banner91

Ulaştırmada Zirvesinde “Sektörde Kadının Yeri“ tartışıldı

banner65

Kaptanlar Kulübü'nün organize ettiği, sektörün kanaat liderlerini bir araya getirdiği Ulaştırma Platformu Panel ve Ödül Törenine sektörün lider kadınları damgasını vurdu.

GÜNDEM 13.03.2017, 12:15 13.03.2017, 12:45 Taşıma Dünyası
Ulaştırmada Zirvesinde “Sektörde Kadının Yeri“ tartışıldı


HABER: ERKAN YILMAZ

Kaptanlar Kulübü'nün organize ettiği, sektörün kanaat liderlerini bir araya getirdiği Ulaştırma Platformu Panel ve Ödül Törenine sektörün lider kadınları damgasını vurdu. 
7 Mart Salı günü İTÜ ARI Teknokent'te düzenlenen “Ulaştırma Platformu: Panel ve Ödül Töreni” etkinliğinde, Ulaştırmada Lider Kadınlar Zirvesi adlı panelin ardından, Yılın Kaptan Ödülü, Ayın Kaptan Şoförü Ödülleri, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Başarılı Kurum Ödülü ile Akıllı Ulaşım Sistemleri Başarılı Kurum Ödülü sahiplerini buldu.

Törene; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İETT Genel Müdür Arif Emecen, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bağış, TOBB Sektör Meclisi Başkanı ve TOF Genel
Başkanı Mustafa Yıldırım, TOFED Başkanı Birol Özcan, Başkan Yardımcısı İrem Bayram, Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kurnaz, Genel Sekreter Mevlüt İlgin, TÖHOB Genel Başkanı İsmail Yüksel, Genel Sekreter Onur Orhon, TTDER Genel Başkanı Sümer Yığcı, Genel Sekreter Nusret Ertürk, IPRU Genel Başkanı ve Anadolu Isuzu Satış vePazarlama Direktörü Fatih Tamay, İSAROD Genel Başkanı Hamza Öztürk, TURODER Başkanı Adnan Değirmenci, TOF Genel Başkan Yardımcıları İbrahim Artırdı, Tahsin Yücefer, İSTAB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Neğiş, Halk Ulaşım AŞ Başkanı Mustafa Altuntaş, Özulaş AŞ Başkanı Göksel Ovacık, Yeni İstanbul AŞ Başkanı Yalçın Beşir, Temsa Pazarlama ve Yurtdışı Satış Direktörü Kadri Özgüneş, Temsa Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Ersan, Otokar Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Anadou Isuzu Pazarlama Müdürü Şebnem Uygurtürk, Mercedes Benz Türk Grup İletişim Şefi Başak Demiryumruk Dikici, Ulaştırma Platformu Koordinatörleri Ekrem Özcan ve Kemal Karayormuk
ve sektörün önde gelen yöneticileri katıldı. 

Kaptanların yıpranma hakkı 

TOFED Başkanı Birol Özcan, kaptanlara her yıl 7 saat eğitim verilmesinin trafik güvenliğinin sağlanmasında çok önemli katkılar sağlayacağına dikkat çekti. Kaptanların yıpranma hakkının sağlanması ve 25 yıl yerine 20 yılda emekli olmalarını sağlayan düzenlemenin hayata geçmesi için çalışmaları sürdürdüklerini de kaydetti. 

Kamu gücünü kullanmalı 

TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, kadınların sektörün içerisinde artmasının kaliteyi daha da yukarıya çektiğini vurguladı. Kamu kurumlarının taşımadan çekilip, özel sektörün gücünün taşıma alanında kullanılmasının önemine değindi.  Raylı sistemlerde yaşanan gelişimin sektör tarafından iyi takip edilmesi gerektiğini ifade etti. ■“Sektörde Kadının Yeri”

Mercedes-Benz Türk Pazarlama İletişimi Grup Şefi Başak Demiryumruk Dikici: Mercedes-Benz Türk’te 14 yıldır çalışıyorum. Hep sahada olmaya çalıştım. Erkeklerin yoğun olduğu bir ortamda bulunmaktan gocunmadım. Her döneminden zevk aldım. Bir işse, söz konusu, bunu yapmanın kadın ve erkeği yok. Kadın isterse daha da iyisini yapabilir. Bunun bilincinde olmak ve harekete geçmek gerekiyor. Bence kadınlar detaycı, erkekler daha teknik bakıyor. İkisinin de kendine göre güzelliği var. Dünyayı değiştirecek olan erkekler değil, kadınlardır. İş, insanın kendisinde bitiyor. Önce siz kendinize inanın, ‘ben de varım’ deyin. Kadınlara gelin sahaya inin diyorum. Dernekler, meslektaşlar olarak destekleyelim. Desteklersek varlar. TOFED ve TOF söz versin biz kadınlara, seneye burada kadınlar için neler yaptığımızı konuşalım.

TEMSA Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Ersan:
Kaptanlar Kulübü ilk Temsa ile başladı ve geldiği noktadan gurur da duyuyorum. Temsa’da 12 yıldır çalışıyorum. Üretim sektöründe ve fabrikada çalışmak o havayı solumak apayrı bir gurur. Temsa’da, üretim sürecinden yönetim sürecine kadar her alanda kadın çalışanlarımız var. Adana Büyükşehir Belediyesi’nde 136 kadın kaptan var. Onlara belirli aralıklarla eğitimler veriyoruz. Kadınlar her alanda çalışabiliyor. Kadınların detaycı bakışının işlerin çözülmesinde, farklılık yarattığına inanıyorum. Son 5 yılda, kadın çalışan istihdamı, Temsa’da yüzde 25 arttı. Şehirlerarasında kaptan istihdamının olması gerektiğine inanıyorum. 

Anadolu Isuzu Pazarlama Müdürü Şebnem Uygurtürk: 19 yıllık profesyonel çalışma hayatımın 13 yılında ticari araç sektöründe yönetici olarak geçti. Türkiye’de kadın çalışan istihdamı yüzde 30. Avrupa’da bu oran yüzde 60. Kuzey ülkelere baktığınızda yüzde 77, Almanya’da yüzde 72. OECD ülkelerinde yüzde 58. Bizim bu istihdamı yüzde 50’lere çıkarmamız lazım. Avrupa’da bir sürü kamyon ve otobüs şoförü var. Kadınların önyargıyı bir tarafa bırakarak sahaya inmenin tadını alacaklarına inanıyorum. Kadınlar sahaya indiğinde sorunlar daha çözümcü yaklaşımla bulunabiliyor. Avrupalı yapıyorsa neden Türk kadınları yapmasın. Bunun içinde eğitim ve teşviklerin olması gerekiyor. ■2. OTURUM

Best Van Turizm Genel Müdürü İrem Bayram:
“4 yıldır Best Van Turizm’de genel müdür olarak çalışıyorum. İlk başladığımda bu kadar erkek yoğun sektörde ne yapacağımı sordular. Kız olmasına rağmen yapabiliyor anlayışını yıkmak gerekiyor. Kadınlar kompleks olayların içinden çok daha rahatlıkla çıkıyor. Biz süreci çok daha ayrıntılarla yönetiyoruz. Yolcu memnuniyetini ölçmek istediğimde anketlerin de doğru sonuç vermediğini gördüm. Ben otobüse çıktığımda, yolcularımızın yüzde 50’sinden fazlası kadınsa, ‘biz bu işi iyi yapıyoruz’ diyorum. Bizim amacımız kadın yolcuyu çekebilmek. 2016 yazından bu yana bir kadın kaptanla çalışmaya başladık. Van’da kadın kaptana karşı çok büyük duyarlılık var ve şu an aileler çocuklarını çok daha güvenle teslim ediyorlar. Bizim fırsat eşitliği yaratmamız gerekiyor. Eğer kadın gelebiliyorsa onun yeri olsun. 

İETT’den Büşra Buran: “2010 yılında İETT Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladım. Şu an hizmet kalitesiyle ilgili çalışıyorum. 2016 yılında TÜİK’in yayınladığı verilere göre 2016 yılında Türkiye’de kadın çalışanların oranı yüzde 30. Aynı kalifiyede çalışan bir kadınla erkek arasında da maaş farklılıkları da bulunuyor. Bir araştırmaya göre, yurtdışında yönetimde kadınların olduğu şirketlerde, olmayanlara göre yüzde 7 daha fazla kârlılık elde ediliyor. Lider şirketlerde kadın istihdamı oranı yüzde 53. Türkiye’nin lider şirketlerinde bu oran yüzde 41. Ulaşım politikalarında karmaşık konularda kadınlara daha ihtiyacımız var. Çünkü kadınların problemleri daha hızlı çözdüğü de araştırmalarda ortaya çıkıyor. 

Çukur&Yılmaz Hukuk Bürosu Avukat Özlem Kurt Karayürek:
Hukuk dünyası ulaştırma sektörüne göre daha şanslı. Çünkü çok sayıda hukukçu kadın var. Bundan çok memnunuz. Kadının adalet duygusuna çok inanıyoruz. Kadınların kendilerini yetiştirirken daha farklı özellikleri var. Bunun kabul edildiğinde daha verimli çalışma ortamı oluşturacağına inanıyorum. ■


“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ödülü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne
Otokar öncülüğünde başlatılan 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyoruz' projede kadın istihdamına yönelik gerçekleştirdiği projelerden dolayı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin'e takdim edildi. Şahin, ödülü, TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, Otokar Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Kamu Satış Müdürü Mahir Özşeker, Ulaştırma Platformu Koordinatörleri Kemal Karayormuk ve Ekrem Özcan'ın elinden aldı. ■Akıllı Ulaşım Sistemleri” Başarılı Kurum Ödülü İETT'nin
Akıllı Ulaşım Sistemleri Başarılı Kurum Ödülü İETT Genel Müdürü Arif Emecen'e takdim edildi.
Emecen ödülü, TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, TÖHOB Genel Başkanı İsmail Yüksel, IPRU Genel Başkanı Fatih Tamay, TTDER Genel Başkanı Sümer Yığcı ve Ulaştırma Platformu Koordinatörleri Ekrem Özcan ve Kemal Karayormuk'un elinden aldı. ■


“Yılın Kaptan Ödülü Astor Turizm’den Mehmet Taylan’a 
9 bin oy olarak 2016 yılının kaptanı olarak seçilen Astor Turizm’den Mehmet Taylan’a 4 bin TL para ödülü verildi. TOFED Başkanı Birol Özcan da kaptana ödül sundu. Başkan Özcan, yılın kaptanı Mehmet Taylan’ın çocuğu TOSEV tarafından eğitim bursu verildiğini açıklandı. İlgin, ayın kaptanı seçilen kaptanların çocuklarına bundan sonraki süreçte TOSEV tarafından eğitim bursu verileceğini belirtti. ■Otokar Servis Ayın Kaptan Şoförü:
− Mehmet Ali Kazar, Gürsel Turizm 
− Celal Özkan, Transay Turizm
− Feridun Usta, Tursan Turizm


Anadolu Isuzu Turizm Ayın Kaptan Şoförü:
− Serkan Tangal, Yıltır Turizm
− Erhan Şener, Temizsoy Turizm
− Güven Şahin, Bayındır Seyahat


Temsa Kentiçi Ayın Kaptan Şoförü:
− Ali İhtiyar, İETT
− Murat Karave, ESHOT
− Hakan Çiçek, İstanbul Otobüs AŞ


Şehirlerarası Ayın Kaptan Şoförü:
− Ali Sun, Adıyaman Ünal Turizm
− Mehmet Merki, Dağıstanlı Turizm
− Osman Sabaz, İnan Turizm

Yorumlar (0)
7
parçalı bulutlu