda 150 bin fidan ekimi yapılmıştır.”

Ulaşım kalitesinin artmasıyla yeni istihdam sahalarının açılması hızlanacak

Yenikent-Temelli Yolu’nun tamamının hizmete sunulmasıyla; zamandan 66 milyon TL, akaryakıttan 117,7 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 183,7 milyon TL tasarruf sağlanacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Yıllık karbon emisyon salınımı 48 bin 640 ton azaltılacaktır. Ayrıca bölgedeki ulaşım kalitesinin artmasıyla yeni sanayi bölgelerinin kurularak, yeni istihdam sahalarının açılması hızlanacaktır” diye konuştu.


 

Yorumlar (0)
banner92
14
parçalı az bulutlu