banner69

Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı

Ticaret Bakanlığı desteğiyle Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından üçüncü kez düzenlenen Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende, Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması’na göre Türkiye genelinde en çok ihracat yapan ilk 10 firma ile 17 sektördeki ilk 3 firmaya ödülleri takdim edildi.

banner114
GÜNDEM 24.12.2018, 13:24 24.12.2018, 13:30 Taşıma Dünyası
Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı
İlk 10 firma ve 17 alt sektörde en çok ihracat yapan ilk 3 firmaya ödülleri, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Maliye Bakanlığı Berat Albayrak’ın katıldığı törenle verildi.
 
Yük Taşımacılığı ve Lojistik kategorisinde ilk üçe giren Ekol Lojistik, Netlog Lojistik ve Arkas Lojistik ödüllerini Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın elinden aldı.
 
2017 rakamlarına göre yapılan bu yılın ilk 10 sıralamasında birinciliği THY alırken üyelerimizden Ekol Lojistik’te 4.sırada ve Netlog Lojistik 8.sırada yer alarak büyük ödüle layık görüldü ve ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Hizmet İhracatında ilk 10 sırayı alan kuruluşlar:
Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı
Güneş Ekspres Havacılık A.Ş. (SunExpress)
Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.
Ekol Lojistik A.Ş.
Gap İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret A.Ş.
Tav Havalimanları Holding A.Ş.
Rönesans Holding A.Ş.
Netlog Lojistik Hizmetleri A.Ş.
Odeon Turizm İşletmeciliği A.Ş.
Atlasjet Havacılık A.Ş.
 
Sektörlerinde ilk 3'te yer alan kuruluşlar:
1- Bankacılık ve Diğer Mali Hizmetler: Türkiye Halk Bankası A.Ş., isminin açıklanmasını istemedi, Upt Ödeme Hizmetleri Anonim Şirketi
2- Mimari, Mühendislik ve Diğer Teknik: Ford Otomotiv Sanayi A.Ş., Mercedes-Benz Türk A.Ş., Stm Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.
3- Teknik Müşavirlik: N K Y Mimarlık Mühendislik İnşaat ve Ticaret Ltd. Şti., Yüksel Proje Uluslararası A.Ş, Temelsu Uluslararası Mühendislik Hizmetleri A.Ş,
4- Bakım Onarım: Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., Sefine Denizcilik Tersanecilik Turizm San. Ve Tic. A.Ş., Mro Teknik Servis Sanayi ve Ticaret A.Ş.
5- Yazılım ve Bilişim: Ekin Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş, Netaş Telekomünikasyon A.Ş., Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş.
6- Telekomünikasyon: Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV Ve İşletme A.Ş., Arvato Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş., Millenicom Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş.
7- Müteahhitlik: GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret A.Ş., Rönesans Holding A.Ş., Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş.
8- Eğitim (Devlet Üniv.): İstanbul Teknik Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi
9- Eğitim (Vakıf Üniv.): Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi
10- Konaklama: Voyag Turizm Otelcilik İşletmesi ve İnşaat San. Tic. A.Ş., Aygün Turizm İnş. San. ve Tic. A.Ş (Titanic Hotels), Hilton Enternasyonel Otelcilik A.Ş.
11- Gastronomi: D-et Ve Et Ürünleri Gıda Pazarlama Ticaret A.Ş. (Nusret), Simit Sarayı Yatırım ve Tic. A.Ş., BTA Havalimanlari Yiy. ve İç. A.Ş.
12- Seyahat Acentaları: Odeon Turizm İşletmeciliği A.Ş., İati Turizm Ticaret A.Ş., Mp Turkey Turizm A.Ş.
13- Sağlık: Acıbadem Sağlık Grubu, Mlp Sağlık Hizmetleri A.Ş., Moment Eğitim Araştırma Sağlık Hizm. Tic. A.Ş. (Koç Healthcare)
14- Yolcu Taşımacılığı: Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı, Güneş Ekspress Havacılık A.Ş. (SunExpress), Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.
15- Liman ve Yer Hizmetleri: Tav Havalimanları Holding A.Ş., Çelebi Havacılık Holding A.Ş., Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü
16- Yük Taşımacılığı ve Lojistik: Ekol Lojistik A.Ş., Netlog Lojistik Hizmetleri A.Ş., Arkas Konteyner Taşımacılık A.Ş.
17- Görsel-İşitsel: Ay Sanat Prodüksiyon Ve Yapım A.Ş., DTV Haber Ve Görsel Yayıncılık A.Ş. (Kanal D), TİMS Yapım Medya Film Prodüksiyon Sanayi Ticaret A.Ş.
 
Hizmet ihracatı Özel Ödülü: Mapa İnşaat, Kalyon İnşaat, Limak Holding, Cengiz İnşaat.
Yorumlar (0)
banner116
24
parçalı az bulutlu
banner119