banner91

banner115

banner92

“2021’de Kayseri için 3 milyar 897 milyon TL’lik yatırım planlandı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 2020 yılını değerlendirdiği, 2021 yılı projelerini anlattığı toplantıda, dev proje ve hizmetlerle merkez ile 16 ilçede 2021’de 3 milyar 896 milyon 700 bin TL yatırım bütçesi planlandığını açıkladı.

banner114
“2021’de Kayseri için 3 milyar 897 milyon TL’lik yatırım planlandı
banner100

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç'ın Erciyes Kayak Merkezi’nde Pandemi tedbirleri kapsamında düzenlediği “2020-2021 yılı yatırım ve değerlendirme” konulu basın toplantısına AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek ile Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Çalışmalara ilişkin tanıtım filminin izlenmesinin ardından kürsüye çıkan Başkan Büyükkılıç, dünya standartlarında olan Erciyes Kayak Merkezi’nin zirvesinde olduklarını, burada gerek hafta sonu, gerekse hafta içinde hizmet verildiğini hatırlatarak sözlerine başladı. Büyükkılıç, son zamanlarda aldığı özel ödüller ile ilklere imza atan Erciyes’i çok önemsediklerini, Yüksek İrtifa Merkezi ve sıcak su çalışmasının ardından Erciyes’in 12 ay hizmet vererek, Kayseri için kazanım olacağını belirtti.

2021 yılı da yatırımlar yılı olacak

banner97
2020 yılının pandemiye rağmen yatırımlar yılı olduğunu, 2021 yılının da yatırımlar yılı olacağını vurgulayan Başkan Büyükkılıç, aylı sistem hatlarının da en çok konuşulan konulardan birisi olduğunu, 7 kilometrelik Belsin Anafartalar-YHT Garı projesinde çalışmalar başladığını, 5.5 kilometrelik Talas Anayurt raylı sistem projesinin de ihalesinin yapıldığını, öte yandan hızlı trenin de Kayseri’ye geleceğini ifade etti. Ayrıca Büyükkılıç, 2020 yılında havalimanı yeni terminal binası, raylı sistem hatları, katlı kavşaklar, bulvarlar, alt geçitler, otoparklar, kütüphaneler, yaşam merkezleri, spor salonları, kentsel dönüşüm ve hasta yakını misafirhaneleri gibi dev projelerin ve hizmetlerin yapıldığını ifade etti.

Başkan Büyükkılıç, 2020 yılında merkez ve tüm ilçelerde belediyeler toplam yatırım bütçelerinin 2 milyar 525 milyon TL, KASKİ 415 milyon TL, KCETAŞ 377 milyon TL ve KAYSERİGAZ 100 milyon TL olmak üzere toplam 3 milyar 417 milyon TL olarak gerçekleştiğini, pandemiye sığınmadan, verimli ve en güzel şekliyle Kayseri’ye layık olmaya çalıştıklarını vurguladı. KAYSERİGAZ tarafından Felahiye, Özvatan, Sarıoğlan ve Akkışla’ya 2023’te doğalgazın geleceğini söyleyen Büyükkılıç, Sarız ve Pınarbaşı’ya da doğalgazın gelmesi için gerekli çalışmaların ısrarcısı olduklarını belirtti.

2021 yılında dev projeler

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 2021 yılında da hizmet ve projelerin devam edeceğini belirterek, dev projelerin bazılarını şu şekilde kamuoyu ile paylaştı: “Talas Mevlana tramvay hattının ihalesi gerçekleştirilmiş olup 2021 yılında yapım çalışmalarına başlanacaktır. Talas Raylı Sistem Hattı kapsamında 6 adet tramvay aracı alımı gerçekleştirilecek. 5 adet te AYGM tarafından alınacak olup toplam 11 adet tramvay aracı şehrimize kazandırılacak. Sabah ve Akşam saatlerinde taşıt trafiğinin en üst seviyeye çıktığı pik saatlerde trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla trafik sinyalizasyon sistemine direkt müdahale imkânının sağlanabileceği ve akıllı trafik yönetiminin gerçekleştirilebileceği trafik sinyalizasyon merkezi ve akıllı kavşaklar 2021 yılında hayata geçirilecek. Erciyes’e yeni mekanik tesisler ile Yüksek İrtifa Merkezi’nde hizmete giren iki sahaya ilave olarak 6 adet çim sahanın ve teknik birimlerin inşaatına başlayacağız. Taşhan ve Barsama bölgelerinde kazı çalışmalarında bulunan 7.5 milyon yıl öncesine dayanan fosiller Belediyemizce yapılacak Paleontoloji ve Fosil müzesinde sergilenecek. Kültepe-Kaniş-Karum Örenyeri için Tablet Müzesi yapımı gerçekleştirilecek. Şehrimizin en önemli değerlerinden olan Mimar Sinan için, Müzesi ve Mimarlık Merkezi projesine 2021 yılı içerisinde başlanacak. Kayseri Mahallesi’nde, Gazeteciler Cemiyeti ile ortaklaşa kurulacak ‘Basın Müzesi’nin yapımı gerçekleştirilecek. Tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle UNESCO’nun ‘Geçici Dünya Mirası Listesine’ giren Koramaz Vadisi için Restorasyonu tamamlanan Çerkez Mustafa Bey Konağı’na müze yapılacak. Kayseri’yi Allah’ın izniyle müzeler şehri yapacağız. Kayseri’ye il dışından gelen hastaların hastanelerde tedavi görürken, yakınlarının da mağduriyetlerin giderilmesini amacıyla Şehir Hastanesi karşısına Hasta Yakını Misafirhanesi yapımı 2021 yılı içerisinde gerçekleşecek. Kayseri Mutfak kültürünün geliştirilmesi ve UNESCO gastronomi Yaratıcı Şehirler Ağı listesine girmek amacıyla Mutfak Sanatları Merkezi projesi hazırlanmış, yapım çalışmalarına 2021 yılı içerisinde başlanması planlanıyor. Ayrıca 100 bin fidan dikeceğiz. Ve Özvatan, Akkışla, Yeşilhisar, Pınarbaşı, Tomarza’ya Millet Bahçeleri yapacağız.”

Başkan Büyükkılıç, 2021 yılında da Belediyeler toplam bütçeleri 2 milyar 856 milyon 700 bin TL, KASKİ 450 milyon TL, KCETAŞ 450 milyon TL ve KAYSERİGAZ 140 milyon TL olmak üzere toplam 3 milyar 896 milyon 700 bin TL yatırım bütçesi planlandığını, Kayseri’ye hizmetleri sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
banner92
banner116
24
açık